Kultura

"Ratni put brigade"

Prisjećanje na ratni put 112. brigade HV-a

Prisjećanje na ratni put 112. brigade HV-a

Posebnost 112. brigade bilo je sudjelovanje u jednoj od najduljih crta obrane, od Karlobaga do Stankovaca

Povodom obilježavanja 20. obljetnice osnutka 112. brigade HV, jučer je na Narodnom trgu održano otvorenje izložbe "Ratni put brigade". Još se jednom pružila prilika da se građane grada Zadra, Zadarske županije, ali i sve građane Republike Hrvatske podsjeti na veliki značaj ove postrojbe, njenu ulogu u Domovinskom ratu i doprinosu u obrani suvereniteta RH. Organizatori izložbe su Udruga branitelja Domovijskog rata 112. brigade HV i Narodni muzej Zadar, a za postav su zaslužni Boris Artić i Vladimir Alavanja.

Na nekoliko su panoa objavljene ratne fotografije pripadnika 112. brigade, a riječ je o, kako je otvarajući izložbu rekao zadarski gradonačelnik Zvonimir Vrančić, 'isječku jednog vremena u kojem je hrvatska mladost izdržala pritisak neprijatelja i oduprla mu se skromnim naoružanjem i vojnim znanjem, ali i odlučnošću da obrane grad od neprijatelja.'

'Prigoda je ovo da se svi još jednom prisjetimo ratnog puta postrojbe koju je sačinjavalo preko 10 tisuća branitelja, a koji su sudjelovali u svim najznačajnijim ratnim zbivanjima u više krajeva naše Domovine - od Zadra i Dubrovnika pa sve do posavskog bojišta', obratio se svim prisutnima i prvi zapovjednik 112. brigade, Marko Čulina, te nastavio kako je izložba samo jedan dio ratnog puta brigade i svjedočanstvo o borbama koje su se vodile u zadarskom zaleđu.

'Bilo je to vrijeme kada nismo imali vremena za fotografiranje jer nismo htjeli dozvoliti neprijatelju da kod Zadra podijeli Hrvatsku na dva dijela. Borili smo se tada protiv generala Momčila Perišića i Ratka Mladića koji su govorili da će biti prvi stanovnici srpskog Zadra,a danas su isti 'stanovnici' Haaga', rekao je Marko Čulina. 

Prije 20 godina osnovana je prva profesionalna vojna postrojba na zadarskom području (tada) u sastavu Ministarstva unutarnjih poslova. Posebnost 112. brigade bilo je sudjelovanje u jednoj od najduljih crta obrane, od Karlobaga do Stankovaca. Kroz 112. brigadu prošlo je više od 10 tisuća branitelja koji su sudjelovali u svim značajnijim ratnim operacijama tijekom Domovinskog rata. U obrani i oslobođenju Hrvatske poginulo je 74 pripadnika brigade, dvojica se vode nestalima, a više stotina ih je ranjeno.

Pitali smo i prisutne branitelje na otvorenju izložbe kako su zadovoljni s izložbenim primjercima i imaju li kakve zamjerke. 'Ovaj događaj je za nas zaista značajan jer budi u nama mnoge osjećaje i prisjeća nas na dane kada nismo znali što nas čeka, ali smo bez obzira na to odlučno koračali u samo jednu jedinu misiju, obraniti Domovinu i hrvatski narod. Fotografije su lijepe i zahvalni smo svima na trudu koji je uložen u njih i u samo osmišljavanje izložbe. Ali, nismo u potpunosti  zadovoljni odabirom fotografija', odgovorlili su.

'Ima još toliko fotografija u arhivi, a uvijek se izlažu iste. Onih koji su poginuli nema niti na jednoj jedinoj fotografiji što smatramo da nije u redu. I njima bi se, kao i njihovim obiteljima, trebala na taj način odati posebna počast.'

Izložba je premještena u Kneževu plačau gdje će biti otvorena za javnost do 1. srpnja 2011., kažu nam iz Narodnog muzeja. Ulaz na izložbu je besplatan.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.