Izložba par lijevih cipela
Sva lica komunizma u MSU-u
Umjetnici u radovima oživljavaju protagoniste vremena prije i poslije pada Berlinskog zida
Komunistička prošlost i stvarnost u postkomunističkim zemljama, društvo i protagonisti prošlih vremena neke su od tema izložbe 'Par lijevih cipela - Povratak u stvarnost u Istočnoj Europi' koja se otvara 16. travnja u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu.
Naziv izložbe inspiriran je tekstom 'U cipelama komunizma' Borisa Budena koji govori o budućem varšavskom Muzeju komunizma gdje će jedan od eksponata biti par lijevih cipela. Cipele su dobivali radnici varšavske čeličane sredinom pedesetih godina kao poticaj i nagradu za dobar rad. Osim kao metafora za nekadašnju proizvodnju i apsurd, kustos izložbe Tihomir Milovac, cipele istovremeno opisuje kao simbol kritike, no i afirmacije komunističkog društva.
Umjetnici u radovima oživljavaju protagoniste vremena prije i poslije pada Berlinskog zida, među kojima ličnosti od Tita, Honeckera, Tuđmana, Miloševića, glazbenih pop ikona i Pape pa do vlastitih predaka.
Češka umjetnica Kateřina Šedá u svom radu 'Nije važno' otkriva uspomene svoje bake koja je kao trgovkinja radila u dućanu alata u malom moravskom selu. Sedamdesetšestogodišnja baka pokazala je iznimno precizno pamćenje prisjećajući se artikala i njihovih cijena koje je pretočila u stotine crteža. Intimnu priču donosi i rad estonskog umjetnika Jaana Toomika u video performansu 'Ples sa tatom' u kojemu pleše na grobu svoga oca na glazbu Jimija Hendrixa, njegova omiljenog izvođača, ujedno i simbola bunta protiv totalitarizma.
Poznati poljski umjetnik Miroslaw Bałka u svojim radovima obrađuje osobna i kolektivna sjećanja, posebno se prisjećajući katoličkog odgoja i poljske povijesti. Njegova video instalacija 'BlueGasEyes' donosi dvostruku projekciju plinskog kružnog plamena sa štednjaka na pod i ekrane načinjene od soli, te se pretvara u titravu sliku para plavih očiju. Slike i simboli oživljavaju uspomene na tragične rituale iz vremena nacističke okupacije Poljske.
Jedno od zanimljivijih gostovanja svakako je ono bosansko-hercegovačke umjetnice Šejle Kamerić. U djelu 'Bosanska djevojka' direktno se poziva na tragični zločin masakra u Srebrenici gdje je s jedne od baraka UN-ovih mirovnih snaga preslikala grafit i preklopila ga na svoju fotografiju. Spojivši svoju sliku s tekstom grafita - 'No teeth... A mustache... Smel like shit... Bosnian girl', Šejla kritizira zapadnjačke predrasude o stanovnicima BIH.
Hrvatska umjetnica Sanja Iveković kroz seriju radova 'Lost and Found' bavi se ideologijom i marketingom prisjećajući se nekadašnjih brandova: Sloboda, Znanje, Jedinstvo, Pobjeda inspiriranih pozitivnim ideološkim inputima.
Dalibor Martinis projektom U-Pact sarkastično razotkriva svjetske strukture moći povezavši 7 suverenih država čiji naziv započinje slovom U (United Kingdom, Uganda, Urugvaj, Ukrajina, Uzbekistan, United State of America, Ujedinjeni Arapski Emirati).
Posjetitelji MSU-a imat će prilike razgledati i niz provokativnih performansa Zlatka Kopljara. Kopljar je u maniri hodočasnika klečao ispred parlamenata u Washingtonu, Londonu, Bruxellesu, Moskvi, Pekingu i na grobu prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana. 'Tematski ovaj performans je snažna kritika hegemonije kao jednog od trenutno najotvorenijih globalnih pitanja', kazao je u njihovoj najavi kustos Milovac.
Sva izložena djela u tehnici fotografije, videa, instalacija i ambijenata nastala su tijekom nekoliko proteklih godina, a osim navedenih na izložbi sudjeluju umjetnici: David Maljković, Dunja Zupančič, Dragan Živadinov i Miha Turšič, Milivoj Bijelić, Andreas Fogarasi, Andreja Kulunčić, Via Lewandowsky, Miran Mohar, Andrej Savski, Roman Uranjek, Borut Vogelnik, Nedko Solakov, Mladen Stilinović, grupa IRWIN i Pavel Braila.
Izložba 'Par lijevih cipela - Povratak u stvarnost u Istočnoj Europi' bit će otvorena do 30. svibnja.
Vezane vijesti
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
-
Spomenari, što su iz starijeg razdoblja, često su bili pisani krasopisom, a crteži rađeni u tušu, olovci, olovci u boji, temperi i akvarelu
-
U posljednja 24 sata zabilježen je 591 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 4.121
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
Reci što misliš!