Zanimljivosti
Shakespeare supruzi oporučno ostavio "drugi najbolji" krevet
Slavni britanski dramatičar William Shakespeare svojoj je supruzi oporučno ostavio njihov "drugi najbolji" krevet, a u oporuci datiranoj davne 1616. svaka od bardovih kćeri dobila je po 150 funta, što bi danas iznosilo više od 380 tisuća funta (oko 3,5 milijuna kuna), prenosi britanski The Telegraph.
Posljednje želje najvećeg pisca engleskog jezika mogu se pročitati u najnovijoj online publikaciji koja sadrži dosad najsveobuhvatniju zbirku javnobilježničkih dokumenata datiranih između 1384. i 1858. godine, a nudi detaljan prikaz imovine, djelatnosti i životnog standarda svake preminule osobe koja je iza sebe ostavila iznos veći od današnjih 530 funta.
Oporuka spisateljice Jane Austen otkriva da je veći dio svoje tada 800 funta vrijedne imovine (danas oko 60.000 funta) ostavila svojoj sestri Cassandri, dok je bratu Henryju ostavila tek 50 funta, koliko i bivšoj dadilji.
"Ti dokumenti nude fascinantan uvid u stvarno stanje i imovinu nekih od najpoznatijih imena britanske povijesti i služe kao izvanredno svjedočanstvo njihove obiteljske povijesti", kazala je o zbirci Miriam Silverman iz tvrtke Ancestry.co.uk koja ju je objavila.
Među više od milijun dokumenata je i oporuka elizabetinskog pomorskog kapetana, istraživača i političara Francisa Drakea, koja pokazuje da je imao sluha za siromahe: davne 1596. stanovnicima Plymoutha ostavio je današnjih 150.000 funta.
Političar William Pitt stariji najstarijem je sinu Williamu 1778. ostavio oko milijun funta (današnjih), a sinu Jamesu samo polovicu toga iznosa. Njemački kompozitor George Frideric Handel preminuo je 1759., ostavivši iznos od oko današnjih 90.000 funta za izgradnju svojeg spomenika u opatiji Westminster.
Godine 1626. znanstvenik i pisac Francis Bacon veći dio svoje ostavštine odlučio je ostaviti svojim zaposlenicima. Njegov sluga Robert Halpeny dobio je današnjih 800.000 funta, a radnik Stephen Paise 700.000 i krevet.
Podacima su pridodane brojne zabilješke o zaposlenju, imovini i općem životnom standardu preminuloga.
Originalni podaci čuvaju se u britanskom Nacionalnom arhivu, a među najmlađim su pokojnicima u zbirci dječaci stari 14 godina i djevojčice od 12 godina starosti. To se promijenilo 1837. kada je donijet zakon kojim je kao minimalna dob za pravovaljanost oporuke u Britaniji propisana 21 godina starosti.
Vezane vijesti
-
-
-
-
U proteklih mjesec dana na najvećoj internetskoj tražilici Google najtraženiji je pisac bio William Shakespeare, dok je od knjiga najviše korisnika utipkalo riječ 'Biblija'
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.