Kultura

Podijeljena je u tri stručna dijela

Monografija o otoku Silbi - djelo čak 27 autora

Monografija o otoku Silbi - djelo čak 27 autora

Istraživanje Silbe je organizirano između HAZU i Mađarske akademije znanosti koje su istraživanja financijski podržali

Iz tiska je prije nekoliko dana izišla monografija "Otok Silba, prirodno i kulturno blago". Nakladnik monografije je Sveučilište u Zadru, knjiga je sastavljena od radova 27 autora, a uredili su je dr.sc Jasmina Mužinić, viša znanstvena suradnica Zavoda za ornitologiju HAZU i biolog dr. Jeno J.Purger, docent Sveučilišta u Pečuhu, piše slobodnadalmacija

Ovom znanstvenom djelu svoj su doprinos dali i znanstvenici Zadarskog sveučilišta, a autor jednog od tekstova je i Žarko Domljan, prvi predsjednik Sabora RH koji umirovljeničke dane uglavnom provodi na Silbi.

Monografija Silbe podijeljena je u tri stručna dijela, a kako su njezini urednici biolozi, prvi, veći dio u 11 radova obrađuje prirodoslovlje ovog otoka smještenog na međi Dalmacije i Kvarnera. Drugi se dio bavi poviješću i kulturnom baštinom ovog otoka, a treći demografijom, zdravstvom i turizmom Silbe.

Premda je Zadarsko sveučilište već objavilo nekoliko sličnih izdanja o otocima zadarskog arhipelaga, ovo je posljednje specifično po tome što je okupilo niz autora koji nisu vezani za ovo Sveučilište već, očito je, za Silbu, jedan od najljepših jadranskih otoka.

Osim toga, istraživanje Silbe je organizirano između HAZU i Mađarske akademije znanosti koje su istraživanja financijski podržali. Silba je privlačan i po svemu osoben otok, s bogatom i florom i faunom, i u moru i na kopnu, ali i dugom poviješću i kulturnim obilježjima i baštinom koja ga čini drukčijim od drugih. Monografija se, stoga, kako njezini urednici pišu, bavi uravnoteženjem svih tih vrijednosti kojima otok obiluje i zbog čega ima svoj poseban šarm i magičnu privlačnost.

Zato nije čudno da se ova, ne prigodničarska već ozbiljna monografija, do u detalja bavi i silbanskim leptirima i gušterima, pa prezimenima, obiteljima i bratovštinama otoka, ali i njegovoj današnjoj orijentaciji prema turizmu koji je pak tamo odavno stigao.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.