Stigao program iz muzeja
Narodni muzej Zadar pripremio bogat program za "Noć muzeja"
I ove godine Zadar se priključuje manifestaciji Noć muzeja, a Narodni muzej Zadar definirao je program - provjerite što nas očekuje posljednji petak u siječnju.
Ovo je sedma godina za redom u kojoj Narodni muzej Zadar sudjeluje na kulturnoj manifestaciji Noć muzeja, a četvrtu godinu za redom započinje obilježavanje Noći muzeja podsjećajući javnost na svoje područne zbirke na Velom i Malom Ižu.
Zbog organizacijskih razloga, obilježavanje Noći muzeja započinjemo uvijek tjedan dana prije službene Noći muzeja, koja ove godine pada u petak 31. 1. 2014.
Subota, 25. 1. 2014.
BODULSKO PUTOVANJE - kružno putovanje brodom „Anamarija" na relaciji Zadar - Mali Iž - Veli Iž - Mala Rava - Vela Rava - Veli Iž - Zadar.
Polazak u subotu, 25. siječnja u 15 sati, a povratak u Zadar u 19 sati. Cijena povratne karte je 40,00 kn. Nabava karata u agenciji G&V - line d.o.o.
Manifestaciju organizira Muzejsko - pedagoška služba u suradnji s Etnološkim odjelom i Odjelom Muzej grada Zadra (ideja: Branislav Jelinid, Jasenka-Lulid-Štorid, Vladimir Alavanja), a neposredno je vezana uz naše područne zbirke: Enografsku zbirku u Velom Ižu i Kulturno - povijesnu zbirku u Malom Ižu.
Ugodno druženje djelatnika i suradnika Narodnog muzeja Zadar s posadom broda, otočanima koji putuju na ovoj relaciji i ostalim gostima i putnicima.
Ova manifestacija se održava ved drugu godinu i uvod je u zanimljiva događanja i manifestacije koje će Narodni muzej Zadar organizirati za manifestaciju Noć muzeja 2014. Uz kuhano vino i fritule, na ovom putovanju de se upriličiti i prigodni program s etno obilježjima karakterističnim za otoke zadarskog arhipelaga: izvorne domade pjesme, narodni vezovi, poput zalistavca, izrada rukotvorina, zaigrati mura, briškula i trešeta. Na TV ekranu de se prikazivati filmovi o iškoj keramici koja je kandidat za UNESCO - vu listu svjetske nematerijalne baštine. Postaviti će se i izložba kopija litografija „Panorama obale i otoka Dalmacije na putovanjima austrijskog parobroda Lloyd", autora Giuseppe Riegera, Trst 1857.
U prezentaciji izrade narodnog veza i rukotvorina sudjelovati će naše vanjske suradnice Đurđica Botaco, Nada Šarlija i Karmen Turčinov.
U programu će sudjelovati i učenici O.Š. Zadarski otoci s recitalima na čakavskom dijalektu koje su osmislile nastavnice Markica Perid i Vesna Dunatov.
U glazbenom dijelu programa sudjelovati će klapa Slanac koja djeluje pri KUD -u Sloga iz Velog Iža i klapa Mali Iž.
Podršku i pomoć u organizaciji ove manifestacije dao nam je vlasnik firme GV - line d.o.o. gosp. Lenko Garbin u čijem se vlasništvu nalazi brod „Anamarija". Voditelj programa je gosp. Nenad Marčina.
Odjel Muzej grada Zadra
Poljana pape Aleksandra III bb, tel 023/251 - 851
Petak, 31.1.2014.
18 - 01, Stalne izložbe odjela Muzej grada Zadra:
-prizemlje: URBANISTIČKI RAZVOJ ZADRA OD ANTIKE DO PRVOGA SVJETSKOG RATA
-1. kat: IFIGENIJA i USPOMENE IZ JEDNOG ZADRA - izložba slika, ambijenata i restauriranog antiknog namještaja od 17. do 19. st.
18 - 01, prizemlje odjela Muzeja grada Zadra, Izložba PORTRETI IZ FUNDUSA NMZ
Za Noć muzeja 2014. kustos odjela Hrvoje Perica napravio je izbor portreta iz fundusa Narodnog muzeja Zadar, nastalih u periodu od 17. st. do 2. polovine 20. st. od kojih neki do sada nisu nikad bili izlagani. Tako će se najednom mjestu u našim prostorima po prvi puta nadi izloženi portreti trojice najznačajnijih slikara Dalmacije 19. st. - Antonia Zuccara, Ivana Skvarčine i Franje Salghetti-Driolija. Također de biti izložen i portret člana obitelji Luxardo, Michelangelo Luxardo autora Vlahe Bukovca nastao 1880. godine.
