Kultura

Hrvatska - simbioza ljudi i prostora

Predstavljena suvremena sinteza geografskih spoznaja o hrvatskom prostoru

Predstavljena suvremena sinteza geografskih spoznaja o hrvatskom prostoru

Ova je knjiga prirodan pregled razvoja i postignuća hrvatske geografije od antike do danas kao vrijedan doprinos europskoj i svjetskoj geografiji

Sveučilište u Zadru i izdavačka kuća Meridijani sinoć su predstavili knjigu "Geografija Hrvatske" autora Damira Magaša - suvremenu sintezu geografskih spoznaja o hrvatskom prostoru.

Riječ je o suvremenoj sintezi geografskih spoznaja o hrvatskom prostoru jednog od začetnika zadarske geografske škole, utemeljitelja Odjela za geografiju i prvog rektora Zadarskog Sveučilišta Damira Magaša

Pozdravnu riječ održao je rektor Sveučilišta u Zadru Ante Uglešić, a knjigu su pobliže predstavili Josip Faričić recenzent, Dragutin Feletar, urednik, Petar Feletar, predstavnik Meridijana d.d. i Damir Magaš, autor.

Posljednja obuhvatna geografija Hrvatske tiskana je 1974. godine. Od tada su se zbile goleme promjene i u hrvatskom društvu i hrvatskoj geografiji. hrvatska je stekla državnu nezavisnost a i geografski prostor doživio je nove oblike transformacije, kazao je glavni urednik, Dragutin Feletar.

Novim tehnologijama i procesima globalizacije i hrvatsko društvo se bitno promijenilo - u političko-upravnom, gospodarskom, socijalnom i kulturnom smislu. Stasale su i nove generacije geografa koje su, prateći dostignuća svjetske geografske znanosti, objavile na tisuće novih radova, studija i analiza.

Te velike prostorno-društvene mijene i golemo znanje o Hrvatskoj valjalo je objediniti , napraviti sintezu geografije Hrvatske. za sve to obuhvatna geografija jedna je simbola svake državne organizacije baš kao i sinteza povijesti ili jezika .

"Nakon više od 20 godina samostalnosti bilo je krajnje vrijeme da se napiše i objavi odgovarajuća sinteza geografije Hrvatske. Nakon 1991. objavljeno je nekoliko manjih sinteznih geografskih knjiga o Hrvatskoj, ali su se ti pokušaji sveli samo na udžbeničku literaturu", potvrdio je Feletar.

Sada taj golem i odgovoran posao uspješno obavio Damir Magaš. Pomno prateći sve geografske radove pa i znanstvenika iz susjednih znanosti koji se bave istraživanjima funkcija i procesa u prostoru, on je golemu prikupljenu građu selektirao metodama moderne europske geografije.

Posebna pozornost posvećena je valjanoj, objektivnoj razradi historijsko-geografskog razvoja Hrvatske (i okolnog prostora), a prikazan je i odnos Hrvatske i međunarodne zajednice. Na kraju je dodana i temeljito razrađena povijest hrvatske geografije

"Nadam se i vjerujemo da hrvatska javnost ovu prvu obuhvatnu geografiju samostalne Hrvatske prihvatiti sa zanimanjem i da će ona odigrati važnu ulogu u obrazovanju hrvatskih geografa te potaknuti nova istraživanja i nove geografske sinteze", zaključio je urednik Dragutin Feletar.

Obratio nam se i sam autor, Damir Magaš.

Geografijom Hrvatske nastojao sam dati detaljan prikaz suvremene geografske problematike hrvatskog teritorija jer je posljednji put sličan objelodanjen još sredinom '70-tih godina prošlog stoljeća. Važan cilj bio mi je razumljivo i utemeljeno uvažavajući interdisciplinarna i integracijska obilježja geografske znanosti, raspraviti prostorne i vremenske aspekte teritorijalnog sustava RH. Prirodan je pregled razvoja i postignuća hrvatske geografije od antike do danas kao vrijedan doprinos europskoj i svjetskoj geografiji.

"Osim ostvarenja izvornog djela za potrebe sveučilišne nastave iz predmeta Geografija Hrvatske na zadarskom i drugim hrvatskim sveučilištima, možemo očekivati i primjenu pojedinih cjelina i u nastavi iz drugih predmeta na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini, a nadamo se da će ova geografska monografija Hrvatske, kao suvremene države Europe i svijeta, pobuditi zanimanje u hrvatskoj, ali i u inozemnoj akademskoj te široj javnosti."


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.