Predstavljanje knjige
Kako je Trogir postao jedan od najvećih svjetskih centara renesanse?
Kako jedna tako mala sredina poput Trogira može donijeti jedne tako velike zahvate?
Mjesto i ulogu Nikole Ivanova Firentinca i njegovih suradnika pokušali su odrediti brojni autori tekstova zaokupljeni temama ranorenesansne umjetnosti u Dalmaciji.
Jedan od njih je i Radoslav Bužančić, pročelnik Konzervatorskog odjela u Splitu, čija je knjiga „Nikola Ivanov Firentinac i trogirska renovatio urbis" u Gradskoj loži predstavljena zadarskoj javnosti.
Posvećena jednom iznimno značajnom urbanističkom zahvatu koji se dogodio na polovini 15.stoljeća u Trogiru čiji je protagonist Nikola Ivanov Firentinac, sjajni i veliki majstor rane renesanse za kojeg se do sada govorilo da je učenik Donatella. No, u knjizi autor navodi jednu drugu konstataciju, jedan novi pogled na njegov ukupni opus u Trogiru.
Najvjerojatnije je riječ o majstoru koji je proizašao iz radionice velikog Filareta, no svejedno je zapravo tko mu je bio učitelj, dodaje Bužančić. Radi se o jednoj znamenitoj i velikoj figuri koja je svojim zahvatom u potpunosti promijenila izgled grada i pokazala da Dalmacija tog vremena nije bila niti perikardna niti provincijalna.
Riječ je o zahvatu, kaže Bužančić, koji se može smatrati velikim urbanističkim postignućem rane renesanse. Radi se o jednoj od četiri svjetske realizacije urbanističkog projekta kakvi su se tada događali u susjednoj Italiji (Rimu, Mantovi, Pienzi,...) - nešto što ovaj grad svrstava među jedne od najvećih i najznačajnijih centara renesanse uopće.
Knjiga je pokušaj shvaćanja što se zapravo dogodilo, zašto je tome tako? Kako jedna tako mala sredina poput Trogira može donijeti jedne tako velike zahvate? Radi se o jednom iznimno značajnom trenutku u povijesti ovoga kraja, kada zapravo cijela Hrvatska više nije bila samo periferni dio Europe, već centar zbivanja, nažalost i onih nesretnih, ratnih.
Iako temeljna na znanstvenim činjenicama , Radoslav Bužančić naglašava kako je knjiga namijenjena širokoj publici. Obuhvaća jedan ne samo povjesničarski, povjesničarsko-umjetnički ili pak arhitektonski stručni sadržaj, već na vrlo pristupačan i zanimljiv način pokušava osvijetliti sredinu, vrijeme, tu plejadu trogirskih biskupa koji svi izlaze iz Papinske kule (iznimno značajnih karijera i prije nego postaju biskupi grada) i naravno osvjetljava trogirski patricijat koji je integriran u velike europske afere tog vremena... Vjerujte mi, čitat ćete je poput krimića, kaže Bužančić.
Knjigu možete kupiti u Gradskoj loži po cijeni od 250,00 kuna.
Vezane vijesti
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
-
Blagdan je svete Lucije, zaštitnice dobrog vida i omiljene svetice najmlađih. Još od davnina na ovaj dan djecu bi u čarapama ili ispod jastuka dočekalo suho voće ili slatkiši.
-
Atmosfera na Trgu Petra Krešimira IV bila je ispunjena toplinom, zajedništvom i radošću, a doček Svete Lucije postao je još jedan nezaboravan trenutak u adventskom kalendaru Paga
-
Božićna čarolija preplavila je i Opću bolnicu Zadar. Bolnički je krug zasjao u blagdanskom ruhu, stvarajući dašak čarobne atmosfere uoči najljepšeg kršćanskog blagdana, Božića.
Izdvojeno
-
Fra Marin će održati nagovor, potom predvoditi misno slavlje i euharistijsko klanjanje uz pjevanje Zbora mladih župe Bokanjac. Početak je u 19.30 sati.
-
Predsjedničke kandidatkinje Možemo! Ivana Kekin upozorila je u subotu da oko 300 tisuća žena u Hrvatskoj nema svog primarnog ginekologa i nadležni trebaju raditi da se to promjeni, a na upit novinara o svojoj vili u Istri rekla je da je zaradila, doktorica je znanosti, a muž rock zvijezda.
-
Policijski službenici nastavljaju s provođenjem kriminalističkog istraživanja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.