Kultura

Izložba u Kneževoj palači

Završen 1. biennale hrvatske mlade fotografije

Završen 1. biennale hrvatske mlade fotografije

Ovaj biennale se razlikuje od ostalih po tome što je usmjeren na hrvatsku scenu. Nekolicina autora je iz Zadra. Galerija umjetnina odigrala je pedagošku funkciju što je i njena uloga u ovom gradu, zaključila je Srhoj- Čerina

Sinoć je u Kneževoj palači otvorena završna izložba 1. biennala hrvatske mlade fotografije. Na natječaj za autore do trideset godina sudjelovao je 131 autor s 621. fotografijom.

U prvom krugu žiriranja kojeg su činili Antonija Mlikota, Vinko Srhoj i Nevena Štokić prošla su 173 rada, a u drugom, Stanko Abadžić, Dalibor Martinis, Ljubica Srhoj-Čerina, Vinko Srhoj i Ivan Vekić odabrali su 56 fotografija.

Prema izboru žirija, prvo je mjesto osvojila Barbara Šarić, drugo Morena Čonka, a treće Marina Ćorić.

Ravnateljica Narodnog muzeja, Renata Peroš otvorila je izložbu riječima zahvale organizatorima: studenti/cama Odjela za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru i Galeriji umjetnina te stručnom žiriju i koordinatorici izložbe Nevenki Štokić. Istaknula je kako se veseli samostalnom predstavljanju autorica te dodala da će Narodni muzej nastojati poticati ovu manifestaciju.

Ljubica Srhoj-Čerina pozdravila je studente i naglasila da se veseli suradnji s njima kako se i prije deset godina veselila suradnji s profesorima kad je održan zadnji Salon mladih. Pohvalila je studentski entuzijazam i spomenula njihovo žaljenje za triennalom Čovjek i more, a s osobitom nostalgijom se prisjetila prvog Salona mladih 1977.

- Tadašnji studentski projekt iznjedrio je umjetnike od kojih su neki i danas prisutni na likovnoj sceni. 1989. odlučeno je da se prekine s izlaganjem, a potom je rat osiromašio likovnu scenu i tek nakon 11 godina pauze ponovno je obnovljen Salon mladih, ali s naglaskom na fotografiju. Ovaj biennale se razlikuje od ostalih po tome što je usmjeren na hrvatsku scenu. Nekolicina autora je iz Zadra. Galerija umjetnina odigrala je pedagošku funkciju što je i njena uloga u ovom gradu, zaključila je Srhoj- Čerina.

Ivan Vekić se u ime studenata zahvalio svim djelatnicima Galerije umjetnina, a posebice profesoru Antunu Travirki koji ih je usmjeravao još prije dvije godine, te članovima žirija, natjecateljima i sponzorima.

- Cilj ove izložbe bio je odužiti se gradu i podariti mu još jednu manifestaciju. Drugi cilj bio je postići relevantnu kvalitetu radova, rekao je Vekić.

Vinko Srhoj progovorio je o žiriranju i predstavio tri autorice, istaknuvši kako je odluka o pobjednici bila jednoglasna.

Barbara Šarić rođena je 1982. u Zagrebu, a fotografijom se bavi od rane mladosti. Diplomirala je filozofiju i antropologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a tijekom studija boravila je u Rimu, Brightonu, jugoistočnoj Aziji i Južnoj Koreji. U New Yorku je završila jednogodišnji studij dokumentarne fotografije, radila za Wall Street Journal, agencije Redux, New York Magazine i hrvatski Cropix.

Osobne projekte radi neovisno, a najveću podršku ima u prijateljicama s kojima je osnovala Regenade Media Laboratory krajem 2010. Dobila je prvu nagradu u kategoriji "Tijelo" na Rovinj Photodays 2011". Fotografijom kao da poručuje da svako tijelo nosi potencijal umjetnosti.

Morena Čonka, rođena 1985., u fotografske vode ulazi tek 2005. kad ima samostalnu izložbu u Klubu mladih Orlando u Dubrovniku. Tijekom 2005. i 2006. sudjeluje na grupnoj izložbi studenata Američke visoke škole za menadžment i tehnologiju u Dubrovniku, a 2007. na grupnoj izložbi u Dubrovniku.

Uzori su joj Man Ray, Lee Miller i Salvador Dali. Fotografija stubišta očišćena je od svake anegdotalnosti, a stubište je ostavljeno kao metafora silaska ili uspinjanja.

Marina Čorić, rođena 1987. u Zadru, imala je dosad dvije izložbe crteža i ilustracija: 2008. sa sestrom u Gradskoj knjižnici Zadar i 2009. u Arsenalu u sklopu Alternala. Pretežno se bavi autopotretima u kojima eksperimentira šminkom, odjećom, osjećajima i lokacijama.
Fotografija podsjeća na rad Man Raya "Noire et Blanche" i odražava hladnu erotičnost.

Autoricama su na samom kraju predstavljanja uručene plakete: monografija Stanka Abadžića i monografija međunarodnoga fotografskog triennala "Čovjek i more (1957.-2007.). Pobjednica je osvojila novčanu nagradu u iznosu od 2000 kuna.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.