Književnici
I Kipling dobiva muzej
Kuću u kojoj je odrastao Kipling je opisao u pjesmi 'To the City of Bombay'
Britanski autor Rudyard Kipling uskoro će dobiti vlastiti muzej, no čini se kako on neće biti posvećen samome književniku - naime, 'JSW Foundation', organizacija koja vodi projekt renoviranja Kiplingove rodne kuće, odustala je od plana da jedan dio posveti autoru pjesme kroničaru britanske kolonijalne vlasti u Indiji, strahujući od reakcija lokalnog stanovništva.
Rudyard Kipling najpoznatiji je po zbirci priča 'Knjiga o džungli'. Bio je cijenjen od strane pisaca, poput Henrya Jamesa, a sa 42. godine postao je najmlađim dobitnikom Nobelove nagrade za književnost. Nakon smrti 1936. godine pokopan je u 'Poetskom kutu' Westminsterske opatije, gdje počiva zajedno sa drugim velikim britanskim autorima.
Rođen u Indiji 1865. godine, veliki dio svog opusa posvetio je zemlji rođenja. No, s promjenom političke klime, koja je uslijedila nakon Drugog svjetskog rata i propasti britanskog imperija, u njegovim su se djelima počeli isticati sporni elementi, a Kipling je postao, prema Georgeu Orwellu, 'prorokom britanskog imperijalizma'. Toj reputaciji doprinijela je i pjesma 'White man's burden', u kojoj poziva Zapad na kolonizaciju nezapadnih zemalja.
Kuća u kojoj je rođen Rudyard Kipling, najmlađi dobitnik Nobelove nagrade za književnost, postati će mjesto izlaganja slika lokalnih umjetnika. Nalazi se na prostoru 'JJ School of Art', u nekadašnjem viktorijanskom centru Bombaja, gdje je autorov otac John Lockwood Kipling bio prvi dekan.
Kuću u kojoj je odrastao Kipling je opisao u pjesmi 'To the City of Bombay', a tamo stečena iskustva kasnije je ugradio u svoj poznati roman 'Kim'. Između 2000. i 2007. godine kuća je teško oštećena, a prvi planovi obnove, koje je objavila Sangeeta Jindal, žena bogatog indijskog industrijalca 2007. godine, uključivali su i jednu prostoriju koja bi bila posvećena Kiplingu. No kako se Kipling u Indiji u prvom redu povezuje sa britanskim imperijalizmom, 'JSW Foundation' ipak je odustao od planova da ga uključe u renovirani prostor.
Muzej će izlagati radove studenata 'JJ School of Art', od kojih su neki postali istaknuti indijski umjetnici, nastale između 1880. godine i današnjih dana.
Vezane vijesti
-
Naravno, riječ je o pizzi. Jedu je svi i svugdje, na svim kontinentima i u svim zemljama svijeta. Iako je nastala na jugu Italije, točnije u Napulju koji se smatra domom pizze, u New Yorku nije ništa manje popularna.
-
U kompleksu memorijalnog centra u Potočarima kod Srebrenice, posvećenom žrtvama genocida što su ga snage bosanskih Srba počinile u srpnju 1995. ubivši više od osam tisuća Bošnjaka, u četvrtak je otvoren novi muzej
-
British Museum u Londonu jednu od prvih velikih izložbi u novoj kalendarskoj godini odlučio je posvetiti ključnom umjetničkom svjedočanstvu promjenama koje su obilježile posljednjih šest desetljeća američke povijesti - grafici, na izložbi "Američki san, od popa do danas", koja se otvara u ožujku u tome muzeju
-
Slavno djelo Albrechta Dürera 1. će listopada ove godine nakon punih pet godina javnosti biti dostupan čak sedam sati
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!