Kultura

Bookcrossing

I Zadrani ''oslobađaju knjige''

I Zadrani ''oslobađaju knjige''

Zadarska Sveučilišna knjižnica danas će se uključiti u globalni projekt koji je u svijetu poznat kao Bookcrossing, a započeo je 2001. godine u SAD-u. Cilj projekta koji se ''širi'' svijetom jest - oslobodite knjigu, a to doprinosi populariziranju kulture čitanja. Danas na svijetu prema nekim procjenama postoji oko 800 000 ‘bookcrossera'.

Osim Zadra, projektu su se pridružili Zagreb, Split, Rijeka i Osijek.

Ako ste pročitali zanimljivu knjigu koju biste željeli ''pustiti u svijet'', te biti sigurni da će ona naći svog novog vlasnika, u Zadru to možete učiniti u knjižnici na Novom kampusu, gdje će za to biti postavljena posebna postolja, a organizatori akcije nadaju se da će se postolja uskoro naći i na drugim mjestima u gradu.

Nevjerojatno, ali istinito - postoje ljudi koji ostavljaju knjige na manje-više vidljivim, javnim mjestima, tamo gdje će ih netko sigurno skupiti.

Knjige moraju biti slobodne, a ne zarobljene na policama. To je načelo '‘bookcrossinga'‘, čiji pristaše diljem svijeta ostavljaju knjige koje prolaznici mogu ponijeti, pročitati - a onda negdje ostaviti za novog čitatelja. Djeluju kao neki otkačeni knjiški krug, čija akcija nikad ne prestaje, nego na sasvim neobičan način promiče čitanje knjiga.

Klupa u parku, čekaonica kod zubara, autobusna postaja, polica u garderobi nekog butika... nije toliko važno mjesto, koliko mogućnost da priča ponovo oživi u rukama i mislima potpunog stranca. Potpuno besplatno! Bookcrosser pušta svoju knjigu, a registracijom na www.bookcrossing.com prati njezinu sudbinu.

Jedinstven način oslobađanja knjiga?

Književni aktivizam?

Ili još jedan način globalnog povezivanja?

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.