Kultura

Mladi u kulturi

Sabor malih glagoljaša u bitci za očuvanje kulturno -povijesne baštine

 Sabor malih glagoljaša u bitci za očuvanje kulturno -povijesne baštine

I ove godine, u Zadarskoj se županiji organizirao Sabor malih glagoljaša koji je okupio učenike i profesore iz cijele Hrvatske.

Domaćini grad Biograd na moru te sveti Filip i Jakov predstavili su najbolje radove i predavanja te nas tako uveli u povijest glagoljaštva na ovim prostorima. Središnji dan događaja je bila subota, ali sam Sabor se održava već nekoliko dana.

Završetak Sabora bit će u ponedjeljak, 17. rujna kada će sudionici iz Osijeka posjetiti Klasičnu gimnaziju Ivana Pavla II. u Zadru.

Od ranojutarnjih sati ove subote je vrlo živo u svetom Filipu i Jakovu. Naime, učenici, profesori i ostali sudionici trećeg Sabora malih glagoljaša okupili su se na rivi i bacili se na posao. Na svakom se koraku mogao vidjeti „glagoljaški" stol na kojem se marljivo i vješto radilo. Bilo je tu raznih radionica, od od „Očenaša" na glagoljici pa sve do pletenja šalova na prstima i pletenica od slame.

Sve se radilo u duhu glagoljaštva, a u svrhu očuvanja hrvatske tradicije i samog jezika koji se tada govorio. Svojim su nas nastupom počastili i članovi „Grupe vitezova Vranskih" koji su ovaj treći Sabor uveličali i obilježili svojom viteškog nošnjom zanimljivoj svima. Cjelokupnu organizaciju događaja u svetom Filip i Jakovu odradila je turistička zajednica koja se i pobrinula i za materijale radionica dostavivši ih na zadano mjesto te ručak u obližnjoj konobi. Temelj svega su zapravo mladi koji kroz zanimljive tehnike na radionicama uče i hrvatsku povijest te povijest jezika. Oni stvaraju svijest o pripadnosti i čuvaju nacionalnu kulturnu baštinu.

U isto vrijeme, ali nekoliko kilometara dalje, u Biogradu na moru se odvijao drugačiji tip susreta. Možemo reći, na jednoj višoj intelektualnoj razini koja je bila ispunjena predavanjima profesora i stručnjaka u tom području. U Zavičajnom muzeju na temu „Madrikule" govorila je mr. sc. Grozdana Franov Živković, a potom je uslijedio don Pavao Kero s temom „Svećenici glagoljaši koji se spominju u madrikuli". Don Zdenko Milić govorio je o biogradskim prezimenima, a dr. sc. Ivica Vigato „O jeziku u madrikuli". Za kraj se obratila i organizatorica Sabora, prof. Danijela Deković koja se govorila na temu „Biograd 1720. - 1841."

Nakon iscrpnih predavanja predstavljena je i knjiga Anice Nazor „Pjesma nad pjesmama", a predstavili su je Ivica Vigato i Vjera Reisner. Ispred muzeja mogao se kupiti ručno rađen nakit, knjige iz područja povijesti, ali i poslušati Davora Vojkovića, čovjeka koji povijest glagoljaštva želi ljudima približiti na onaj „laički", a ne akademski način.

„Vidim da danas mladi sve više koriste glagoljicu, bilo u onom internom smislu ili pokazivanju nacionalnog identiteta" izjavio je Vojković.

Završetak Sabora započinje u nedjelju kada će svi sudionici poći na prigodan izlet u park prirode Vransko Jezero. Ondje će svi ih udaljenijih krajeva moći uživati u prekrasnoj prirodi ovoga kraja. U ponedjeljak, 17. Rujna slijedi posjet Klasičnoj gimnaziji Ivana Pavla II. u Zadru čija je knjižničarka Elvira Katić, također sudjelovala kao nositeljica radionice „Očenaša" na Saboru.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.