Kultura

Sedam hrvatskih čuda

Paška čipka na UNESCO-voj listi nematerijelne baštine

Paška čipka na UNESCO-voj listi nematerijelne baštine

Hrvatska je tako postala zemlja s najviše zaštićenih kulturnih fenomena u Europi. U svijetu smo na četvrtom mjestu, iza Kine, Japana i Koreje

Odbor UNESCO-a na sastanku u Abu Dhabiju na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva uvrstio je sedam posebnosti iz Hrvatske, javlja HTV .

To su: Festa svetog Vlaha, lepoglavska, hvarska i paška čipka, zvončari iz Kastva, hvarska procesija za križem, proljetna procesija Ljelja, tradicionalna proizvodnja drvenih igračaka iz Hrvatskog zagorja i dvoglasno pjevanje i sviranje istarske ljestvice.

Hrvatska je tako postala zemlja s najviše zaštićenih kulturnih fenomena u Europi. U svijetu smo na četvrtom mjestu, iza Kine, Japana i Koreje. Hrvatska je prijavila 16 nominacija.

Na listu će biti uvršten i tango, ples argentinskog i urugvajskog podrijetla. Uz njega je nominirano još 100 prijedloga. Odbor UNESCO-a razmotrit će i 12 nominacija za Listu nematerijalne kulturne baštine kojoj je potrebna hitna zaštita.

Pojam nematerijalne kulturne baštine obuhvaća običaje, znanje i vještine koji su dio kulturne baštine neke skupine ili zajednice.

Tango je rođen u siromašnim predgrađima Buenos Airesa i Montevidea, u porječju Rija de la Plata. UNESCO smatra da ovaj ples po cijelom svijetu širi duh zajedništva.

UNESCO je nedavno dopunio popise svjetske kulturne baštine na kojima su se našle stotine prirodnih i kulturnih spomenika.

 


Reci što misliš!