Za invalide je omogućen ulaz u odjel Muzej grada Zadra kroz Lapidarij
Etnološki odjel - Gradska straža
18 - 01, Stalne izložbe Etnološkog odjela prema koncepciji Jasenke Lulić-Štorid:
-prizemlje: NOŠNJA-SIMBOL-STATUS - NOŠNJA SJEVERNE DALMACIJE KAO POKAZATELJ ODNOSA IZMEĐU MUŠKARCA i ŽENE
-1. kat, ETNOLOŠKE OSOBITOSTI SJEVERNE DALMACIJE
18 - 01, prizemlje Etnološkog odjela, BRKA MI MOGA - POSJETITELJI BIRAJU, natjecanje i izložba fotografija. Ideja: Jasenka Lulić-Štorid.
Fotografije brkova poslane pod šifrom do četvrtka 30. 1. 2014. do 12 sati, u Noći muzeja 2014. biti de izložene u prizemlju Etnološkog odjela, a posjetitelji de tajnim glasovanjem do 23 sata modi birati najbolji brk. U ponod de biti objavljeni pobjednici kojima de se dodijeliti nagrade:
1.nagrada je ručak za dvije osobe u konobi „Skoblar"
2.nagrada je unikatni stalak za bocu - daruje darovni ducan „U Varoši"
3.nagrada je usluga šišanja u Brijačko - češljarskoj zadruzi u Ulici Elizabete Kotromanid 2 i Špire Brusine 4
18 - 01, prizemlje Etnološkog odjela, prodaja kataloga i suvenira Narodnog muzeja Zadar
18 - 23, Narodni trg, ispred Gradske straže, AJMO TKATI - izvođenje plesnog performansa na temu tkanja
Svaki puni sat u vremenu od 18-23 sata Zadarski plesni ansambl izvodit de na Narodnom trgu plesni performans pod nazivom AJMO TKATI u trajanju od deset minuta. Kroz igru plesnih pokreta i raznobojnih traka plesačice de izatkati svoj uradak. Ovaj performans upoznaje nas s osnovnim principom tkanja koje nastaje provlačenjem niti potke kroz šupljinu nastalu razdvajanjem niti osnove na gornje i donje niti. Ujedno je i poticaj da ovo umijede postane sve više dio naše svakidašnjice.
18 - 01, Narodni trg ispred Gradske straže, KAFIĆ - MJESTO KONSTRUKTIVNE DOKOLICE ZADARSKIH SREDNJOŠKOLACA?, prikazivanje dokumentarnog filma
A, zašto ne? Na mladima svijet ostaje - uobičajeno je reći, a svaki čovjek, svaki prostor, svako mjesto, mogu biti otvoreni dobroj komunikaciji i kvalitetnim sadržajima. O čemu to ovisi? Možda o otvorenosti, promišljanjima i odlukama sviju nas?!
Atmosfera opuštenosti i neposredne komunikacije prisutna u kafićima može voditi banalizaciji, ali i omoguditi da se na prijateljski i zabavno edukativni način mogu upoznati i prakticirati različiti kulturni sadržaji temeljeni na interesima mladih, a primjereni za provedbu u kafićima.
Studenti diplomskog studija etnologije i kulturne antropologije Sveučilišta u Zadru kroz intervjue sa srednjoškolcima, najmlađim posjetiteljima kafića, vlasnicima kafića i konobarima istražili su zabavne, kulturne i psihološke potrebe zadarskih srednjoškolaca i mogudnosti njihove realizaije u najviše posjedivanim kafidima te sve i filmski dokumentirali.
Projekt je nastao u suradnji Etnološkog odjela NMZ (na poticaj Jasenke Lulić - Štorić) i Odjela za etnologiju i kulturnu antropologiju Sveučilišta u Zadru (suradnja s prof. Olgom Supek).
18 - 01, IDEMO NA KAVU! - izložba Etnografskog muzeja Zagreb u suradnji sa Etnološkim odjelom NMZ. Otvorenje izložbe u četvrtak, 30. 1. 2014. Izložba traje do kraja ožujka 2014.
