Otkriće
Znanstvenici na tragu tajne Stonehengea
Antički kameni krug Stonehenge na jugozapadu Engleske sagrađen je oko 3100. godine prije Krista, a do sada nitko nije otkrio odakle su blokovi donijeti, kako su transportovani i čemu su služili. Stonehenge se sastoji od dva koncentrična kruga i unutrašnjeg polukruga. U Velškom nacionalnom muzeju u Cardiffu, znanstvenici rade na otkrivanju velike tajne, prenosi HRT .
Doktor Richard Bevins je pomoću mikroskopa analizirao uzorak uzet sa kamenog bloka. Blokovi unutrašnjeg kruga i polukruga, takozvani blustouns, imaju dvije do tri tone. Dakle, suviše su teški za transport uz pomoć ljudi, dodao je.
Dvadesetih godina prošlog stoljeća znanstvenici su otkrili da blokovi unutrašnjeg kruga potječu iz pokrajine Pembrokeshire, u Zapadnom Walesu, oko 250 kilometara od Stonehengea. Nitko ne zna kako je tadašnja civilizacija uspjela prenijeti teške blokove toliko daleko. Analizirajući i upoređujući mineralni sastav kamenja, Bevins i njegov tim zaključili su da su blokovi spoljnog kruga donijeti iz bližeg područja u ravnici Solsberry.
Geokemičar Nick Pearce analizirao je kristale cirkona u uzorcima kamenih blokova. Uz pomoć lasera topio je kristale i otkrio njihov kemijski sastav. Uzorci su bili tanke pločice. U njima smo identificirali zrnca cirkona i na njih usmjerili snažan laser. Njihova para prošla je kroz spektrometar koji je analizirao sastav minerala, objasnio je.
Pearce kaže da je istraživanje otkrilo točno mjesto sa koga su blokovi uzeti. Na osnovu toga zaključeno je da su vanjski blokovi vjerojatno transportirani svega 16 kilometara zapadno, do jedne od uvala na velškoj obali, a odatle morem do odredišta u ravnici Solsberry.
Vezane vijesti
-
-
Od Taj Mahala do Stonehengea, tisuće turista svakodnevno obilazi neke od poznatih svjetskih čuda, no mnogi nikada ne otkriju najintrigantnije priče koje ta mjesta kriju
-
-
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.