Kultura

Pravo na profesiju

Što to muči hrvatske pisce?

Što to muči hrvatske pisce?

Inicijativa ‘Pravo na profesiju’ traži da se poticaji isplaćuju izravno piscima na temelju prethodne knjige, te da se ukine klauzula o tri godine nejavljanja

Nedavno su objavljeni dobitnici potpora za književno stvaralaštvo za 2011. godinu. Oni su ove godine bili za 30 posto bogatiji i ukupno iznose oko milijun i četiristo tisuća kuna. Povjerenstvo u sastavu Dražen Katunarić, Ratko Cvetnić, Gordan Nuhanović, Edo Popović i Nikola Petrak nije dodijelilo ni jedan cjelogodišnji poticaj, nego je 20 autora dobilo šestomjesečnu potporu, a 26 njih tromjesečnu. Potpora se dodjeljuje u iznosu od sedam tisuća kuna mjesečno bruto, što daje oko pet i pol tisuća kuna neto.

Ove svojevrsne književne božićnice, sada je očito, bile su oproštajni financijski valcer ministra Bože Biškupića i djelomični odgovor na istup pisca Roberta Perišića i inicijative 'Pravo na profesiju' unutar Hrvatskoga društva pisaca, upućene Ministarstvu kulture i Gradu Zagrebu da se piscima daju bolji uvjeti nego što ih imaju sada, piše 'Slobodna Dalmacija' . Pisci su zadovoljni tim sustavom. 'Mislim da su poticaji sjajna stvar. Kako sam skroman, pokušao sam polugodišnju stipendiju rastegnuti na godinu dana, ali nisam uspio', kaže Damir Karakaš, očito vješt u stezanju rečenice i pojasa.

'Dobila sam stipendiju za roman ‘Understadt' koji je pokupio jako puno književnih nagrada. Stipendija je bila tromjesečna, a ona mi je značila toliko da jedno pola godine nisam trebala prihvaćati prijevode, od kojih živimo ja i moje troje djece i mogla sam se posvetiti isključivo pisanju', kaže Ivana Šojat Kuči.

Poticaj, kažu pisci, ne smije biti socijalna kategorija. Najviše pisaca osporava zaista čudnu klauzulu da se tri godine ne smije aplicirati na natječaj.

Upravo je glavninu tih prigovora predvidjela i uključila u svoje zahtjeve Inicijativa "Pravo na profesiju", koja je pred Božić upućena u Ministarstvo kulture i Grad Zagreb. Neslužbeno se doznaje kako je inicijativa Ministarstvu predložila da se osnuje fond koji bi poticao književno stvaralaštvo na temelju prethodnih djela. Za 30 do 50 djela dodjeljivali bi se poticaji od 15 do 45 tisuća kuna neto u tri kategorije, a bili bi izuzeti jedino oni koji imaju cjelogodišnju potporu.

Inicijatori predlažu brisanje sporne odredbe o tri godine nejavljanja, nego predlažu slovenski model - da se dvije godine ne može javljati za istu vrstu potpore, na primjer onu godišnju. Restrikcije su jedino za one zaposlene i one kojima je pisanje knjiga u opisu posla. Inicijativa traži i plaćanje suradnje u časopisima, a potpisuje je dvadesetak pisaca.

Iza inicijative zdušno je stao i predsjednik Hrvatskoga društva pisaca Velimir Visković.

'Išli smo s inicijativom službeno i prema Gradu Zagrebu - za početak - jer naši gradovi također u sustavu sufinanciranja kulture imaju mjesta za koješta osim za pisce. To je kulturna sramota, i to se mora mijenjati, SEnD kazao je Robert Perišić. 'Kažu da se od novog ministra kulture ne može puno očekivati jer će trajati kratko, s čime se ne slažem. Očekujemo od njega da ugradi u sustav logične izmjene. Za to nije potrebno puno vremena, nego odluka SEnD', zaključio je Perišić.

Cijeli članak čitajte ovdje .


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.