Kultura

Osiguranje Sikstine

Hoće li u Sikstinsku kapelu moći ući samo 'odabrani'?

Hoće li u Sikstinsku kapelu moći ući samo 'odabrani'?

Ovoga ljeta stručnjaci su na freskama otkrili prašinu koja bi, ako se ništa ne poduzme, mogla donijeti trajna oštećenja

Freske Michelangela i Botticellia u Sikstinskoj kapeli u Rimu razgleda oko 25.000 posjetitelja na dan, odnosno četiri milijuna godišnje.

Tisuće turista koji svakoga dana prolaze kroz najpoznatiju kapelu na svijetu donose veliku novčanu dobit, ali za sobom ostavljaju tragove.

Zbog toga, kao svojevrstan poziv u pomoć, u vatikanskim novinama Osservatore Romano, objavljen je članak direktora Vatikanskog muzeja Antonia Paoluccija, prenosi HTV .

Godine 1999. Sikstinska kapela je nakon višegodišnjih opsežnih radova renovirana i ponovno otvorena: ugrađeni su novi klimatski uređaji, koji ne reguliraju samo temperaturu zraka već i vlažnost.

No ovoga ljeta stručnjaci su na freskama otkrili prašinu koja bi, ako se ništa ne poduzme, mogla donijeti trajna oštećenja, upozorava Paolucci. On predlaže ugrađivanje novih, jačih klimatskih uređaja, postavljanje specijalnih tepiha koji upijaju prašinu i novu regulaciju posjeta.

Iako se posljednjih godina Kapela može posjetiti i noću, što mnogi preporučuju ne samo zbog hladnijih temperatura već i zbog drukčije atmosfere, zasad se time nije smanjio broj dnevnih posjetitelja. Naprotiv, čini se kao da je red ispred Sikstine iz dana u dan sve duži. Paolucci kaže kako se ipak, za sada, ne planira zatvaranje Kapele kao ni uvođenje takozvanog numerus claususa - ulaza samo za odabrane. Ipak upozorava - nešto će se morati promjeniti.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.