Muzej stakla u Zadru
Falkuša kroz umjetnost slike i riječi
To je regata koja oživljava drevnu tradiciju komiških ribara koji su stoljećima organizirali regate od Komiže do pučinskog otočića Palagruže
Nakon kratkotrajnog iščeznuća, falkuša se vratila kao čežnja i klopka za uspomene (...) Harmonija tog broda ista je harmoniji mjesta s kojim je uzajamno rađana. Tom graditeljskom slogu ništa se ne da niti dodati niti oduzeti. (Igor Ratković, Vijesnik 12. kolovoza 2002.)
U Muzeju antičkog stakla otvorena je izložba fotografija pod nazivom ''Rota palagruzona'' autora, majstora fotografije, Ive Pervana uz koju je održano i prigodno predavanje ''Falkuša - od Palagruže do Atlantika'' profesora Joška Božanića. Regata „Rota palagruzona" jedinstven je kulturni događaj u Hrvatskoj, rekao je Joško Božanić te nastavio,
„To je regata koja oživljava drevnu tradiciju komiških ribara koji su stoljećima organizirali regate od Komiže do pučinskog otočića Palagruže. U prošlim je stoljećima u regatama znalo ploviti na stotine gajeta falkuša kako bi se ti ribari mogli oduprijeti napadima gusara.
Zbog tako velikog broja brodova, razvila se žestoka konkurencija među posadama za osvajanje minimalnog prostora na nepristupačnim obalama Palagruže. U strašnim okolnostima neprekidne opasnosti od olujnog mora, gusara pa i progona venecijanske vlasti, među njima se, unatoč nemilosrdnoj natjecateljskoj konkurenciji, razvio duh solidarnosti, uzajamnosti i najviši etički principi kao jedini mogući odgovor na izazov opstanka", objasnio je Božanić.
„Obnavljanjem povijesne regate „Rota palagruzona", kulturna ustanova Ars halieutica iz Komiže koja je svojim projektom Falkuša znanstveno istražila materijalnu i nematerijalnu maritimnu baštinu ovih pučinskih ribara otoka Visa i predstavila je svijetu, ovom regatom obnavlja, evocira i prezentira upravo viteški duh komiških ribara , etiku mora i povijesni kontekst jedne u svijetu i jedinstvene ribarske regate."
Duh komiške ribarske epopeje oživljava se obnovom regate „Rota palagruzona". Pouzdana je informacija, tvrdi Božanić, da je prva poznata regata od Komiže do Palagruže bila organizirana u lipnju 1593. godine, no vrlo je vjerojatno da su se ove regate organizirale i ranije jer su komiški ribari dočekali papu Aleksandra III. na Palagruži 9. ožujka 1177. godine. Prema tom je dokumentu „Rota palagruzona" najstarija poznata regata u Europi!
Obnovljena regata „Rota palagruzona" kulturni je, sporstki i turistički događaj s potencijalom razvoja u veliku međunarodnu manifestaciju maritimne kulturne baštine na Jadranu.
O falkuši je do sad snimljen cijeli niz dokumentaraca i na desetke tisuća fotografija. Majstor fotografije Ivo Pervan, od samog porinuća falkuše „Comeza -Lisboa" na dan Sv. Nikole 1997. godine do danas, dokumentira plovidbu ove povijesne komiške barke i kulturne događaje koje ona proizvodi. Njegova izložba „Rota palagruzona" umjetnički je i kulturni događaj dostojan svjetskih metropola kojima je ova izložba namijenjena. Ivo Pervan zabilježio je svojom kamerom nevjerojatne trenutke sraza broda i mora kakvi su dosad rijetko viđeni čak i na oceanskim regatama.
„On u svojim fotografijama otkriva ono nevidljivo, uhvaća trenutak u vremenu i od njega stvara vječnost. Njegova fotografija nije samo dokument, već ima duboku konotaciju koja evocira i ono što nije eksplicitno prikazano.
Ta fotografija svojom semantikom i višeslojnošću zapravo je umjetnički izraz koji i u svojem najmanjem dijelu potvrđuje kreativni način viđenja", rekao je Božanić.
Od 1980. godine do danas, Ivo Pervan ima 30 autorskih fotomonografija, više od 60 koautorskih, održao je velik broj izložbi, a svojim je radom posebno vezan uz promidžbu turizma (brošure, prospekti, CD-ovi). Od 1992. godine do danas Hrvatska je dobila 7 prvih svjetskih nagrada za plakate zahvaljujući njegovim motivima. Dodajmo svim ovim hvalevrijednim informacijama i jednu najnoviju, a ta je da je nedavno u SAD-u sa svojim monografijama Ivo Pervan ušao među najbolje fotomonografije svijeta. Naime, njegove tri knjige naziva „Boje Dalmacije", „Split" i „Hercegovina" ušle su među 10 najboljih fotomonografija svijeta.
Izložba fotografija otvorena je od 24. travnja 2012. do 7. svibnja 2012.
Vezane vijesti
-
U okviru projekta Blue Connect 2.0 Sveučilište u Zadru otvorilo je vrata svojih laboratorija koje su, unatoč lošem vremenu, posjetila djeca svih uzrasta i kroz praktičan rad dobili priliku postati znanstvenikom na jedan dan.
-
Vozač je isključen iz prometa i uhićen te je nakon prekršajne obrade doveden na Prekršajni odjel Općinskog suda u Zadru.
-
Dodjela nagrade "Nasmiješeno sunce" održat će se u petak 13. prosinca 2024. godine u 14 sati u Koncertnoj dvorani Kneževe palače.
-
Politička platforma Nezavisne liste Zadarske županije u suradnji s HNS-om, HSLS-om, HSS-om, DSU-om, Otočnim saborom i strankom Za Zadar, uputila je nakon sastanka u Hotelu Kolovare poruku Zadru i cijeloj Zadarskoj županiji:
Izdvojeno
-
Benkovac, Čakovec, Dubrovnik, Đakovo, Knin, Križevci, Krk, Sisak, Slavonski Brod, Šibenik, Zabok i Zadar će do 1. ožujka iduće godine plesati uz ritmove brojnih domaćih renomiranih, ali i nešto novijih izvođača!
-
Seljačka tržnica Zadarske županije slavi 11. rođendan i tim povodom najavila je program u subotu, 14. prosinca!
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Nezavisna kandidatkinja za predsjednicu Hrvatske Marija Selak Raspudić podržala je u srijedu obrazovne radnike koji traže veće plaće, ustvrdivši da njihov položaj mora biti u centru politika, a na listu prioriteta uvrstila je i razvoj vojne znanosti i vojnog obrazovanja.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.