U Zagrebu
Osnovana Hrvatska kraljevska akademija znanosti i umjetnosti
19. ožujka 2012. održana je u Zagrebu Osnivačka skupština Hrvatske kraljevske akademije znanosti i umjetnosti ''Kralj Tomislav", te izabran predsjednik i predsjedništvo Akademije.
Statutom Akademije utvrđeni su njezini ciljevi, svrha i način njihova ostvarenja. Akademija ima šest razreda među kojima su i poseban razred za dijasporu i razred za poduzetništvo što Akademiju čini suvremenom znanstvenom institucijom.
Iako će se cijela udruga baviti pitanjima Hrvata izvan Republike Hrvatske, u Statutu smo predvidjeli posebni razred koji će se produbljeno baviti tim pitanjem i objedinjavati sve poslove u svezi s Hrvatima izvan Republike Hrvatske. Isto tako, Akademiju smo nastojali osuvremeniti pa smo predvidjeli poseban razred za poduzetništvo, jer, osim klasičnim pitanjima znanosti, umjetnosti i književnosti Akademija će se baviti i egzistencijalnim pitanjima kako Hrvata izvan Republike Hrvatske tako i onih u Republici Hrvatskoj.
Akademija želi stvoriti ne samo jedinstvo Hrvata u RH i onih izvan RH, nego i ukinuti otuđenost znanstvenih, umjetničkih i drugih hrvatskih elita od naroda, stvoriti stanje stvaralačkog dijaloga i sinergije između znanosti i umjetnosti i naroda. Osim toga na simboličnoj razini izrazili smo Akademiju kao znanstvenu nazvavši jedno njezino vijeće po svjetski priznatom hrvatskom znanstveniku Ruđeru Boškoviću, a vijeće za umjetnost i književnost po tvorcu hrvatske moderne književnosti Marku Maruliću.
Ta tri imena - kralj Tomislav, Ruđer Bošković i Marko Marulić simboli su naše državne suverenosti i nacionalne samobitnosti, što oni na najbolji način izražavaju; oni su naša hrvatska povijesna, državotvorna, znanstvena, umjetnička i književna vertikala.
Na koncu, Akademija poziva sve rodoljubne hrvatske intelektualce u Republici Hrvatskoj i one izvan Republike Hrvatske, da nam se u ovoj mukotrpnoj, ali domoljubno i nacionalno iznad svega važnoj i korisnoj zadaći pridruže.
Vezane vijesti
-
Hrvatski inovatori su na međunarodnom sajmu inovacija IENA u njemačkom Nurnbergu nagrađeni s tri zlatne, šest srebrnih, tri brončane i dvije posebne nagrade, priopćila je u nedjelju Udruga inovatora Hrvatske.
-
Hrvatski znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković i Instituta za oceanografiju i ribarstvo uspješno su verificirali atmosferska polja čija je razlučivost prikladna za klimatski model Jadrana, i te rezultate objavili u vodećem svjetskom časopisu za razvoj modela u geoznanostima 'Geoscientific Model Development', priopćeno je s Ruđera.
-
Hrvatski znanstvenik Ivan Đikić ocijenio je u četvrtak u Vukovaru kako se, nažalost, još ne ulaže dovoljno u znanost ni u mlade iako jedino znanost može ponuditi prave odgovore, kao što je učinila u slučaju pandemije covida.
-
Hrčak, središnji portal koji na jednom mjestu okuplja hrvatske znanstvene i stručne časopise s otvorenim pristupom radovima, obilježio je 15 godina od pokretanja, priopćeno je u ponedjeljak iz Srca.
Izdvojeno
-
Ne propustite ovaj božićni spektakl i uživajte u bezvremenskim hitovima u Privlaci!
-
U sklopu izvođenja radova tvrtke Euro projekt d.o.o. na izgradnji javnog sustava odvodnje od nedjelje, 15. prosinca 2024. godine započinje izvođenje radova na rekonstrukciji i dogradnji kanalizacijske i vodoopskrbne mreže na području gradskog naselja Vidikovac.
-
Poštujem sve protivnike, ali Hrvatska je s razlogom prvi nositelj, kazao je izbornik hrvatske nogometne reprezentacija Zlatko Dalić nakon ždrijeba europskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo koje će se 2026. održati u SAD, Meksiku i Kanadi.
-
Hrvatska nogometna reprezetacija igrat će u skupini D ili L europskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo koje će se 2026. održati u SAD, Meksiku i Kanadi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.