Autorica izložbe je dr. sc. Zvjezdana Antoš, viša kustosica. Dizajn izložbe: Nikolina Jelavid Mitrovid, dipl. dizajnerica.
Izložba je bila prvotno postavljena u Etnografskom muzeju u Zagrebu od svibnja do listopada 2010. godine, a nastala je kao rezultat dvogodišnjeg istraživanja provedenog u sklopu rada na projektu EU Poduzetničke kulture i europski gradovi. Razlog za odabir teme bilo je to što kavane i kafići kao mjesta konzumiranja kave nude zanimljivu perspektivu za proučavanje sadašnjeg života gradskih stanovnika i njihovih životnih stilova. S obzirom na zanimljivost teme, autori su je odlučili šire razmotriti, te obraditi s kulturološkog stajališta i prikazati unutar nekoliko tematskih cjelina.
U prvoj temi pod nazivom Priča o kavi prikazana je povijest kave od uzgoja do proizvodnje, njen uvoz u Europu i širenje svijetom te su prikazane lokalne posebnosti poput obreda pripreme i pijenja kave. Slijedi dio izložbe pod nazivom Od kavane do kafića, u kojem je rekonstrukcijom ambijenta i filmom
Kavana Corso predstavljena povijest kavana od sredine 18. st. do danas. U dijelu izložbe Pogled zagrebačkih poduzetnika na kulturu konzumiranja kave prikazan je film Idemo na kavu kojom je istaknuta važnost inovativnosti i kreativnosti pri osmišljavanju poslovanja i ponude zagrebačkih vlasnika kafića. U posljednjem dijelu izložbe Kava kao poticaj za druženje prikazani su radovi nastali propitivanjem socijalnoga i društvenog značenja kave konceptualnim jezikom umjetnika. Poznati multimedijski umjetnika Dalibor Martinis predstavio je svoj performans Kava s predsjednikom, mlada umjetnica Maja Rožman Napitak za umjetnike, a jasenka Bulj i Vanja Zarid fotograsfski projekt Kavica - Coffee.
U 20.30 sati, Krletke Kneževe palače NMZ, otvorenje izložbe NAGRAĐENA HRVATSKA ARHITEKTURA 1961-1989, autor Miljenko Bernfest, organizator Udruženje hrvatskih arhitekata i Društvo arhitekata Zadra. Izložba ostaje otvorena do 28.2.2014. i može se pogledati od ponedjeljka do nedjelje od 10 do 16 sati.
Izložba NAGRAĐENA HRVATSKA ARHITEKTURA 1961.-1989. dokumentira i predstavlja nagrađene arhitektonske realizacije u razdoblju od 1961.-1989., a kako bi se hrvatskoj i internacionalnoj javnosti mogli pokazati dosezi hrvatske arhitekture kroz projekte koji su reprezentativni, valorizirani od strane struke i koji su postali važne točke razvoja moderne i suvremene hrvatske arhitekture.
Arhitektonska ostvarenja obuhvadena ovom izložbom nagrađena su najprestižnijim nacionalnim nagradama: Viktor Kovačid, Drago Galid, Bernardo Bernardi, koje svake godine dodjeljuje Udruženje hrvatskih arhitekata, i nagradom Ministarstva kulture, Vladimir Nazor. Pretstavljeni su i radovi koji su dobili najveće priznanje u Jugoslaviji, Nagradu lista Borba (savezna i republičke nagrade).
Ova se izložba nadovezuje na projekt knjige i izložbe Nagrađena hrvatska arhitektura 1990.-2009. realiziran 2010./2011. u kojemu je dokumentirana i predstavljena nagrađena arhitektura u posljednih dvadeset godina. Današnje stanje svih nagrađenih arhitektonskih projekata zabilježio je konzistentnim autorskim rukopisom ugledni arhitekt i fotograf Miljenko Bernfest, pokazujući ne samo arhitektonsku zamisao, nego i načine na koji građevine stare, prihvadaju život i mijenjaju se sukladno potrebama građana, a ponekad bivaju i pregrađene i zapuštene zbog nerazumijevanja ili nebrige.
