Hrvatska - simbioza ljudi i prostora
Predstavljena suvremena sinteza geografskih spoznaja o hrvatskom prostoru
Ova je knjiga prirodan pregled razvoja i postignuća hrvatske geografije od antike do danas kao vrijedan doprinos europskoj i svjetskoj geografiji
Sveučilište u Zadru i izdavačka kuća Meridijani sinoć su predstavili knjigu "Geografija Hrvatske" autora Damira Magaša - suvremenu sintezu geografskih spoznaja o hrvatskom prostoru.
Riječ je o suvremenoj sintezi geografskih spoznaja o hrvatskom prostoru jednog od začetnika zadarske geografske škole, utemeljitelja Odjela za geografiju i prvog rektora Zadarskog Sveučilišta Damira Magaša
Pozdravnu riječ održao je rektor Sveučilišta u Zadru Ante Uglešić, a knjigu su pobliže predstavili Josip Faričić recenzent, Dragutin Feletar, urednik, Petar Feletar, predstavnik Meridijana d.d. i Damir Magaš, autor.
Posljednja obuhvatna geografija Hrvatske tiskana je 1974. godine. Od tada su se zbile goleme promjene i u hrvatskom društvu i hrvatskoj geografiji. hrvatska je stekla državnu nezavisnost a i geografski prostor doživio je nove oblike transformacije, kazao je glavni urednik, Dragutin Feletar.
Po inovativnim stajalištima, konceptima i tumačenjima izdavač knjigu smatra prekretnicom u suvremenoj hrvatskoj geografiji
Novim tehnologijama i procesima globalizacije i hrvatsko društvo se bitno promijenilo - u političko-upravnom, gospodarskom, socijalnom i kulturnom smislu. Stasale su i nove generacije geografa koje su, prateći dostignuća svjetske geografske znanosti, objavile na tisuće novih radova, studija i analiza.
Te velike prostorno-društvene mijene i golemo znanje o Hrvatskoj valjalo je objediniti , napraviti sintezu geografije Hrvatske. za sve to obuhvatna geografija jedna je simbola svake državne organizacije baš kao i sinteza povijesti ili jezika .
"Nakon više od 20 godina samostalnosti bilo je krajnje vrijeme da se napiše i objavi odgovarajuća sinteza geografije Hrvatske. Nakon 1991. objavljeno je nekoliko manjih sinteznih geografskih knjiga o Hrvatskoj, ali su se ti pokušaji sveli samo na udžbeničku literaturu", potvrdio je Feletar.
Sada taj golem i odgovoran posao uspješno obavio Damir Magaš. Pomno prateći sve geografske radove pa i znanstvenika iz susjednih znanosti koji se bave istraživanjima funkcija i procesa u prostoru, on je golemu prikupljenu građu selektirao metodama moderne europske geografije.
Posebna pozornost posvećena je valjanoj, objektivnoj razradi historijsko-geografskog razvoja Hrvatske (i okolnog prostora), a prikazan je i odnos Hrvatske i međunarodne zajednice. Na kraju je dodana i temeljito razrađena povijest hrvatske geografije
"Nadam se i vjerujemo da hrvatska javnost ovu prvu obuhvatnu geografiju samostalne Hrvatske prihvatiti sa zanimanjem i da će ona odigrati važnu ulogu u obrazovanju hrvatskih geografa te potaknuti nova istraživanja i nove geografske sinteze", zaključio je urednik Dragutin Feletar.
Obratio nam se i sam autor, Damir Magaš.
Geografijom Hrvatske nastojao sam dati detaljan prikaz suvremene geografske problematike hrvatskog teritorija jer je posljednji put sličan objelodanjen još sredinom '70-tih godina prošlog stoljeća. Važan cilj bio mi je razumljivo i utemeljeno uvažavajući interdisciplinarna i integracijska obilježja geografske znanosti, raspraviti prostorne i vremenske aspekte teritorijalnog sustava RH. Prirodan je pregled razvoja i postignuća hrvatske geografije od antike do danas kao vrijedan doprinos europskoj i svjetskoj geografiji.
"Nadam se da će da će ovo izdanje barem dijelom zadovoljiti prazninu koja još postoji iako bi što skorije trebalo ostvariti zamisao višetomne, detaljne, višeautorske edicije geografije hrvatske, koja bi svojom građom premašila i onu iz 1942. i 1974. godine", kazao je autor, te dodao,
"Osim ostvarenja izvornog djela za potrebe sveučilišne nastave iz predmeta Geografija Hrvatske na zadarskom i drugim hrvatskim sveučilištima, možemo očekivati i primjenu pojedinih cjelina i u nastavi iz drugih predmeta na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini, a nadamo se da će ova geografska monografija Hrvatske, kao suvremene države Europe i svijeta, pobuditi zanimanje u hrvatskoj, ali i u inozemnoj akademskoj te široj javnosti."
Vezane vijesti
-
Projekcija će se održati u Kino Zoni u Polivalentnoj dvorani Providurove palače u petak 13. prosinca s početkom od 20h.
-
S utorka na srijedu, 10./11. prosinca u Sv. Filip i Jakovu nepoznati počinitelj je provalio u građevinski kontejner odakle je otuđio više komada raznog električnog i drugog alata, u vlasništvu dva trgovačka društva. Ukupna materijalna šteta je nekoliko tisuća eura.
-
Pročelnik Službe za kirurgiju Opće bolnice Zadar, izv.prof.dr.sc.Ivan Bačić, dr.med., boravio je proteklog tjedna u Rijeci. Ondje je, zajedno s torakalnim kirurzima iz KBC-a Rijeka, izvodio operacije u prsnom košu minimalno invazivnom tehnikom.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.