Kultura

Dan Državnog arhiva

Državni arhiv u Zadru – čuvar naše povijesti

Državni arhiv u Zadru – čuvar naše povijesti

Znate li da se u Državnom arhivu u Zadru čuvaju dokumenti stari čak tisuću godina? Ujedno je to i prva takva ustanova na našem području koja je dobila pravo i čast nazvati se ''arhivom''.

Državni arhiv u Zadru 20. rujna slavi svoj dan. Toga datuma davne 1964. godine generalni providur Mletačke Dalmacije Francesco Molin ustanovio je arhiv providura, koji se smatra jezgrom za formiranje državnog arhiva kakvog poznajemo danas. No, tradicija čuvanja dokumenata u Zadru još je starija, poručio je sinoć u Znanstvenoj knjižnici dr. Serđo Dokoza.

Najstariji dokument je Darovnica kralja Krešimira IV iz 910. godine u kojoj samostanu Sv. Krševana daruje otok Maun.

Osim činjenice da je u arhivu svaki dokument unikat, to je mjesto koje čuva pisanu građu koja govori o našoj povijesti i jedan je od najznačajnijih u Europi, smatra Dokoza.

Svaka politička promjena odrazila se i na rad arhiva. Podsjetimo, Zadar je bio pod upravom Mlečana, Austrijanaca, Talijana, Francuza. O tome je govorila mr.sc. Dubravka Kolić.

Zadarski se arhiv nalazi u staroj austrougarskoj vojarni nedaleko od Foše, na adresi Ruđera Boškovića bb , te dijeli zgradu sa Znanstvenom knjižnicom Zadar. Danas se teritorijalna nadležnost Arhiva kreće u području Zadarske, Šibensko-kninske i Ličko-senjske županije, a u njegovu je sastavu i Sabirni arhivski centar u Šibeniku. Arhiv čuva ukupno 373 fonda i zbirke arhivskoga gradiva. Vanjska služba Arhiva nadzire 450 pismohrana. U spremištima arhiva nalazi se oko 7000 dužnih metara gradiva!

Odnedavno je aktivna i službena web stranica Državnog arhiva u Zadru, koju je predstavio ravnatelj Arhiva, Ante Gverić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.