O nagradama: Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA) kao poticaj stvaralaštvu s područja arhitekture, urbanizma i dizajna te kao poticaj javnoj afirmaciji misli i djela hrvatskih arhitekata, dodjeljuje svake godine slijedede nagrade za najuspješnija arhitektonska ostvarenja:
-nagradu "VIKTOR KOVAČIĆ" za najuspješnije ostvarenje u svim područjima arhitektonskog stvaralaštva za proteklu kalendarsku godinu (od 1961.);
-nagradu "DRAGO GALIĆ" za najuspješnije ostvarenje na području stambene arhitekture za proteklu kalendarsku godinu (od 1983.);
-nagradu "BERNARDO BERNARDI" za najuspješnije ostvarenje na području oblikovanja i unutrašnjeg uređenja za proteklu kalendarsku godinu (od 1988.);
-nagradu "BORBA", koja se dodjeljivala za najuspješnije arhitektonsko ostvarenje u Jugoslaviji (od 1965)
U periodu od 1961. do 1989. 41 arhitektonsko ostvarenje nagrađeno je ovim najprestižnijim strukovnim nagradama. Uz nagrade UHA-e svake godine dodjeljuje se i nagrada RH ''VLADIMIR NAZOR'' za najbolje umjetničko ostvarenje na području arhitekture i urbanizma. Nagrada je ustanovljena 1959. a za arhitekturu i urbanizam dojeljuje se od 1965. Od 1965.-1989. 24 arhitektonska ostvarenja nagrađena su ovom nagradom. Na izložbi je prezentirano sveukupno 66 nagrađenih arhitektonskih ostvarenja od 1961.-1989.
Izložba je nastavak prethodne izložbe NAGRAĐENA HRVATSKA ARHITEKTONSKA OSTVARENJA; 1990-2009 koja je dokumentirala nagrađena arhitektonska ostvarenja u periodu od 1990.-2009. Na kojoj je bilo prikazano ukupno 85 nagrađenih arhitektonskih djela.
U 21 sat, Koncertna dvorana Kneževe palače, otvorenje izložbe PONOSNI OBLICI - izložba modernističke kompozicije autora Maria Tomasa
„U slučaju Maria Tomasa načelno se može govoriti o apstraktnom pejzažizmu, to jest o ideji krajolika procijeđenoga kroz filtar slobodnoga, nutarnjeg viđenja, ali i o polufiguraciji, to jest o sugestiji ljudskih grupa i njihovih dinamičnih kretanja. Put apstrahiranja, redukcije, svođenja na temeljno i opće svakako je plodniji i imaginativniji od služenja viđenome i poslušnog slijeđenja ved zadanih oblika iz prirode. Mario Tomas oscilira između poziva prepoznatih motiva i izazova tvarnosti samoga kadra odnosno specifičnih vrijednosti podloge i nanosa boje, ali njegov temperament u čestim improvizacijama nalazi i srednji put i primjereno razriješenje imanentnog dualizma.
Na najnovijoj izložbi krajnosti se očituju u povremenoj prevlasti sređenih ritmičkih odnosa i u povremenom prepuštanju turbulentnim, virovitim i gotovo grčevitim vibracijama. Prvu tendenciju prepoznajemo naročito u nizu "Ekrana", gdje je paralelizam poteza kompenzativno obogaden fosforescencijom svjetlosti, te u slikama kao što su "Grad bududnosti" i "Izvor energije", građenima jasnim ortogonalnim direktrisama. Druga je tendencija pak najočiglednija u "Slojevitoj povezanosti" i "Ritmu oblika", radovima akcione pokrenutosti i dinamično tražene i uspostavljene (labilne) ravnoteže." (Iz predgovora Tonka Maroevida u katalogu izložbe)
18 - 01, Prirodoslovni odjel, stalna izložba FLORA I FAUNA JADRANA, koncepcija i likovni postav: Snježana Vujčić-Karlo
Ova izložba traje već dulje vrijeme i posjetitelji su je mogli vidjeti ved na dvije Nodi muzeja. Traje još dva mjeseca nakon čega se skida i postavlja nova izložba.
18 - 01, 3. dvorana Galerije umjetnina, TERRA INCOGNITA, prikazivanje filma
Dokumentarni film koji opisuje podzemlje i njegov živi svijet u Nacionalnom parku „Krka" u trajanu od 30 minuta. Gledatelji de se modi upoznati s mnoštvom životinja koje cijeli život provode u potpunoj tami te saznati mnogo o njihovim strategijama za preživljavanje. Film je naručio i financirao Nacionalni park „Krka", a njegovo prvo predstavljanje bit de samo tjedan dana ranije nego što de ga modi vidjeti zadarska publika.
Scenarij je napisao stručni voditelj NP „Krka" Drago Marguš, a životinje su u prirodnim ambijentima snimili i opisali stručnjaci biospeleolozi iz Hrvatskog biospeleološkog društva u Zagrebu i Splitu.
