Ne propustiti!
Osam filmova koje morate pogledati u 2014.
Novi film najslavnije glumice današnjice Angeline Jolie i dokumentarac o životu kineskih imigranata u newyorškom Chinatownu neki su od ukupno osam filmova koji ove godine kreću u kino distribuciju a koje su kolumnisti britanskog BBC-ja svrstali u kategoriju apsolutno nezaobilaznih filmskih poslastica za publiku diljem svijeta.
Prva na popisu je drama "Young Ones" koja će svoju svjetsku premijeru imati u siječnju na međunarodnom filmskom festivalu Sundanceu, piše BBC. Radnja novog filma newyorškog redatelja Jakea Paltrowa, koji je ujedno i autor scenarija, smještena je u sušom opustošenu Ameriku budućnosti.
Glumi zvjezdana ekipa – među ostalima, Michael Shannon, Elle Fanning, Kodi Smit-McPhee i Nicholas Hoult. "U biti, to je komorna obiteljska drama, okružena političkim silnicama svijeta budućnosti", pojasnio je Paltrow.
Glumica Angelina Jolie zanimljivoj plejadi likova koje je igrala tijekom svoje karijere u ovoj će godini pridodati zlu vilu Zluradu koja je proklela Trnoružicu u najnovijem Disneyevu filmu "Zlurada" redatelja Roberta Stromberga, koji u distribuciju kreće na ljeto.
"Gospodarica sveg Zla" i jedna od najslavnijih Disneyevih zlica, prvi puta utjelovljena u animiranom klasiku "Trnoružica" iz 1959., uskoro će tako dobiti i svoju 'live' verziju i to u najpoznatijoj glumici svijeta. Uz Jolie glume Imelda Staunton, Sam Riley, Juno Temple i Lesley Manville.
Dokumentarac "Your Day is My Night" američke redateljice Lynne Sachs bavi se slabo dokumentiranom subkulturom newyorške kineske četvrti, popularnog Chinatowna. Film prati kineske imigrante koji žive zajedno u zgradama sa sustavom "spavanja na smjene": oni koji rade noćne smjene dijele krevete s onima koji rade po danu, tako da svaki krevet ima zapravo dva vlasnika. Riječ je o hibridnoj formi dokumentarca satkanog od kolaža različitih medija i glazbe, minuciozno isprepletenih u fino tkanje obogaćeno često vrlo emocionalnim svjedočanstvima imigranata, a koji svakako valja pogledati, piše BBC.
Na popisu je i vjerojatno najiščekivaniji događaj godine u kineskoj kinematografiji, "Tiny Times 3.0", treći dio vrlo unosne iako kontroverzne franšize.
Riječ je o kineskoj kombinaciji serije "Seks i grad" i filma "Vrag nosi Pradu" koji prati avanture modom opsjednutih mladih žena u Šangaju. Prva dva dijela trilogije zaradila su golem novac na kinoblagajnama, ali i izazvala prezir kulturne kritike koja ih je odbacila kao pretjerano slavljenje materijalističke kulture. Ipak, franšiza je naišla na dobar prijam kod nekih istaknutijih članova kineske mlade urbane kino-publike.
U kinima će se ove godine pojaviti još jedan dokumentarni hibrid, "Teenage", inspiriran knjigom britanskog punk pisca Jona Savagea. Koristeći rijetke arhivske materijale i izmišljene filmske portrete, i uz pomoć mladih glumaca Jene Malone, Bena Whishawa, Julie Hummer i Jessija Ushera, newyorški filmaš Matt Wolf u njemu je oživio glasove slavnih emblematičnih tinejdžera s početka 20. stoljeća.
Rekreirajući živote i misli autodestruktivne glumice u nijemim filmovima Brende Dean Paul, pripadnice Hitlerove mladeži Melite Miaschmann, mladog njemačkog buntovnika Tommija Scheela i tamnoputog izviđača Warrena Walla, Wolf je stvorio zanimljiv prikaz pritisaka - obitelji, države i društva - s kojima su se suočavali mladi u Njemačkoj, SAD-u i Velikoj Britaniji u desetljećima prije nego što je životno razdoblje koje danas nazivamo tinejdžerskim dobom uopće postojalo kao koncept.
