Odličje? Ne, hvala...
Oni su odbili kraljicu
Dok se neki i danas osjećaju jako počašćeno kada im kraljica odluči dodijeliti plemićku titulu za njihov umjetnički rad, sada je objavljeno i tko je sve odbio postati 'sir'
Kada je 12. prosinca 2003. pjevač Mick Jagger dobio titulu plemića, dakle ona famozna tri slova 'sir' prije imena, mnogi su sumnjičavo podigli obrvu ili zakolutali očima.
Naime, s jedne strane nije baš bilo jasno zbog čega se britanska kraljica odlučila nagraditi jednog raskalašenog rokera, a s druge je još manje bilo jasno zbog čega je on tu titulu prihvatio. Loše su reagirali i Jaggerove kolege iz Rolling Stonesa, gitarist Keith Richards i bubnjar Charlie Watts, koji su Jaggera javno ismijali: Watts je ironično komentirao da je 'fantastično što je vitezom postao čovjek sa 18 žena', dok je Richards izjavio da je to 'glupava počast'.
Dok se neki i danas osjećaju jako počašćeno kada im kraljica odluči dodijeliti plemićku titulu za njihov umjetnički rad, sada je objavljeno i tko je sve odbio postati 'sir', većinom iz političkih razloga.
Pozivajući se na odredbe o slobodi informacija, britanska vlada je objavila imena svih koji su u periodu od 1955. do 1999. odbili počasne titule i slična odličja koje dodjeljuje britanska monarhija, javlja Guardian. Među njima su i brojni pisci, poput Aldousa Huxleyja, C. S. Lewisa, Roalda Dahla, Evelyn Waugh te pjesnici Robert Graves i Phillip Larkin.
Među likovnjacima su počasne titule odbili kipar Henry Moore te slikari Lucien Freud, Francis Bacon i C. S. Lowry. Potonji je bio naročito uporan u odbijanju, s obzirom na to da mu se pet puta nudile različite titule, pa i ona 'sir'.
Možda je najbolje svoje razloge za neprihvaćane kraljičine počasti objasnio autor 'Sudara' i 'Carstva sunca' J. G. Ballard, kojemu se titula nudila 2003. godine: 'Smatram da je odvratno kad vidim navodne ljevičare poput dramatičara Davida Harea, koji se godinama busao u prsa svojim socijalizmom, kako prihvaćaju plemićku titulu. Bože dragi, pa taj čovjek je doista kleknuo pred kraljicom!'
U tom kontekstu se zato vrijedi prisjetiti postupka Ludwiga van Beethovena, koji se odbio pokloniti pred moćnim plemićima svojeg vremena, izjavivši pritom da je 'plemenitost ovdje', pokazujući na svoju glavu.
Vezane vijesti
-
-
Engleska kraljica još nije komentirala ove događaje
-
Slavna britanska glumica koja je dobila Oscara za ulogu kraljice Elizabete u filmu 'Kraljica', ponovo će utjeloviti englesku kraljicu, ali ovoga puta u biografskom filmu o Indiri Gandhi
-
Otkako je predstavljen početkom godine, kraljičin The Royal Channel na YouTubeu sve je popularniji
Izdvojeno
-
Elon Musk je postao prva osoba koja je dosegla bogatstvo procijenjeno na više od 400 milijardi dolara, prema Forbesu i Bloombergu.
-
Američka pjevačica i kantautorica Taylor Swift rekla je kako je činjenica da će u povijest ući kao najnagrađivanija dobitnica Billboardovih glazbenih nagrada za nju "najljepši rani rođendanski dar".
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Evo još jedne Božićne humanitarne akcije kojoj je cilj prikupljanje sredstava i ostalih donacija Udruzi za pomoć ženi I djetetu ‘’Duga’’, koja u gradu Zadru djeluje od 1999. godine.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.