Kultura

Društvo knjižničara

'Sumrak' S. Meyer među najzabranjivanijim knjigama

'Sumrak' S. Meyer među najzabranjivanijim knjigama

Svake godine Američka udruga knjižničara registrira stotine zahtjeva za zabranu knjiga zbog njihova sadržaja

Američko društvo knjižničara ovih je dana obilježilo tradicionalni Tjedan zabranjene knjige (Banned Books Week) u sklopu kojega je bilo riječi o rekordnih 460 prošlogodišnjih pokušaja zabrane.

Svake godine Američka udruga knjižničara registrira stotine zahtjeva za zabranu knjiga zbog njihova sadržaja. Najčešći razlog su religijske i teme seksualnosti, dok je alarmiranje čitatelja zbog tema povezanih s nasiljem nešto rjeđe, piše Guardain.

Na ljestvici ovogodišnjih deset najnepoćudnijih djela na koja su se žalili čitatelji diljem SAD-a, te su čak i uklonjena s popisa obavezne lektire ili pak odstranjena s polica školskih knjižnica, smjestila se ' l8r, g8r' autorice Lauren Myracle koja je žulj konzervativnih čitatelja nagazila uporabom uvredljiva jezika i opisima seksa. Zbog istih razloga na listu deset 'najuvredljivijih' dospjeli su 'Perks of Being A Wallflower' Stephena Chbosky, 'The Earth, My Butt and Other Big, Round Things' Carolyn Mackler, 'The Color Purple' Alice Walker , 'The Chocolate War' Roberta Cormiera i kultni 'Lovac u žitu' J. D. Salingera, koji istu sudbinu proživljava otkako je objavljen 1951. godine.

Američki klasik 'Ubiti pticu rugalicu' autorice Harper Lee i ove se godine našao na listi, ponovno zbog poticanja rasizma i uvredljiva govora, dok je homoseksualnost uznemirila čitatelje knjige 'And Tango Makes Three' Petera Parnell i Justina Richardsona. Knjiga 'Čuvarica svoje sestre' Jodi Picoult, prema kojoj je snimljen film i donedavno je igrao u hrvatskim kinima, također je, prema mišljenju pojedinih čitatelja, neprimjerena jer tematizira doniranje organa, vjerski zabranjeno u pojedinim religijama.

Zanimljivo je da je u 'knjigu žalbe' uvrštena i svjetski popularna saga 'Sumrak' Stephenie Meyer zbog religijskog pogleda i opisa seksa neprimjerenih za dob kojoj je namijenjena.

Među autorima čiji su djela prošle godine maknuta s polica pojedinih knjižara su Sherman Alexie i roman 'The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian' i 'Solomonova pjesma' Toni Morrison, a pritužbe su ponovno stigle na račun 'Brda kao bijeli slonovi' Ernesta Hemingwaya i 'Running With Scissors' Augustena Burroughsa.

Tjedan posvećen bilježenju 'nepoćudne' literature s ciljem širenja svijesti o slobodi traje do 2. listopada diljem SAD-a. Održava se od 1982. godine pod geslom 'Učite, ne spaljujte!' (Learn, not burn!).


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.