Ove godine u kina stiže i najnoviji uradak jednog od najdarovitijih filmaša mlađe generacije Darrena Aronofskoga, epska priča o Noi s Russellom Croweom u ulozi biblijskoga junaka. Osim što se može podičiti izobiljem specijalnih efekata po kojima je Aronofsky slavan, a što je samo po sebi, po mišljenju BBC-ja, dovoljan razlog da ga se ide pogledati, film je već naišao na gnjev vjerskih konzervativaca.
I indijska će filmska produkcija ove godine biti bogatija za još jedno nestrpljivo išekivano filmsko ostvarenje, raskošnu priču o transformaciji Mumbaija u metropolu u 60-tim godinama prošloga stoljeća "Bombay Velvet" redatelja Anuraga Kashyapa.
U filmu, koji u distribuciju kreće u prosincu 2014., glume velika bollywoodska imena Ranbir Kapoor i Anushka Sharma a inspiriran je stvarnim događajima romantiziranim u knjizi "Mumbai Fables" povjesničara Gyana Prakasha.
Posljednji od velike osmorke koje se, po mišljenju BBC-jevih kolumnista, nikako ne smije propustiti, eksperimentalni je film "Manakamana" antropologinje Stephany Spray i redatelja Pancha Veleza, produciran pod egidom eksperimentalnog laboratorija senzorne etnografije Sveučilišta Harvard. Autorski dvojac fiksirao je kameru u jedna kola nepalske žičare na putu prema slavnom hramu Manakamana i snimao putnike. Umjesto očekivano dosadnog uratka koji prikazuje ljude u tihoj kontemplaciji, nastalo je živo svjedočanstvo snage filmskog medija u prenošenju detalja, piše BBC.
Vezane vijesti
-
Ove nedjelje, 15. listopada, simultanom projekcijom u 18 nezavisnih kina Kino mreže i u suradnji s Francuskim institutom započinje treći po redu Rendez-vous au cinéma. Otvara ga drama u režiji Jean-Luc Godarda sa Brigitte Bardot, Prezir - prema mnogima jedan od najboljih filmova svih vremena.
-
Na Međunarodnom festivalu kratkometražnog filma u Palm Springsu, koji se održao od 20. do 26. lipnja, kratkometražni igrani film Tome Waszarowa Crveno osvojio je nagradu publike. Istoga dana osvojio je još jednu nagradu, također od strane publike, na rumunjskom festivalu Next u Bukureštu. Film je nastao u manjinskoj hrvatskoj koprodukciji
-
Film "Ne gledaj mi u pijat" Hane Jušić osvojio je nagradu za najbolji dugometražni film na Međunarodnom filmskom festivalu Crossing Europe, koji se održao od 25. do 30. travnja u Linzu
-
iše od 20 stranih igranih filmova snimljeno je u Maroku 2016. godine, izvijestio je u nedjelju Marokanski centar za kinematografiju (CCM)
Izdvojeno
-
Šampon za suho pranje ili suhi šampon često se predstavlja kao brzo i jednostavno rješenje za osvježavanje i "maskiranje" masne kose, ali mnogi koji ga koriste, posebno oni s masnijim vlasištem, ne dobiju uvijek očekivane rezultate. No, jedan jednostavan trik, koji je nedavno postao viralan na TikTok-u, mogao bi to promijeniti.
-
Postupajući po zaprimljenoj dojavi 39-godišnjeg hrvatskog državljanina da ga je noćas oko 2 sata u ugostiteljskom objektu u Širokoj ulici u Zadru fizički napao 58-godišnji hrvatski državljanin, policijski službenici su izašli na mjesto događaja gdje su postupali s ciljem utvrđivanja svih okolnosti događaja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.