Kultura

Brojna događanja u muzejima

Sedma ''Noć muzeja'' oživjela Poluotok

Sedma ''Noć muzeja'' oživjela Poluotok

Sve generacije Zadrana sinoć su bile u ''điru po muzejima'', a muzeji su se potrudili, uz stalan postav, prirediti i bogat program

Iako je iste večeri započela jedna od najvažnijih utakmica - ona Hrvatske i Srbije za europsko finale u rukometu, već od 18 sati stara gradska jezgra čudesno je oživjela. Osjetio se pravi gradski ''moving'', a za to je zaslužna ''Noć muzeja''. Već sedmu godinu, muzeji diljem Hrvatske otvorili su svoja vrata za posjetitelje - sasvim besplatno. Sve generacije Zadrana sinoć su bile u ''điru po muzejima'', a muzeji su se potrudili, uz stalan postav, prirediti i bogat program.

''Noć muzeja'' odvijala se u svim Odjelima Narodnog muzeja Zadar. U Kneževoj palači održana je projekcija dokumentarnog filma ''Condura Croatica" - film o najstarijem hrvatskom brodu. U prvoj dvorani Galerije umjetnina održano je predavanje ''Život u sjeni - crtice iz Telašćice".

U Kneževoj palači otvorena je izložbe fotografija ''Glas tišine" autora Gorki Kurtina. U atriju je održana demonstracija kuhanja brudeta na tradicionalan iški način u iškoj keramici, uz glazbeni nastup učenika srednje glazbene škole Blagoje Bersa.

U Gradskoj loži mogla se pogledati izložba ''Zadarska stara riva 1953 - 1983. u fotografiji Vicka Zaninovića'', a u Muzeju Grada Zadra izložba fotografija Nenada Gatina. Ispred odjela Galerija umjetnina moglo se razgledati projekciju negativa iz zbirke Ante Brkana.

U Gradskoj straži, Etnološkom odjelu, nastupio je KUD ''Kolajna" Zadar s etno i klapskim pjesmama. U Prirodoslovnom odjelu posjetitelji su mogli pogledati postav izložbe ''Flora i fauna Jadrana", u Etnološkom odjelu, postav stalne izložbe ''Etnološke osobitosti sjeverne Dalmacije", a u odjelu Muzej grada Zadra, postavi izložbi ''Renesansa u Zadru" u prizemlju, ''Uspomene iz jednog Zadra" i izložba starih portreta Zadrana.

"Noć muzeja" u Arheološkom muzeju Zadar ove je godine protekla u znaku glagoljice. U prizemlju Arheološkog muzeja moglo se pogledati dokumentarni film o Šimunu Kožičiću Benji, biskupu, piscu prve svjetske povijesti na hrvatskom jeziku, koju je tiskao u šest glagoljskih knjiga u svojoj tiskari u Rijeci, te film "Hrvatski dragi kamen", koji govori o Bašćanskoj ploči, najpoznatijem hrvatskom glagoljaškom epigrafskom spomeniku iz 1100. godine. Zadarski plesni ansambl izveo je će plesni program "Tri Marije hoehu", inspiriran pjesmom na glagoljici pronađenom u samostanu Ćokovac na Pašmanu.

Na drugom katu Muzeja otvorena je izložba "Glagoljica", ostvarena u suradnji sa Stalnom izložbom crkvene umjetnosti Zadar. Održana je i radionica "Mala škola i kviz glagoljice", u suradnji s dr.sc. Ivicom Vigatom sa Sveučilišta u Zadru i nakladničkom kućom Erasmus.

Muzej antičkog stakla već četiri godine uključuje se u manifestaciju, a ove godine također je pripremio bogatu lutriju, čije je dobitnike točno u ponoć izvukla Tamara Šoletić, poznata zadarska glumica. Vrata muzeja otvorila su se već od 18 sati.

U prvoj dvorani otvorena je izložba Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru pod nazivom ''Sa studentima arheologije" - 10 godina terenske nastave.

Najatraktivniji dio programa svakako je izložba mlade umjetnice i djelatnice MAS-a, Antonije Gospić. Ona je predstavila oko 60 komada unikatnog nakita, koje čine replike antičkog i prapovijesnog nakita, ali i suvremene interpretacije.

U glazbenom dijelu programa nastupio je Gudački kvartet ''Blagoje Bersa", a brojni su pohrlili na radionice puhanja stakla koje koje vode Bojan Podharški i Marko Štefanec, te demo radionicu izrade staklenog nakita koju je vodila Antonija Gospić.

Po prvi put ove godine u manifestaciju se uključio franjevački samostan u Zadru. Uz razgledavanje bogate franjevačke Riznice, prikazana su i dva filma, "Duh Asiza", "Božićni koncert klapa u Sv. Frane" i "Susret zborova franjevačke provincije Sv. Jeronima" koji se održao u Zadru.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.