Kultura

50. Glazbene večeri

Pola stoljeća glazbenog zlata

Pola stoljeća glazbenog zlata

Da Zadar zaslužuje najbolje pokazali su i koncerti koji su održani u Svetom Donatu, klaustru Sv. Frane, dvorištu HAZU, katedrali Sv. Stošije

Ni sami ne znamo koji bi koncert iz programa izdvojili kao najbolji; kao vrhunac koncertnog bogatstva koje ovo ljeto slavi pedeseti rođendan.

Svečano otvorenje na zadarskom Forumu obilježio je nastup Zagrebačke filharmonije pod ravnanjem Pavla Dešpalja, utemeljitelja Glazbenih večeri.

Predsjednik Ivo Josipović, pod čijim se visokim pokroviteljstvom održavaju, na svečanom otvorenju proglasio je Zadar prekrasnim gradom, a glazbu prekrasnom umjetnošću, smatrajući kako su se našli na pravom mjestu i u pravo vrijeme, jer 'Zadar zaslužuje najbolje'.

A da Zadar zaslužuje najbolje pokazali su i koncerti koji su održani u Svetom Donatu, klaustru Sv. Frane, dvorištu HAZU, katedrali Sv. Stošije.

Slušali smo 'Mesiju', velebni oratorij G. F. Handela, nasmijala nas je Rossinijeva ljubavna farsa, lijepo nam je bilo uz Ad gloriam brass ansambl koji nam je zasvirao Bacha, Mozarta i Vivaldija u suton.

Impresionirala nas je 'Cellomania' uz Moniku Leskovar i Giovannia Sollima, a na nastupu 'Antiphonusa' strastvene madrigale Gesualda i Monteverdija svirkom na solo violini začinio je Dimitrij Sinkovski.

Zadarski komorni orkestar nastupio je pod ravnanjem austrijskog dirigenta Sashe Goetzela i ugostio mladu violončelisticu Marie Spaemann iz Njemačke.

Nezaboravnu večer priuštili su nam Kaljiningradski orkestar, kao i klarinetist Željko Milić i pijanistica Jadranka Garin.

Luganska filharmonija, uz mladog gitarista Roberta Belinića i maestra Mirana Vaupotića, doživjela je ovacije publike.

Imali smo priliku upoznati Norveški nacionalni zbor mladih. U zadarskoj katedrali Sv. Stošije publici se predstavio Šveđanin Mattias Wager, u potpunoj harmoniji s instrumentom kojega obilježava duga tradicija i otvorene mogućnosti.

Vizualni identitet 50. Glazbenih večeri u Sv. Donatu, čiji temelj predstavljaju ruke - zlatne ruke, podsjećajući nas na značaj tradicije i glazbe kao uzvišene umjetnosti, u potpunosti se složio s dvanaest raskošnih koncerata, jer svaki od njih bio je 'priča za sebe'.

O svemu tome razgovarali smo sa Juricom Šošom, umjetničkim ravnateljem Glazbenih večeri u Sv. Donatu. Intervju možete pročitati ovdje .


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.