Kultura

Najavljujemo

Zadar snova predstavio program i izvođače 16. Festivala novog kazališta

Zadar snova predstavio program i izvođače 16. Festivala novog kazališta

U klubu Acme novinarima je danas predstavljen program i izvođači 16. Zadra snova. Ovaj festival iz godine u godinu predstavlja zadranima i gostima vodeća imena evropske i kulturne scene iz područja izvedbenih umjetnosti, glazbe i filma.

 

U ime festivala okupljene novinare pozdravila je Iva Burčul, zadarska performerica i plesačica te dugogodišnja suradnica festivala te predstavila izvođače i njihove ovogodišnje projekte.

To su bili Robert Waltl koji je najavio večerašnju predstavu U samoći pamučnih polja kojom se ujedno i otvara festival u napuštenom industrijskom objektu Boris Kidrič u 21.30 sati.

Redatelj, koji zbog premijere u Splitu nije uspio doći, Ivica Buljan, ime je koje je u Zadru kroz Zadar snova poznato već niz godina. On je redatelj i prevoditelj koji je postavio najveći broj djela Bernard-Marie Koltesa na pozornice diljem svijeta, tog autora koji je ključno ime kazališta 20 st. kako je rekao Robert Waltl.

 

Uz Marka Mandića u večerašnjoj predstavi glumi i Robert Waltl. U samoći pamučnih polja praizvedena je u velikoj hali tvornice Kidričevo u Sloveniji, u lipnju pa je i ova podudarnost s imenom industrijskog prostora zanimljiv trenutak poklapanja i suradnje sa slovenskim projektom. Predstava će naime biti izvedena na slovenskom, ali - „ta bujica teksta",kako je rekao Robert Waltl -„poput glazbe je."

O koprodukciji i ponovnom gostovanju još jednog slovenskog kazališta INNER WORLD THEATRE u Zadru te o aktualnoj realnosti umrežavanja kulturnih i kazališnih projekata u evropske mreže, fondove i suradnje govorio je Saša Jurcer. Istaknuo je kako Zadar vidi kao važnu koproducentsku kariku u trendovima opstanka kazališnih projekata temeljenih na međunarodnoj suradnji.

Osim zemalja članice Europske unije Italije i Slovenije koje su konkretno dio projekta Medejin krik, naveo je Rusiju i Kinu, te poziv iz Kine za njihovu predstavu kao važan moment u realizaciji kazališta. Čini se da je osim samog kazališta kao medija propitivanja unutarnjeg svijeta pojedinca, i ovaj segment produkcije i te kako bitan. Naime u sklopu Zadra snova gledat ćemo predstave koje su na repertoarima svjetskih kazališta i tako, zaista, imati uvid u kazališne svjetske trendove.Ova je predstava premijerno izvedena na Zadru snova prije pet godina, a sada ćemo je vidjeti u novom ruhu.

Treći autor kojega je Iva predstavila, a Zoran Kačanić simultano preveo njegovo izlaganje je Mehdi Farajpour, iranski koreograf i redatelj koji sa svojim Interdisciplinarnim umjetničkim performansom pod nazivom ETC, ETC dolazi iz Pariza.

Mehdi je najavio svoju predstavu spominjući inspiraciju životom, crtežima i poezijom Antonina Artauda, velikog francuskog avangardnog kazališnog umjetnika i dao naslutiti kojim tragom ide njegova umjetnička fascinacija. A to je odnos umjetnika i društva, odnosno što je s umjetnošću i umjetnicima koje društvo ne priznaje i tako zainteresirao okupljene novinare za svoj projekt.

Najavio je i radionicu tijekom koje će u trajanju 3 dana predstaviti svoju metodu meditativnog plesa kroz koju se bavi ogoljavanjem tijela i stanjem čiste forme tijela budući da plesač ne poprima karakter lika kojega izvodi. Tijekom radionice bit će izdvojena 3 naša plesača koji će zajedno sa 2 španjolska izvođača i glazbenikom iz Francuske sudjelovati u predstavi. Koprodukcija je to pariškog Oriantheatre Company, Escola de dansa de Celrà (Girone) i Theatre ATENEU (Španjolska) te Zadra snova.

Premijera predstave je u Zadru je 11.8. a nastavak rada na produkciji i prezentacija u Parizu na jesen.

Staša Aras

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.