Diznajerski projekt
Knjiga koja se čita udvoje
Projekt Book for Two zamišljen je kao knjiga koja zahtijeva dva aktivna sudionika koji dijele čin čitanja
Projekt dizajnerice Rafaele Dražić 'Knjiga za dvoje', predstavljen u zagrebačkoj galeriji Prozori, postavlja pitanje je li čitanje moguće kao kolektivna avantura.
Pitanje 'Što se još može dizajnirati?' jedno je od onih stalnih mjesta suvremenog dizajna koja se redovito ponavljaju u okviru raznih izložbi i manifestacija. Velika prošlogodišnja izložba 'Warsaw under construction' koju je organizirao tamošnji Muzej suvremene umjetnosti nije bila iznimka te se dotično pitanje postavilo svim pozvanim dizajnerima.
Među odgovorima na to nezaobilazno pitanje današnjice našlo se i zanimljivo rješenje hrvatske dizajnerice Rafaele Dražić koja boravi u Varšavi na doktorskim studijima iz dizajna. Dizajnerica je predložila projekt 'Knjige za dvoje' koji se premijerno predstavlja hrvatskoj publici u izložbi u galeriji Prozori, u trajanju do 29. travnja.
Projekt Book for Two zamišljen je kao knjiga koja zahtijeva dva aktivna sudionika koji dijele čin čitanja.
Čitanje je u svom klasičnom obliku intimni čin par excellence, samotni i odijeljeni od vanjskog svijeta. Dizajnerica u svom projektu predlaže drugačiju, interakivnu platformu koja na izvjesni način kombinira klasični model sa suvremenim, hipertekstualnim čitanjem. Iskustvo 'čitanja u dvoje' postavlja tako niz zanimljivih pitanja - je li moguće pratiti tuđi ritam i okretanje stranica? Je li moguće izbjeći zagledavanje u tuđe čitanje? Te u konačnici, može li čitanje postati kolektivni čin?
Prema riječima dizajnerice, ovo je tek prva knjiga u seriji, a donosi tekst poljskog pisca i teoretičara Marcina Gokielia 'Priča o tijelima, dušama i strojevima', popraćen ilustracijama.
Nakon toga uslijediti će dvije publikacije različitog sadržaja: jedna stručna u suradnji s Filozofskim fakultetom u Varšavi i druga, pedagoškog karaktera za djecu školskog uzrasta.
Rafaela Dražić je dizajnerica vizualnih komunikacija koja uglavnom radi u područjima kulture i nevladinih udruga. Dio svoje profesionalne karijere provela je studiju dizajnera Johnathana Barnbrooka u Londonu dok je hrvatska javnost možda najbolje pamti po prošlogodišnjem projektu '7 nula' u kojem se dokumentiraju ulične intervencije na temu splitskog gradonačelnika Željka Keruma.
Vezane vijesti
-
Sjećanja 73 medicinske sestre i medicinska tehničara iz cijele Hrvatske iz Domovinskog rata, koji su dali veliki doprinos u zbrinjavanju ranjenih branitelja, okupljena su u knjizi “Srcem za ranjenu Hrvatsku” novinara i publicista Ivice Radoša, koja je u petak predstavljena u Novom kampusu Sveučilišta u Zadru.
-
Nakon serije knjiga posvećenih malim stanovima, prostorijama doma i drugim specifičnostima dizajna interijera, Mirjana Mikulec napisala je i knjigu koja će poslužiti kao priručnik svakome tko oprema dom iz temelja.
-
U četvrtak 8. prosinca predstavljena je knjiga "Samo je u njemu nada" o kojoj su govorili mr. sc. Petar Balta i dr. sc. Miro Radalj, glavni urednik i direktor nakladne kuće Verbum
-
Izdvojeno
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
-
Pitanje nošenja vjenčanog prstena daleko je složenije nego što se na prvi pogled čini. Ova naizgled jednostavna tradicija krije bogatu povijest koja seže sve do drevnog Egipta, a današnji običaji razlikuju se diljem svijeta.
Reci što misliš!