Martin Luther
Dogodilo se na današnji dan - 10. studenoga
Njegova vjerska reformacija duboko je utjecala na političke, ekonomske, obrazovne i jezičke prilike u svijetu što ga je učinilo jednom od važnih figura europske povijesti
Na današnji dan, prije 527 godina, rođen je Martin Luther, njemački teološki i vjerski reformator, začetnik protestantske reformacije.
Rođen je 10. studenog 1483. u mjestu Eisleben. Osnovno i srednje obrazovanje stjecao je u Mansfeldu, Magdeburgu i Eisenachu. U dobi od 17 godina (1501.) upisuje se na sveučilište u Erfurtu. Namjeravao je studirati pravo, ali u ljeto 1505. ipak napušta studij, prodaje knjige i pristupa augustinskom redu u Erfurtu.
Ta je odluka iznenadila njegove prijatelje i zgrozila njegova oca. U samostanu je promatrao pravila koja se nameću novacima ali nije našao vlastiti mir kako je očekivao. Ipak 1507. je zaređen, a nešto kasnije ponuđeno mu je da studira teologiju kako bi postao profesor u nekom od novoosnovanih sveučilišta koje su utemeljili redovnici.
U službu Johanna von Staupitza, vice-generala augustinskog reda, na novom sveučilištu u Wittenbergu (osnovano 1502.) stupa 1508. godine. Teologiju je diplomirao već naredne godine (1509.) i vratio se u Erfurt gdje boravi do 1511. U studenome 1510. posjetio je Rim gdje je obnašao dužnosti uobičajene za svećenika-gosta.
Tu je bio šokiran raskošnim i razuzdanim životom rimskog svećenstva. Godinu dana kasnije (1511.) postaje profesorom biblijske egzegeze u Wittenbergu. Iako još uvijek nesiguran u vlastiti spas, postao je aktivni propovjednik, učitelj i administrator.
Negdje u vrijeme proučavanja Novog Zavjeta u pripremama za svoja predavanja počeo je vjerovati kako kršćani nisu spašeni zahvaljujući vlastitim naporima već darom božje slave, koju oni prihvaćaju u vjeri. Upravo se u to vrijeme bilo proširilo trgovanje indulgencijama (oprostima).
Duboko ogorčen takvim načinom davanja oprosta, Luther je 31. listopada 1517. na vrata crkve u Wittenbergu izvjesio na javnu raspravu svojih 95 teza o indulgencijama, dogmama i uređenju crkve. Sam Luther ovaj događaj niti jednom riječju nije kasnije spomenuo ni u jednom svom djelu iako je tim događajem obilježen početak vjerske reformacije.
Proglas je izazvao veliko zanimanje javnosti i veoma brzo je preveden na njemački jezik (izvorno ga je Luther napisao na latinskom jeziku) te proširen diljem Njemačke. Rasprava o oprostu brzo se pretvorila u napad na papinstvo, a zatim i na čitavu tradicionalnu crkvenu organizaciju. Unatoč nalogu pape (1518.) da se opravda pred njegovim izaslanikom, kardinalom Cajetanom, ostao je čvrsto pri svojim tezama.
Prema Lutheru, spas kršćaninu donosi vjera u Kristovu žrtvu iskupljenja, a ne dobra djela koja čini; izvor istine u religiji nije tzv. sveta predaja nego Sveto pismo; Crkva nije posrednik između čovjeka i Boga, jer unutarnju religioznost daje neposredno sam Bog. U svojim istupima težio je i ka jeftinijoj crkvi.
Pored stavova koje je zastupao njegovoj popularnosti doprinijela je i njegova vještina govorništva jer je njegovao humorističan, grub i vulgaran stil. Krajem 1520. javno spaljuje papinu bulu, a u siječnju 1521. papa ga je zauzvrat izopćio iz Crkve. Car Karlo V, kao izvršitelj papinske ekskomunikacije, pozvao je Luthera na sabor u Worms (1521.) kako bi Luther opozvao svoje učenje.
Luther se pojavio na saboru, ali je odbio opozvati svoje učenje. Tada je protiv njega i njegovih sumišljenika izrečena kazna progona iz države (Reichsascht). Tada mu je saski knez Fridrich pružio tajno utočište u dvorcu Wartburg gdje Luther počinje prevoditi Novi zavjet s originalnog grčkog na njemački jezik.
U to doba, Lutherov radikalizam počinje iščezavati, a on se sve više zalaže za miran razvitak i nenasilna sredstva, a službenim osloncem Reformacije proglašava kneževu feudalnu vlast. Vjenčao se 1525. Katharinom von Bora, bivšom časnom sestrom. Brak je bio uspješan, a supruga mu je postala važan oslonac u životu.
Na vjerskom planu međutim doživljavao je sukobe i unutar svoga pokreta te se tako razišao mnogim velikim reformatorima svoga vremena - kao npr. Erazmom Roterdamskim. 1529. objavio je svoju najpopularniju knjigu - Mali katekizam, u kojoj objašnjava teologiju evangeličke reformacije. Stari Zavjet s originalnog hebrejskog jezika na njemački prevodi 1532, a iste je godine djelo i objavljeno. U međuvremenu njegov se utjecaj raširio diljem sjeverne i istočne Europe. Razlog tome bio je taj što je branio nezavisnosti vladara od crkvenog nadleštva (kasnije će taj njegov stav biti intepretiran suprotno njegovoj prvotnoj namjeri).
Do 1537. njegovo je zdravlje bilo ozbiljno načeto. Istovremeno sve ga je više zabrinjavao preporod papinskog utjecaja, kao i oni potezi koje je on smatrao pokušajem Židova da iskoriste konfuziju među kršćanima i ponovo otvore pitanje Isusova poslanstva. Smatrajući i sebe odgovornim za nastalu situaciju napisao je oštru polemiku protiv Židova, kao i polemike protiv papinstva i radikalnog krila reformista - anabaptista. Umro je 18. veljače 1546. u Eislebenu.
Neki od poznatih citata Martina Luthera:
Nismo samo odgovorni za ono što kažemo već i za ono što ne kažemo.
Kako često "ne sada" postaje "nikad".
Ako u raju nije dopušteno smijati se ne želim ići tamo.
Tko ne voli vino, žene i pjesmu ostaje budala cijeloga života.
Što je riječi manje to je veća molitva.
Krv pokreće točkove povijesti.
Više detaljnijih informacija možete pogledati na: http://www.biografije.org/luther.htm
Vezane vijesti
-
-
-
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
Izdvojeno
-
Elon Musk je postao prva osoba koja je dosegla bogatstvo procijenjeno na više od 400 milijardi dolara, prema Forbesu i Bloombergu.
-
Američka pjevačica i kantautorica Taylor Swift rekla je kako je činjenica da će u povijest ući kao najnagrađivanija dobitnica Billboardovih glazbenih nagrada za nju "najljepši rani rođendanski dar".
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Evo još jedne Božićne humanitarne akcije kojoj je cilj prikupljanje sredstava i ostalih donacija Udruzi za pomoć ženi I djetetu ‘’Duga’’, koja u gradu Zadru djeluje od 1999. godine.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.