Kultura

Što slijedi u 2010. godini

Najbolje od umjetnosti širom svijeta

Najbolje od umjetnosti širom svijeta

Godina 2010. za sve poklonike umjetnosti donosi pregršt zanimljivih zbivanja diljem svjetskih metropola.

U izboru časopisa Independent našli su se festivali suvremene umjetnosti, izložbe i sajmovi. Nađete li se u pravo vrijeme na pravom mjestu, nemojte ih propustiti.

Na samom početku godine španjolski umjetnički festival ARCO održava se u Madridu od 17. do 21. veljače. Dvadeset i deveto izdanje festivala kojemu je cilj pružanje globalne slike suvremene umjetnosti poseban fokus stavlja na Los Angeles i američke umjetnike te na trenutno vodeće umjetničke destinacije.

Proljeće će obilježiti sajam Art Cologne u njemačkom Cologneu, koji je na rasporedu od 21. do 25. travnja. Na ovogodišnjem, 44. sajmu gostovat će 180 galerija, a pored umjetničkih klasika 20. stoljeća bit će izloženi i radovi okupljeni pod temom 'Otvoren prostor i novi suvremeni umjetnici'.

Kanadski festival fotografije Contact koji svake godine namami milijune posjetitelja održava se tijekom cijelog svibnja, pod temom 'Informacije i transformacije ljudskog ponašanja'. U brojnim galerijama Toronta bit će organizirane izložbe, predavanja i projekcije filmova.

Za poklonike fotografije tu je i festival PHotoEspaña koji se održava od 9. lipnja do 25. srpnja u Madridu. Posebnost ovog festivala je što fotografima širom svijeta pruža mogućnost prijave radova koje zatim bira stručni žiri. Sedamdeset odabranih umjetnika dobit će priliku da izloži i predstavi svoje radove pred vlasnicima galerija, kustosima i urednicima časopisa.

Švicarski Art Basel, na rasporedu od 16. do 20. lipnja u Baselu, donosi radove više od 2.500 umjetnika. Tijekom četiri dana posjetitelji će na raznim lokacijama moći razgledati sve, od remek-djela starih majstora pa do recentnih radova suvremenih umjetnika.

Azijski sajam najduže tradicije, Art Taipei, održat će se od 20. do 24. kolovoza. Tijekom godina profilirao se kao omiljena destinacija svjetskih kolekcionara umjetnosti i odlična prilika za otkrivanje mladih azijskih umjetnika. Iako detaljni program još nije najavljen, organizatori obećavaju nasadržajniji program dosad, s više od 80 izlagača iz raznih zemalja svijeta.

Osnovan 1995, korejski Gwangju Biennale ubrzo je stekao ugled najvećeg azijskog sajma suvremene umjetnosti. Njegovo osmo izdanje bit će otvoreno 5. rujna i trajat će do 10. studenoga, na čelu s mladim taljanskim umjetnikom Massimilianom Gionijem.

U umjetničke poslastice 2010. po odabiru magazina Independent izdvojena je i izložba finalista prestižne nagrade za suvremenu umjetnost Turner. Finalisti će biti proglašeni u travnju, a izložba njihovih radova bit će otvorena 5. listopada u galeriji Tate i trajat će do 2. siječnja. Iako dodjela nagrade redovito izaziva šok i polemike oko toga što je zapravo suvremena umjetnost, izložba finalista svake godine privlači brojne posjetitelje.

Slavni pariški sajam suvremene umjetnosti FIAC koji se održava od 21. do 24. listopada i 2010. najavljuje 'najbolje od suvremene umjetnosti'. Tijekom proteklih godina pokazao se kao odskočna daska za mnoge mlade suvremene umjetnike. FIAC 2009. okupio je radove 3.500 umjetnika u više od 200 galerija. Djela koja sežu od elektroničkih instalacija, videa do skulptura, multimedijalnih radova i konceptualne umjetnosti bit će izložena u Velikoj palači, vrtovima Tuileries i muzeju Louvre.


Reci što misliš!