Kultura

Smotra animiranog i kratkometražnog igranog filma Black Jelly

Smotra mladih filmskih kreativaca - nagovještaj novog festivala

Smotra mladih filmskih kreativaca - nagovještaj novog festivala

Čast da bude „domaćin" prve Smotre ove škole pripala je Kazalištu lutaka Zadar koje im je, kažu učenici, širom tvorilo svoja vrata

Povodom obilježavanja desete godina od uvođenja programa likovne umjetnosti i dizajna, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna predstavila je jutros u Kazalištu lutaka svoju prvu Smotru animiranih i kratkometražnih igranih filmova.

 

Smotra naziva Black Jelly dobila je ime prema junaku animiranog filma učenice Marte Stražičić

Sveukupno smo imali priliku pogledati osam filmova šestero autora:

Paula Rosan: Filmovi „Noir" (animirani, 2012.) i „Pain" (animirani, 2013.)

Tea Kulaš: „One day" (video, 2012.)

Marta Stražičić: „My child" (animirani, 2013.) i „Pillars" (animirani, 2013.)

Toni Batić: „Untitled" (video, 2012.)

i Maja Vukešin: „Sve teče, sve se lomi" (animirani, 2010.)

Gost smotre bila je autorica Tea Stražičić sa svojim filmom „Pad Čakru Cruise Castilla Guillerma de Santodosa Bobana"

Smotra je obuhvatila radove nastale u produkciji Škole primijenjene umjetnosti i dizajna odnosno grafičkog odjela pod vodstvom profesora Josipa Mišulića kao mentora. Skoro svi filmovi nastali su kao završni (maturalni) radovi u zadnjih nekoliko godina, a rađeni su u tehnikama od klasične animacije, stop- motion animacije, računalne animacije pa sve do nekih eksperimentalnih tehnika.

Čast da bude „domaćin" prve Smotre ove škole pripala je Kazalištu lutaka Zadar koje im je, kažu učenici, širom tvorilo svoja vrata. Stoga se, na početku programa, ispred Kazališta lutaka svim učenicima i profesorima obratila ravnateljica KLZ-a, Iris Pavić-Tumpa.

„Ovo nije naša prva suradnja, već smo imali priliku kao Kazalište surađivati s učenicima Škole primijenjene umjetnosti i dizajna. Oni su bili ti koji su nam napravili logo za SLUK 2011. godine i to vrlo uspješno. Nakon toga smo imali mnoge izložbe, sada je i njihova Smotra animiranih filmova, ... Vrlo skoro ćemo zajedno raditi i na realizaciji jedne naše predstave i zato pouzdano tvrdim da ovoj suradnji ne treba i neće biti kraja", kazala je ravnateljica.

Organizator Smotre je Škola primijenjene umjetnosti i dizajna koja ove godine slavi 10 godina od uvođenja programa likovne umjetnosti i dizajna. Tom se prigodom ispred ŠPUD-a svima obratila ravnateljica škole, Marjana Bakmaz.

„Okupili smo se danas ovdje kako bismo ovim događajem obilježili još jednu godišnjicu od uvođenja prvog zanimanja iz područja likovne umjetnosti i dizajna u našu školu. To je jedan za nas veliki događaj jer izlazimo pred javnost s jednim inovativnim produktom. Svi animirani i kratkometražni filmovi u programu nastali su u produkciji naše škole, točnije Grafičkog odjela pod mentorstvom prof. Josipa Mišulića."

Zahvalila se i Zadarskoj županiji koja im je kroz svih ovih 10 godina davala podršku. „Nadam se da će tako biti i ubuduće za sve naše ideje i projekte. Jedna od naših glavnih ideja vezana za ovu smotru je da se i sljedeće, ali i narednih godina, sve ovo proširi u jedan festivalski oblik kako bi se i ostali mladi pozvali na kreativnost i izražavanje kroz ovakav medij."

Sve što smo imali prilike pogledati na Smotri nastalo je, kako učenici vole reći, „u sedmici" tj. učionici broj 7 pod budnim okom i veliko nastojanje profesora Josipa Mišulića, čija je ideja i dovela do ovog događaja. O samome je tijeku izrade filmova rekao nešto i sam prof. Josip Mišulić.

„S obzirom da se radi o jednom iznimno zahtjevnom i kompleksnom procesu nastajanja tih filmova, koliko god se oni vama činili kratkima i trivijalnima, iza toga stoji silan trud, rad i zalaganje i gotovo je fascinantno što su uspjeli i nastati u tako skromnim uvjetima u kakvima još uvijek nažalost funkcioniramo. Moja silna želja, a vjerujem i svih sudionika Smotre, je da dogodine ovaj događaj nadiđe kategoriju Smotre i dobije festivalski karakter jer svi ovi mladi, neafirmirani autori za koje ćemo itekako ćuti još i u budućnosti, zaslužuju nastavak bavljenja ovim poslom i priliku da i dalje razvijaju svoje ideje i entuzijazam."


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.