Julian Rachlin and Friends
U Dubrovnik stiže ‘Paganini s balalajkom’
Posebno osvježenje u programu ovogodišnjeg festivala je koncert jednog od najistaknutijih izvođača na balalajki - Alexeya Arkhipovskog
Program ovogodišnjeg, jedanaestog po redu festivala Julian Rachlin and Friends nastavljen je nizom zanimljivih koncerata te Majstorskim tečajom za violinu, koji je u petak počeo u Dubrovniku, pod vodstvom dvojice vrhunskih glazbenih pedagoga današnjice Tsugia Tokunage i Pavela Vernikova. Svoje će umijeće polaznici Majstorskog tečaja, a riječ o učenicima i studentima glazbe, pokazati na završnom koncertu 8. rujna u Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića, piše slobodnadalmacija.hr
Nakon nastupa s “rachlinovcima” mladog hrvatskog pijanista Danijela Detonija, festivalski program nastavlja se u subotu 3. rujna dvama glazbenim događanjima. Tako će nakon subotnjeg prijepodnevnog nastupa u Jezuitskoj crkvi, koji
se svake godine priređuje na dar Dubrovčanima, sudionici festivala iste
večeri u Kneževu dvoru prirediti i tradicionalni Koncert u bijelom.
Na programu su djela Dubugnona, Brahmsa i Schonberga, u izvedbi vrhunskih glazbenika kao što su pijanist Itamar Golan, violinisti Fumioki Miura, Boris Brovtsyn i Sean Avram Carpenter, zatim Julian Rachlin i David Aaron Carpenter na violi te violončelisti Mischa Maisky, Torleif Thedeen i Boris Andrianov.
Posebno je osvježenje u programu ovogodišnjeg festivala, koji se u
Dubrovniku održava do 8. rujna, i koncert jednog od najistaknutijih
izvođača na balalajki - Alexeya Arkhipovskog, koji će se publici predstaviti u nedjelju 4. rujna u Kneževu dvoru. Paganini na balalajki, kako tog virtuoza često nazivaju glazbeni
kritičari, rođen je prije 43 godine u gradu Tuapse u Rusiji, a ljubav
prema glazbi naslijedio je od svog oca koji je svirao garmošku i
harmoniku.
Školovanje za balalajku Arkhipovsky je počeo kao devetogodišnjak, u studentskoj je dobi već bio laureat brojnih natjecanja, a nakon završetka studija počeo je često koncertirati te danas uspješno nastupa kao solist i s istaknutim ruskim orkestrima na glazbenim pozornicama diljem svijeta.
Dubrovačkoj publici Arkhipovsky će se predstaviti zanimljivim repertoarom skladbi za balalajku te će pokazati umijeće muziciranja na tom trožičanom instrumentu, karakterističnog trokutastog oblika i posebnog zvuka, koja se nerijetko popularno naziva i - ruskom gitarom.
SD/ezadar
Vezane vijesti
-
Hrvatska je u posljednjem desetljeću izgubila najmanje oko 250 tisuća stanovnika jer smo, prema procjeni Državnog zavoda za statistiku, lani krajem prosinca imali 4,036 milijuna stanovnika, piše u utorak Večernji list.
-
Predsjednik Hrvatskog sabora istaknuo je u ponedjeljak na Dubrovnik forumu da će pandemija “trajno izmijeniti život” i da neće biti povratka na način života koji je postojao prije pandemije te da je više nego ikada sada potrebna suradnja, solidarnost i zajedništvo.
-
Glavna tajnica Vijeća Europe, potpredsjednica Europske komisije i nekoliko europskih ministara vanjskih poslova zaključili su u subotu na 14. Dubrovnik forumu kako je covid-19 pokazao da su u današnjem svijetu multilateralizam i solidarnost nužni.
-
U Dubrovačko-neretvanskoj županiji zabilježeno je 34 novih slučajeva zaraze koronavirusom, od kojih je 19 utvrđeno brzim antigenskim testom, a oporavilo se 25 osoba, izvijestio je u nedjelju Županijski stožer Civilne zaštite.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.