Kultura

Državni arhiv u Zadru

Kako su 60-te promijenile svijet?

Kako su 60-te promijenile svijet?

Od ukupno tisuću fotografija, za ovu je izložbu izdvojeno njih 321

Hrvatska arhivska zajednica uključila se s ostalim članovima Međunarodnog arhivskog vijeća u predstavljanje javnosti arhivskih ustanova i arhivske službe i obilježavanje Međunarodnog dana arhiva u mjesecu lipnju.

U sklopu tih aktivnosti i zadane teme „Dokumentarna fotografija" , Državni arhiv u Zadru organizirao je izložbu pod imenom „Šezdesete - godine koje su promijenile svijet" čije se otvorenje održalo sinoć u izložbenom prostoru Državnog arhiva u Zadru.

Izložba će biti otvorena dva tjedna (do cca 27. lipnja), a ukoliko bude postojalo više interesa, ostat će otvorena i duže „Fotografije koje smo ovdje izložili dio su fonda Narodnog sveučilišta u Zadru, a identificirane su 2011. godine. Gradivo Narodnog sveučilišta stiglo je u Arhiv krajem '60-ih odnosno početkom '70-ih godina 20. stoljeća, a čuva se u 85 uredskih i pomoćnih knjiga, u 2 mape te u 28 kutija gradiva od kojih četiri sadrže Zbirku dokumentarnih fotografija novinske agencije SFR Jugoslavije TANJUG-a (Telegrafska agencija nove Jugoslavije)", kazali su na otvorenju autori izložbe Dubravka Kolić i Denis Martinović.

Novinska agencija TANJUG osnovana je u Jajcu 5. studenog 1943. godine. Njezin utemeljitelj Moša Pijade ovako je definirao njenu svrhu: „Prvi zadatak TANJUG-a je da preko radio-telegrafskih emisija obavijesti svijet o svemu što se zbivalo na Drugom zasjedanju AVNOJ-a u Jajcu." Članovi prvog uredništva TANJUG-a bili su Moša Pijade i Jara Ribnikar. TANJUG je do 1990. godine djelovao kao nacionalna novinska agencija Republike Srbije, rečeno je na otvorenju.

„Uvidom u gradivo Narodnog sveučilišta u Zadru nismo uspjeli utvrditi razloge zbog kojih su fotografije u razdoblju od 1963. do 1968. godine u pravilnim vremenskim razmacima stizale u Zadar. Poznato nam je da ih ima oko tisuću, a za ovu je izložbu izdvojena 321 fotografija. Fotografije smo odabrali dijelom zbog vizualnih kvaliteta, ali i zbog njihove zanimljivosti", rekli su autori. Na njima su zabilježeni događaji iz svijeta i tadašnje SFRJ, a posebno treba istaknuti brojne fotografije koje se odnose na državničke i društvene aktivnosti tadašnjeg predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita i njegovih susreta s najvažnijim državnicima i poznatim osobama '60-ih godina 20. stoljeća.

Ostale fotografije izložene su u sljedećim skupinama:

Događaji u svijetu (Atentat i pogreb Johna F. Kennedyja, susret obitelji podijeljenih Berlinskim zidom, Winston S. Churchill postao počasni građanin SAD-a, Vijetnamski rat - vojnici i žrtve, ...), Svjetski državnici u susretima s Josipom Brozom Titom (susret s J.F. Kennedyjem, Nikitom Hruščov, s Aldom Morom, Indirom Gandhi, ...), Hrvatska '60-ih godina 20. stoljeća (Izgradnja Jadranske magistrale, izgradnja prvog vodovoda na Hvaru, izgradnja šibenskog mosta, puštena u pogon hidroelektrana Senj, autocesta Zagreb-Karlobag, 250. Sinjska alka, Opatijsko šetalište „lungo mare", Luke u Rijeci, Bakru i Pločama,... ),

Film, glazba i estrada (Paul Anka u pariškoj zračnoj luci Orly, Marlon Brando u Parizu, snimanje filma Dugi brodovi u Limskom kanalu, Sofia Loren, Brigitte Bardot, Elizabeth Taylor i Audrey Hepburn snimaju niz zapaženih filmova, Dmitrij Šostakovič u Zagrebu, umro Walt Disney,...), U svijetu mode (prva haljina od papira, tvornica Borovo predstavila Borosane, francuska moda na vrhuncu, Twiggy sa šeširom engleskog dizajnera,...), Izbori ljepote (miss europskih i azijskih zemalja, miss Universe, miss svijeta),

Istraživanje svemira (kulminacija svemirske utrke započela je lansiranjem satelita Sputnjik 14.10.1957, prva žena u svemiru Valentina Tereškova, poginuo Jurij Gagarin, ...), Sportska zbivanja (olimpijska baklja 1964., nogometni klub Dinamo osvojio Kup maršala Tita 1963., '65. i '69., Muhammad Ali obranio naslov svjetskog prvaka u teškoj kategoriji '64. i '66., odlični rezultati Mate Parlova, Košarkaška reprezentacija Jugoslavije 1967. osvojila zlato u Tunisu na Mediteranskim igrama, ...), Svakodnevni život (otvorenje tunela Mont Blanc, poplava u Firenci, prizori s različitih trgova diljem svijeta, otvaranje modernih autocesta, predstavljen Boeing 747, prvo uspješno presađivanje srca,...)

i Zadar u '60-im godinama (otvorenje zračne luke te novog mosta, ribarski sajam u prostorima bivšeg mletačkog arsenala, prva brucošijada, poslijeratna obnova razorenog središta grada,... U dvama albumima nalaze se fotografije zadarskog fotografa Ratka Novaka snimljene za posjeta sudanskog predsjednika Ibrahima Abbouda 1899. i 1983. i predsjednika Tita u Zadru 1960.)

Veći dio izloženih fotografija nema umjetničku vrijednost i njihova kvalitetan ne udovoljava današnjim standardima, no treba istaknuti njihovu dokumentarnu vrijednost, kazali su autori izložbe.

Fotografije iz posljednje skupine većim dijelom pripadaju zbirkama Ante Brkana i Vicka Zaninovića iz fundusa Narodnog muzeja u Zadru. Na njihovu posudbu autori su se odlučili iz razloga što među fotografijama TANJUG-a nisu bila zastupljena zbivanja u Zadru u navedenom razdoblju.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.