Kultura

Godine skrivanja

Rushdie najavio memoare o desetljeću skrivanja

Rushdie najavio memoare o desetljeću skrivanja

Memoari će popuniti vakuum informacija o godinama skrivanja, rekao je 63-godišnji pisac i objasnio da je sazrio trenutak u kojem je spreman suočiti se s tim teškim životnim razdobljem

Britanski književnik Salman Rushdie piše memoare o godinama skrivanja na koje je bio prisiljen zbog fetve kojom ga je bivši iranski vrhovni vođa osudio na smrt. Razlog je bila knjiga Sotonski stihovi koju je ajatolah Rukolah Homeini ocijenio svetogrđem prema islamskoj vjeroispovijesti, javlja HTV .

Memoari će popuniti vakuum informacija o godinama skrivanja, rekao je 63-godišnji pisac i objasnio da je sazrio trenutak u kojem je spreman suočiti se s tim teškim životnim razdobljem. Napisao sam stotinjak stranica i mislim da je to tek četvrtina priče. Nadam se završiti potkraj godine, rekao je književnik indijskog podrijetla.

Sotonski stihovi, objavljeni 1988., bili su četvrti Rushdiejev roman. Tu alegoričnu fantaziju o borbi dobra i zla mnogi su muslimani shvatili kao uvredu islama i pozvali na zabranu knjige. Godine 1989. tadašnji vrhovni iranski vođa izrekao je fetvu (vjerski ukaz) prema kojoj autor takve blasfemije zaslužuje smrt.

Devet godina pisac se skrivao i samo povremeno pojavljivao na javnim skupovima. Nova knjiga je ponajprije priča o tome što znači bijeg za samog autora, za njegovu djecu, majku, bliske ljude.

Rushdie je upravo objavio dječju knjigu Luka and the Fire of Life (Luka i vatra života), napisanu za mlađeg sina Milana, i gotovo dovršio scenarij za filmsku verziju uspješnog romana iz 1981. Djeca ponoći.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.