Kultura

Interliber

Na Interliberu knjige i po 0,99 kuna

Na Interliberu knjige i po 0,99 kuna

Dovoljno je skupiti strpljenje i 'prominglati' među štandovima Zagrebačkog Velesajma

Najveći hrvatski sajam knjiga otvoren je uz klišeizirane izjave, ali i uz velike popuste koji su u konačnici jedino što zanima mnogobrojne posjetitelje.

Svake godine pred otvaranje Interlibera knjiška javnost gaji nadu da će taj sajam napokon donijeti nešto novo, bilo za izdavačku branšu i pisce, bilo za posjetitelje. Ovo prvo već je na samom otvaranju demantirao ministar kulture Božo Biškupić.

Po tko zna koji put ponovio je da Ministarstvo kulture financira pisce, da će ih prevoditi i da će uvesti plaćanje naknade za posudbu knjiga kako bi se zaštitila autorska prava pisaca, a sve to podebljao citatom Miroslava Krleže: 'Kutija olovnih slova, to nije mnogo, ali je jedino što je čovjek do danas izumio kao oružje u obranu svog ljudskog ponosa.'

Štiteći ponos najvećeg sajma knjiga u državi, ministar je naglasio kako je Interliber mjesto značajnih tribina i velikih događanja, no tu se ljuto prevario. Interliber ne nudi tribine, niti daje prostor raspravi. To je sajam čije otvaranje prolazi bez ijedne riječi njegova voditelja Zorana ušurića, a u svijetu ljudi na tim funkcijama zaduženi su za koncept i ideju događanja. To je sajam, citirat ćemo ministra, 'na kojem će posjetitelj otkriti stvari za koje nije ni znao da ih traži'.

I doista je tako. To je isključivo prodajno mjesto knjige, po sreću kupaca, trgovište koje ove godine doista nudi prave popuste i raznorazne kombinacije tipa plati jedan dobiješ dva.

Primjerice, tko na štandu Naklade Ljevak kupi dvije nove knjige Miljenka Jergovića, treću knjigu istog autora dobiva besplatno.

V.B.Z. se pak dosjetio spojiti domaćeg autora sa stranim i prodati ih u dubletu po nižoj cijeni. Sparili su Marqueza i Mlakića te Coelha i Željanu Giljanović. Na svom štandu nude i znatno snižene raritete među hrvatskim knjigama – audio knjige Jergovićev 'Sarajevski Marlboro' koji čita Mustafa Nadarević i Ferićevog 'Anđela u ofsajdu' u interpretaciji Pere Kvrgića po 40 kuna.

Zabilježili smo i fenomen među cijenama dviju najprodavanijih self-help knjiga u Hrvatskoj.

Ultimativni hit 'Tajna' stoji čak 120 kuna, a njezina nasljednica među najprodavanijim naslovima, 'Koliba', sa 125 kuna spuštena na 39.

Oni koji nisu vjerovali najavama od rekordnih 90 posto popusta, razuvjerit će se ulaskom u šesti paviljon u kojem su smješteni manji izdavači i štandovi s najvećim popustima. Vjerovali ili ne, Ljevak prodaje zbirku poezije Vladimira Pavlovića za 0, 99 kuna. Inače, njegova 'Genezaretska plavet' košta 5 kuna.

Knjigu liječnika Asima Kurjaka 'Fetus kao pacijent' prodaju za devet kuna, a knjigu 'Amy Winehouse po istoj cijeni. Snižena je i cijena 'Ustava Republike Hrvatske' u izdanju Novog informatora, pa tako umjesto 90 kuna, Ustav stoji 67.50. Snižen je i Matičin 'Pravopis hrvatskog jezika' koji se prodaje po 90 kuna.

Od vrijednih izdanja svakako je dobra kupnja na štandu Novog Libera.

'Hrvatski enciklopedijski rječnik spušten je sa 600 na 300 kuna, a znatno su jeftiniji i kompleti Anićeva rječnika. Po 50 kuna mogu se kupiti knjige iz 'Krležologije' Stanka Lasića u izdanju Nakladnog zavoda Globus, izabrana djela Vesne Krmpotić (šest knjiga) za 199 kuna, Globus prodaje sabrana djela Vlade Gotovca za 230, Profil prodaje sabrana djela Irene Vrkljan i Zorana Ferića po 39 kuna.

Među 'best buy' knjigama Interlibera još su i knjige pisca Yasmina Khadra u izdanju Ljevaka, dvije za 129 kuna, I. M. Coetzee kod V.B.Z-a stoji 30 kuna, Pelago prodaje Ceesa Nooteboma za tek 15 kuna, a Fraktura među naslovima po 30 kuna nudi romane 'U liku vepra' Lawrencea Norfolka, 'Dan za danom' Terézije Mora i još mnogo drugih.

Druga krajnost u cjenovnim razredima odlično su opremljene Taschenove knjige na štandu V.B.Z.-a. 'Photographs 1961 – 1967' prodaje se za 2.900 kuna, a oko tisuću kuna su brojni drugi naslovi istog izdavača. U svakom slučaju, za svakog ponešto na ovogodišnjem Interliberu, koji ostaje otvoren do nedjelje navečer. Dovoljno je skupiti strpljenje i 'prominglati' među štandovima Zagrebačkog Velesajma.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.