Kultura

Osvajači brojnih nagrada

Svečani koncert prigodom 15. obljetnice Tamburaškog orkestra KUD-a "Branimir"

Svečani koncert prigodom 15. obljetnice Tamburaškog orkestra KUD-a

Proteklih 15 godina na nacionalnom natjecanju FHTG u Osijeku orkestar je osvojio 2 brončane, 5 srebrnih i 6 zlatnih ″Plaketa Tambura Paje Kolarića″, te brojne zahvalnice i diplome na nastupima i smotrama

U Domu kulture u Ninu održan je svečani koncert Tamburaškog orkestra KUD-a "Branimir" Nin prigodom petnaeste obljetnice djelovanja, a tamburaši su ovaj koncert ujedno posvetili Gradu Ninu koji 7. lipnja slavi dan grada.

Tamburaše i goste je pozdravila i tamburašima čestitala vrijednu obljetnicu gđa Renata Peroš, prenijevši pozdrave župana Zadarske županije gosp. Stipe Zrilića koji je uz čestitke tamburašima poručio da će Županija zadarska uvijek biti uz njih.

Tamburaški orkestar KUD-a ″Branimir″ djeluje u Ninu, prvoj prijestolnici Hrvata već petnaest godina, pronoseći slavno ime Nina ali i Zadarske županije. Tamburaši su vrijedna tradicijska baština koja se brižljivo i s ponosom njeguje. Poznato je da se tamburica svirala u Ninu u 19. i 20. stoljeću. Tijekom godina orkestar je bilježio visoke rezultate i dostigao neprocjenjive glazbeno-umjetničke domete koji su ga doveli u sam vrh tamburaške glazbe. Dobitnik je mnogih visokih nagrada i priznanja, od nagrade Zadarske županije, zlatnog Čikinog križića do nagrade Europske federacije turističkih novinara za kulturološki doprinos razvoju turizma.

Proteklih 15 godina na nacionalnom natjecanju FHTG u Osijeku orkestar je osvojio 2 brončane, 5 srebrnih i 6 zlatnih ″Plaketa Tambura Paje Kolarića″, te brojne zahvalnice i diplome na nastupima i smotrama.

Iza Tamburaškog orkestra su brojne nagrade, zlatne plakete, priznanja i zahvalnice.

Voditelji tamburaškog orkestra profesori Andrej Jakuš, Grozdana Klarin i Ivana Burela ustrajno i požrtvovno su prenosili na mladež svoje umjetničko znanje i ljubav prema glazbi i tamburici, a svjedočimo rezultatima njihovog rada u prošlosti i budućnosti. Tamburaški orkestar prolazi sve one promjene i poteškoće koje prate umjetnički amaterizam. Odlaskom mladih na studij orkestar se kontinuirano pomlađuje, a sadašnji sastav ustrajno i požrtvovno nastavlja stopama svojih prethodnika. Da bi se zvuci tamburice, koja se u Ninu svirala tijekom 19. i 20. stoljeća, mogli čuti i u 21. stoljeću, u ovoj petnaestoj godini postojanja, brigu vode prof. Grozdana Klarin i prof. Ivana Burela, koje predano i s velikim entuzijazmom obučavaju početnike i mlade tamburaše u tamburaškom zboru.

Orkestar je u našem gradu nositelj važnih kulturnih događanja, no ono što je uistinu važno reći da je vrlo korisno da mladi njeguju ljubav prema glazbi i družeći se na probama korisno troše svoje slobodno vrijeme.

- Mnogobrojni čestitaju Ninu i dive se na ustrajnosti, aktivnostima i na iznimno uspješnom putu Ninskih tamburaša budući da je svima poznato koje teškoće prate odrastanje mladih i umjetnički amaterizam. Uspjeh tamburaškog orkestra navodi na zaključak da se požrtvovnošću može učiniti puno i u ovom modernom razvoju društva kada blagodati modernih tehnologija nameće razne mogućnosti zabave mladim ljudima. Učenje mladih novim vještinama, druženje s njima i briga oko njih, organizacija koncerata i priredbi, socijalizacija mladih unutar sekcija kulturno umjetničkog društva daje nam garanciju da ćemo imati kvalitetnije buduće članove zajednice. Poznata rečenica koju je izrekao Seneka glasi: grad ne čine zidine, uređene zgrade, ni ulice ni trgovi, grad čine ljudi koji u njemu žive, pa i kroz ovu rečenicu možemo istaknuti značenje odgoja mladih glazbenika - tamburaša Ninu - kazala je predsjednica Marija Dejanović.


Reci što misliš!