Sveučilište u Zadru
Održano predavanje 'Blade Runner - problem Stvari koja misli'
Hibrid znanstvene fantastike i film noira zapanjujuće odgovora našem postmodernom dobu
U programu 'Celuloidni svjetovi: filmske distopije' koji se odvija na zadarskom Sveučilištu, u četvrtak je održano predavanje 'Blade Runner - problemi Stvari koja misli'.
Predavanje je održao dr. sc. Mario Vrbančić. Doktorirao je komparativnu književnost na Sveučilištu u Aucklandu (Novi Zeland). Viši je asistent na Odjelu za sociologiju na Sveučilištu u Zadru i vanjski suradnik Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu.
Sumornost, pesimizam i urbana tjeskoba hladnoratovskog film noira američkih 1950-ih futuristički je preosmišljen u postmodernom svijetu Bladea Runnera, filma prikazanog u programu 'Celuloidnih svjetova' u utorak.
U filmu susrećemo korporaciju Tyrell koja kreira replikante tj. humanoidne androide čija je jedina svrha ponižavajući rad u korist ljudi na udaljenim Zemljinim kolonijama.
Replikanti su fizički snažniji od ljudi, ugrađena im je lažna svijest o ljudskom porijeklu, a posjeduju i sposobnost razvijanja vlastitih osjećaja. Kako bi se osigurala od eventualnih neželjenih posljedica emotivnog sazrijevanja ljudskih 'robota' iz vlastite radionice, korporacija programira njihov životni vijek na svega 4 godine.
Ono što je Vrbančić stavio u središte svog izlaganja pitanje je koje u posljednja dva desetljeća ima sve veći značaj, a to je pitanje: po čemu zapravo možemo znati da je netko ljudsko biće?
Hibrid znanstvene fantastike i film noira zapanjujuće odgovora našem postmodernom dobu, vrtoglavom razvoju tehnologije i globalizaciji.
Osvrnuvši se na temeljne karakteristike, kao što su pokret, te vremenska i prostorna orijentacija, Vrbančić je izlaganje o 'problemu Stvari koja misli' nastavio referirajući se na određene pravilnosti funkcioniranja grada u filmu Blade Runner, koji se odvija prema vertikali, što nudi niz mogućnosti čitanja, npr. Grad kao slika hijerarhije moći. Također, naglasio je kako u Runneru nestaje privatno 'Ja', pitanje samog ljudskoga.
'Replikanti predstavljaju robu', kazao je Vrbančić, 'a pitanje dvojnika u različitim oblicima uvijek donosi element gubitka kontrole'. U romanu prema kojem je 1982. godine Ridley Scott snimio Runnera ('Sanjaju li androidi električne ovce?' Philipa K. Dicka) spoj SF-a i film noira u sebi isprepliće bezbroj kompleksnih motiva - religije, čovječnosti, rasizma, egzistencije i morala - zaogrnutih u ruho fascinantne vizualne stilizacije.
Vezane vijesti
-
U sklopu izvođenja radova tvrtke Euro projekt d.o.o. na izgradnji javnog sustava odvodnje od nedjelje, 15. prosinca 2024. godine započinje izvođenje radova na rekonstrukciji i dogradnji kanalizacijske i vodoopskrbne mreže na području gradskog naselja Vidikovac.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!