Kultura

Znanstvena knjižnica Zadar

"Život na sudbini vulkana" obilježio 65. rođendan i 45. godinu umjetničkog djelovanja Tomislava Marijana Bilosnića

Promocija je prigodno započela pjesmom Tomislava Marijana Bilosnića „Moj Križ" (koju je pročitao sam autor i slavljenik)

Izložbena dvorana Znanstvene knjižnice Zadar danas je ponovno bila mjesto od iznimnog značaja. Pod njenim su okriljem održane promocija knjige dr. sc. Igora Šipića „Život na sudbini vulkana: Umjetnički portret Tomislava Marijana Bilosnića" i simbolična proslava 65. rođendana tog cijenjenog, svestranog zadarskog umjetnika i književnika.

Uz Igora Šipića i Tomislava Marijana Bilosnića, u predstavljanju knjige sudjelovali su književnici i kritičari, ujedno i jako dobri Bilosnićevi prijatelji, Đuro Vidmarović i Davor Šalat. Domaćin ove svečane promocije bio je sam ravnatelj Znanstvene knjižnice Zadar, Miro Grubić. Među posjetiteljima i uvaženim gostima našli su se i predstavnici Grada, Zadarske županije, ravnatelji muzeja, sveučilišni profesori, glumci, slikari, književnici.

Promocija je prigodno započela pjesmom Tomislava Marijana Bilosnića „Moj Križ", koju je pročitao sam autor i slavljenik. Zatim je uvodnim govorom svih srdačno pozdravio domaćin svečanosti, ravnatelj Znanstvene knjižnice Zadar, Miro Grubić.

„Prije nekoliko dana je Tomislavu Marijanu Bilosniću objavljena stota knjiga. Kada u nekoj zemlji koja drži do kulture i inteligencije netko napiše stotu knjigu, tada mu se odaje posebno štovanje, u najmanju ruku prima čestitke iz Ministarstva kulture, a nerijetko i od samog predsjednika. Na sreću i zadovoljstvo svih nas nazočnih, u nas još uvijek ima ljudi koji ovakve vrijednosti poštuju i adekvatno valoriziraju otimajući ih zaboravu. U ovom je slučaju riječ o znanstveniku, književniku i kritičaru, dr.sc. Igoru Šipiću, koji je knjigom „Život na sudbini vulkana" odao počast našem slavljeniku, Tomislavu Marijanu Bilosniću, više i dostojanstvenije od svih čestitki i dodvoravanja", započeo je Grubić.

Tomislav Marijan Bilosnić danas slavi 65. rođendan i 45 godina umjetničkog djelovanja. „Mi smo danas prisustvovali promociji kniige koja govori o Bilosnićevu stvaralaštvu i ovom promocijom zapravo započinjemo i proslavu 45. godišnjice umjetničkog Bilosnićevog djelovanja." O Tomislavu Marijanu Bilosniću je još 2006. godine Sanja Knežević objavila knjigu „Razotkrivanje" koja se bavi Kamovljevim kompleksom u Bilosnićevu romanu" Ispovijedi nekarakternog čovjeka". Osim zanimljive studije Sanje Knežević i čak 14 kritika o prvom izdanju romana, u ovoj knjizi se nalazi i razgovor s Bilosnićem koji se razotkriva nakon tridesetgodišnje vremenske distance, kazao je Grubić.

Ovih se dana pripremaju objaviti još dvije knjige o Tomislavu Marijanu Bilosniću. Autori su Fabijan Lovrić i Đuro Vidmarović, sudionik današnje svečane promocije.

Igoru Šipiću je ovo prva knjiga eseja nastala zahvaljujući njegovom intenzivnijem interesu za Bilosnićevim književnim stvaranjem. Šipićev interes za Bilosnićev književni izričaj počinje artikuliranije od „Molitava" za koje je Tomislav Marijan Bilosnić primio nagradu „Tin Ujević", naglasio je ravnatelj.

Ova esejistička zbirka tekstova sadrži 160 stranica kritičkih promišljanja o književnom i umjetničkom stvaralaštvu Tomislava Marijana Bilosnića. Autor je knjigu podijelio u nekoliko poglavlja ili cjelina. U prvom dijelu govori o poetskim riječima koje se ne daju utisnuti u prolaznost, a odnose se na zbirke pjesama „Molitve", „Tigar", „Kuća", „Hrvatska ogrlica", „Križni put", „Crno je crno", i „Afrika". Drugi dio Šipić naslovljava „Vrijeme za nove mučenike" i u njemu obrađuje Bilosnićeva prozna djela. To su roman o ratu „Listopad", roman o moru, pomorcima, otočanima njihovim obiteljima Iški kralj i dokumentarno publicističko djelo „Zvonko Bušić : Kronika o povratku Zvonka Bušića u domovinu".

U trećem dijelu autor piše o likovnom stvaralaštvu Tomislava Marijana Bilosnića uz izložbe „O duhovima sa zadarskog Foruma", „Povratak Tigra" i „Križni put". Četvrti dio je završni esej, a peti, ujedno i posljednji dio, autorov je ciklus lirskih posveta. Od sedam pjesama, šest ih je posvećeno Tomislavu Marijanu Bilosniću, a pjesma „Sred dvora" posvećena je Bilosnićevoj majci.

„Fascinantno je zaviriti u knjigu i ugledati datum tiskanja knjige - 18. siječnja 2012. To je danas, bolje reći sada... Ne mogu vjerovati da sudjelujem u predstavljanju knjige netom izvađene ispod preše tiskarskog stroja. Mi žitelji Zadarske županije nemamo boljeg čuvara kulturne baštine i tradicije od Tomislava Marijana Bilosnića", rekao je ponosno Grubić, te pročitao Šipićev citat osvrta na Bilosnićev roman „Listopad":

„Sretan je grad koji ima takvog književnika, nadasve intelektualca. Orao koji ustaje i raskriljen leti nad svojim gnijezdom, nad svojom vrleti, mora biti slobodan. I zato mu vi građani ovog grada ne smijete vezivati krila, ne smijete mu zamjerati slobodu jer let je njegov umjetnički krik. Književnosti, prozi i stihovlju valja vratiti njihovu svrhu, valja oživjeti kritičku moć dijaloga." (Igor Šipić)

Igor Šipić je objasnio i kako je knjiga nastala, odnosno kako se rodila sama ideja. „Knjiga je nastala nakon jednog našeg susreta, kad smo zajedno bili u Gradišću i doživjeli naš hrvatski puk koji se tamo nalazi, na jedan izniman način. Sve nas je to jako pogodilo. I od tog trenutka, kada mi je Tomislav dao njegovu knjigu Molitve i kada sam je pročitao, od tog trenutka je započela naša suradnja", rekao je Šipić. Dodao je da mu je iznimno žao da ta suradnja nije i ranije počela, ali je obećao da će se potruditi na jedan kritički način sagledati i onaj Bilosnićev period koji je prethodio njihovoj suradnji.

„Nadam se da ovo neće biti moja prva i posljednja knjiga i čast mi je što je upravo ona obilježila ovu veliku obljetnicu čovjeka koji je toliko doprinjeo ovom gradu i državi da jednostavno zaslužuje širu valorizaciju. Život na sudbini vulkana obilježava jednu značajnu obljetnicu i moj je osobni poklon tom velikom čovjeku, njegovom iznimnom radu i životu", rekao je na kraju Igor Šipić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.