Kultura

"Zadar more 2011."

"Zadar more", manifestacija koja čuva i vrednuje život Zadra, mora, povijesti, kulture i tradicije

Turistička zajednica Zadarske županije, Jedriličarski klub Uskok, zadarski Arheološki muzej te, od ove godine, i Narodni muzej grada Zadra, organizatori su ovogodišnje 6. manifestacije „Zadar more". Riječ je o manifestaciji koja se u gradu Zadru održava već 6. godinu za redom, koja je simbol nastojanja da se sačuvaju i nastave vrednovati tradicija, vještine i znanja - temelj i srž Zadra kao i njegove okolice. Manifestacija je to koja je uvelike posvećena i pomorskoj tradiciji Zadra.

„Zadar more" 2011. započeo je već u subotu tradicionalnom regatom „Zadarska Koka", koja je i ovoga puta opravdala očekivanja kako sudionika tako i promatrača. Bila je zaista prekrasan prizor i omogućila je prekrasna druženja.„Zadar more je manifestacija koja u sebi povezuje i spaja život Zadra, mora, povijesti, kulture, običaja i tradicije u cijeli jedan splet događanja. Također, događanja imaju cijeli niz značenja i različitog su karaktera. Tako imamo sportska, rekreativna, gastronomska, umjetnička,..., pa sve do kulturoloških vrsta događanja. To smo sve nastojali povezati i objediniti na logičan način te prezentirati kao jednu manifestaciju, u ovom slučaju „Zadar more", rekao nam je jedan od realizatora programa, Igor Bačić.

6. po redu manifestacija „Zadar more" jučer je u atriju Kneževe palače službeno i otvorena. Svečano otvorenje manifestacije popraćeno je i otvorenjem dviju izložbi autora Senka Sorića, koji je predstavio izložbu mediteranskog bilja i Konstantina Kostova, organizatora likovne kolonije i predsjednika umjetničke organizacije Jadertina (koja je ujedno i nosilac ove manifestacije), koji je predstavio neke od „umjetničkih ostvaraja" ovogodišnje likovne izložbe međunarodnih likovnih kolonija Jadertina.

Na početku se svim prisutnima obratila i ravnateljica Narodnog muzeja Zadar. „Čast mi je što vas kao domaćin mogu pozdraviti i biti dio tima koji već 6 godina organizira ovu značajnu manifestaciju „Zadar more". Narodni Muzej Zadar još se jednom zahvaljuje gradu Zadru što je ovaj reprezentativan prostor prizemlja Kneževe palače dao na korištenje njegovim djelatnicima", rekla je prilikom otvaranja izložbe.

Glavnu riječ na otvorenju „Zadar more 2011." imali su i dvojica navedenih autora čije su izložbe jučer također svečano otvorile. Svaki od autora je rekao ponešto o sadržaju i karakteru izložbe.

„Za otvorenje manifestacije pripremio sam izložbu mediteranskog bilja. Moja je zadaća bila da bilje uberem, donesem, a sebi sam zapovjedio da moje ruke ne budu prevješte i da to mediteransko bilje postavim što je moguće prirodnije u ovom prekrasnom atriju. Ali, to i nije bilo toliko teško ako se uzme u obzir činjenica da mediteranskom bilju niti ne treba previše umjetnosti. Ona je sama za sebe umjetnost koja zrači bojama, mirisima, obujmom", rekao je Senko Sorić, autor izložbe mediteranskog bilja. Od izloženih se biljaka moglo vidjeti maslinu, morsku travu s cijelim spektrom prozračnih boja, smokvu, ružmarin, raskošan ali opasan (bodljikavi) sikavac, lozu i smrič.

„Mi smo s likovnim kolonijama počeli još 1995. godine. Pozivam umjetnike iz Europe i svijeta da nam se pridruže u ovoj lijepoj manifestaciji, što oni s oduševljenjem i učine. Izložba koja se može vidjeti je rezultat ovogodišnje kolonije koja je bila specifična po tome što smo brodovima plovili po otocima Zadarske županije i na svojim platnima „bilježili" dojmove, motive, ljepote prirode koja nas je okruživala. Sudjelovalo je 14 umjetnika iz 8 zemalja Europe i ovaj mali izbor koji sam napravio upravo pokazuje način na koji su ti umjetnici doživjeli ljepote Dalmacije i zadarskih otoka", pojasnio nam je Konstantin Kostov.

"Nakon toga sam napravio jedan mali, ali indikativan izbor djela, pri čemu su presudili formati slika koji se mogu prezentirati u Kneževoj palači i tematika koja je primjerena ovom događanju ( more, Dalmacija, otoci i dr.). Moja slika, npr., prikazuje jedrilice na moru koje sam „uhvatio" za vrijeme našeg putovanja brodom. Ubuduće se nadam da ćemo i dalje kroz programe likovnih kolonija Jadertina privlačiti pažnju umjetnika i šire publike", rekao je zaključno Kostov.

Dožupan Đani Bunja je zatim, u ime Zadarskoga župana, službeno otvorio manifestaciju „Zadar more 2011".

Nakon otvorenja manifestacije u Kneževoj palači, program se sljedeća tri dana seli u Arheološki muzej. Svi zainteresirani imat će priliku prisustvovati u raznoraznim predavanjima, projekcijama, i predstavljanjima projekata od strane vrlo zanimljivih govornika.

U utorak, 25. listopada, u 19 sati, u Arheološkom muzeju, Irena Radić Rossi i Claudia Kruschel održat će predstavljanje projekta Triton. Riječ je o projektu istraživanja baštine na velikim dubinama. Nakon njih će i Abdulah Seferović te Antonija Mlikota održati predavanje uz projekciju o zadarskom Portu.

U srijedu, 26. listopada, u 19 sati, u Arheološkom muzeju Zadar, na programu je „Večer s Antom Granikom i Jordankom Grubač". Oni će predavanje pod nazivom „Sva naša mora".

U četvrtak, 27. listopada, u 19 sati, u Arheološkom muzeju, Nikola Bašić će održati predavanje o Kornatskim križevima, suhozidima uz projekciju dokumentarnog filma M. Šarić. Također, Venci Lonić i Jurica Vučetić će održati predavanje uz projekciju o bitci kod Vira. Bitka kod Vira je danas na dnu moru (barem ono što je od nje ostalo), a predavači će ispričati što su sve pronašli i to prikazati na svoj način.

Program se u petak, 28. listopada „seli" u Arsenal i nastavlja se glazbom. U 22 sata na programu je koncert klape Kampanel uz recital čakavske poezije Zvonka Sutlovića.

U subotu, 29. listopada, program se ponovno vraća „na mjesto svog početka", u Kneževu palaču gdje će biti organizirana raznorazna zanimljiva druženja i bogati program uz prave, osebujne dalmatinske okuse i mirise. Neka od događanja jesu sljedeća: „Jutro s mirisom ribe" - gastromatineja, gastro delicije će pripremati i prezentirati Goran i Jakov Rogulj iz restorana Goro, Telašćica te Ante Božikov iz restorana Opat, otok Kornat. Održat će se i prezentacija vina Benkovačkog kraja, Kruno Radović iz Tkona, održat će radionicu pletenja „Pajeta". Učenici Pomorske škole Zadar prezentirat će radionicu pomorskih čvorova, i dr. U uvali Jazine će se paralelno događati akcija čišćenja podmorja u organizaciji RK Sveti Roko iz Bibinja. Svojim će doprinosom sudjelovati i učenici izložbom pod nazivom „Smeć Art" u JK Uskok.

Cjelokupni program na obje lokacije trajat će od 10 do 14 sati.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.