Kultura

Sveučilište u Zadru

Otvorenje Austrijske knjižnice Dr. AloisMock u Zadru

Otvorenje Austrijske knjižnice Dr. AloisMock u Zadru

U povodu pristupanja Hrvatske Europskoj uniji i kao znak posebne povezanosti Austrije s Hrvatskom 1. srpnja 2013. godine na Sveučilištu u Zadru otvara se Austrijska knjižnica. Austrijska knjižnica u Zadru je 62. Austrijska knjižnica u svijetu, a nakon Osijeka i Rijeke treća u Hrvatskoj.

Nosi ime bivšega austrijskog ministra vanjskih poslova, velikog Europejca i prijatelja Hrvatske, dr. AloisaMocka, koji se kao niti jedan drugi vanjski političar svojega vremena zauzeo za Hrvatsku i europsku integraciju. Otvorenje je ujedno i vrhunac dvanaestodijelnog kulturnog programa u svim krajevima Hrvatske, kojim Austrijski kulturni forum i austrijsko veleposlanstvo obilježavaju ulazak Hrvatske u Europsku uniju.

U svom govoru povodom potpisivanja Ugovora o osnivanju Austrijske knjižnice u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru glavni tajnik Saveznog ministarstva za europske i međunarodne poslove Republike Austrije, dr. Johannes Kyrle, osvrnuo se na tradicionalno posebno bliske odnose Austrije s Hrvatskom te je posebno naglasio da je osnivanje nove Austrijske knjižnice pri Sveučilištuu Zadru „važan impuls za oživljavanje i izgradnju kulturnih i znanstvenih odnosa između Austrije i regije Dalmacije". Veleposlanik dr. Martin Eichtinger, voditelj Kulturno-političkog odjela pri Saveznom ministarstvuza europske i međunarodne poslove Republike Austrijei nekadašnji bliski suradnik AloisaMocka, odao je čast njegovu posebnom angažmanu „kako za ujedinjenje Europe tako i za proširenje Europske unije te za Hrvatsku".

Novoosnovana Austrijska knjižnica „Dr. AloisMock" smještena je u moderno opremljenoj čitaonici Sveučilišta te obuhvaća oko 2.000 naslova i medija povezanih s Austrijom, koji su nabavljeni uz velikodušnu potporu sponzora Hypo Alpe Adria Bank, EVN, VIPnet i Styria.

Austrijske knjižnice u inozemstvu, o kojima brigu vodi Savezno ministarstvoza europske i međunarodne poslove Republike Austrije putem austrijskih veleposlanstava i austrijskih kulturnih foruma, omogućuju, odnosno olakšavaju rastućem broju zainteresiranih pristup književnosti i znanosti te informacijama o Austriji. Pored toga služe i kao omiljena mjesta za događanja i kao etablirane platforme interkulturalnog dijaloga te pridonose širenju njemačkog jezika. Tako je 2012. godine u 28 zemalja u kojima postoje Austrijske knjižnice održano oko 900 kulturnih i znanstvenih priredbi s oko 200.000 posjetitelja.

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.