Kultura

Vesela odluka

Booker podcijenjenom piscu komičnih romana

Booker podcijenjenom piscu komičnih romana

U 42 dvije godine postojanja nagrade Booker, jedne od najuglednijih na engleskom jezičnom području, nikada nije pobjednikom proglašen komični roman

Bookera je dobio Howard Jacobson, podcijenjeni pisac komičnih romana, za 'The Finkler Question', koji je kritika proglasila kulminacijom njegovog opusa. Riječ je o romanu u kojem se britko istražuje esencija Židovstva, 'u kojem se smijeh susreće s melankolijom', kako ga je opisao predsjednik petočlanog žirija Sir Andrew Motion.

U 42 dvije godine postojanja nagrade Booker, jedne od najuglednijih na engleskom jezičnom području, nikada nije pobjednikom proglašen komični roman. Unatoč tome što su Britanci poznati po svojem specifičnom humoru, literarna snobovština komediju, s nekoliko izuzetaka kao što je Moliere, smatra ne tako važnom kao realističku tragediju, ne samo u Velikoj Britaniji, nego svugdje.

Zato je vrlo dobra i vesela vijest da je ove godine Bookera dobio Howard Jacobson, podcijenjeni pisac komičnih romana, za 'The Finkler Question', koji je kritika proglasila kulminacijom njegovog opusa. Riječ je o romanu u kojem se britko istražuje esencija Židovstva, 'u kojem se smijeh susreće s melankolijom', kako ga je opisao predsjednik petočlanog žirija Sir Andrew Motion.

Howard Jacobson ima 68 godina, rođen je u Manchesteru, i objavio je niz romana koji se bave židovskim identitetom, te ga tematski upoređuju s Philiupom Rothom. Ipak, ključni je element Jacobsonove proze smisao za humor, i to onaj koji progovara o dubljim istinama postojanja, humor kao filozofsko oružje u borbi sa svijetom. Time je prožet i 'The Finkler Question', koji ima jednostavan zaplet: nakon što Adrian Treslove, obični televiziski producent s BBC-ja bude opljačkan na ulici, pod dojmom svega odlučuje se uputiti na istraživanje na temu što znači biti Židov.

Dodatno se preispituje i značaj prijateljstva u životu, kao najplemenitijeg odnosa među ljudima, kroz odnos Treslovea sa svojim straim prijateljem Samom Finklerom i njihovim zajedničkim profesorom Liborom Sevcikom. Majstorstvo Jacobsona je svakodnevni život opisati u stilski dorađenoj i bolno duhovitoj prozi, s karakteristično kratkim rečenicama.

Odluka je donesena s tri glasa od pet, a dobitnik je iskreno izjavio kako je Bookera čekao od 1983. godine. 'Od početka svoje karijere želim dobiti Bookera. Mislim da nisam usamljen u tome među piscima, jer Booker je odlična nagrada. S vremenom sam počeo misliti da ću biti jedan od onih romanopisaca koji nikad neće biti nagrađeni, da ću postati vječno podcijenjen. Bilo mi je muka od toga, no sada je to sređeno.', razoražavajuće direktan je bio Jacobson, koji je baš prošli tjedan objavio komentar u Guardianu o tome kako se nepravedno ignoriraju komični romani. Zato se Booker njemu smatra ispravljanjem i dugogodišnje nepravde prema jednom cijelom jednom zanemarenom žanru.

I bez obzira što se svi slažu da je Howard Jacobsen zasluženo dobio Bookera, ako ne isključivo za 'The Finkler Question', nego za cijelispisateljski opus, mnogi ipak ne mogu prežaliti što nije nagrađen Tom McCarthy, i njegov postmoderni roman 'C'.

McCarthy je jedan od najrevolucionarnijih glasova suvremene proze, cerebralni egzistencijalist koji se maestralno igra s književnom formom. Bez obzira na to, slava nagrade, kao i novčani iznos od 50 tisuća funti, otišli su Jacobsonu, koji je oduševljen. Čeka se prijevod na hrvatski.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.