18 - 01, 3. dvorana Galerije umjetnina, KAMENO SRCE, prikazivanje filma
Dokumentarni film o prirodnim vrijednostima Nacionalnog parka „Paklenica" u trajanju od 20 minuta. Film je naručio i financirao Nacionalni park, a režiser je Boris Šeper. Oba filma prikazivat de se naizmjenično od 18 sati u petak do 1 sat poslje ponoći u subotu.
18 - 01, MEŠTROVIĆ U NOĆI MUZEJA - epilog izložbe Ivana Meštrovića Zahvalimo njoj održane u Gradskoj loži od 18. rujna 2013. do 19. siječnja 2014. IZLOŽBA RADOVA S RADIONICA PRIREĐENIH UZ IZLOŽBU
Muzeji Ivana Meštrovića obilježili su godišnjicu njegova rođenja izložbom ZAHVALIMO NJOJ ... (autorica stručne koncepcije Ljiljana Čerina) koja je tijekom ljeta 2013. postavljena u autorovu rodnom mjestu Vrpolju, u Spomen-galeriji Ivana Meštrovića. Nakon izlaganja u Spomen-galeriji, u suradnji s Galerijom umjetnina Narodnog muzeja Zadar izložba je, u nešto izmijenjenom obliku, postavljena u Gradskoj loži. U okviru izložbe postavljeno je djelo Ivana Meštrovića Povijest Hrvata na Narodnom trgu u Zadru.
Obilježavanje obljetnice rođenja naglašava se izborom teme majka i majčinstvo, koju je Ivan Meštrović obrađivao tijekom cijeloga stvaralačkog vijeka. Izložba je naslovljena Zahvalimo Njoj ... prema Meštrovićevoj poslanici u povodu svečane posvete Memorijalne crkve kralja Zvonimira, Crkve Naše Gospe u Biskupiji kod Knina 1938. godine.
Izložba je pobudila velik interes građana, posjetilo ju je više od 7000 posjetilaca, među njima i velik broj osnovnih i srednjih škola grada i županije.
Tijekom trajanja izložbe, uz ostale programe, održan je i pedagoški program, autorica kojega je Koraljka Alavanja, vanjska suradnica muzeja. Program je osmišljen kao vodstva za škole u korelaciji s nastavnim gradivom, radionice u korelaciji s nastavnim gradivom te rješavanje radnih listića.
Tijekom izložbe održana je 21 radionica, na kojima su sudjelovale zadarske gradske škole, a za vrijeme školskih praznika od 6. do 12. siječnja 2014. održan je posljednji ciklus radionica pod nazivom Praznici u loži.
Radionice su osmišljene na način da se u prvom dijelu učenici kroz vodstvo upoznaju s osobom i djelom Ivana Meštrovića te s osnovnim pojmovima likovne umjetnosti, dok je drugi dio praktičan rad u kojemu su se učenici okušali u nekoj od likovnih tehnika interpretirati radove Ivana Meštrovića.
19. siječnja bio je zadnji dan izložbe, a 23. siječnja zadarski gradski trg napustila je Povijest Hrvata, skulptura uz koju su se građani Zadra, djeca i odrasli, vezali, fotografirali je, dodirivali, promatrali ... Ostaju nam lijepa sjećanja, dokumenti izložbe, fotografije ...
Neka vrsta epiloga same izložbe održat de se za Noć muzeja 2014. na IZLOŽBI RADOVA S RADIONICA PRIREĐENIH UZ IZLOŽBU IVANA MEŠTROVIĆA
U djelomično obnovljenoj Galeriji umjetnina Narodnog muzeja Zadar (Medulićeva 2) u 1. i 2. izložbenoj dvorani izlažemo radove učenika koji su sudjelovali na radionicama.
Uz radove s radionica koje je vodila Koraljka Alavanja (koncepcija izložbe: Koraljka Alavanja, Ljubica Srhoj Čerina; tehnički postav: Koraljka Alavanja, Branislav Jelenid, Mirna Vrkid) izloženi su i radovi učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna pod mentorstvom njihovih nastavnika Martine Beneta, Borisa Lukida i Zrinke Zimonjid.
Također održat će se i videoprojekcija na temu Meštrovićeve izložbe koju su priredili učenici Prirodoslovno-grafičke škole, smjer medijski tehničari, pod mentorstvom prof. Vesne Krmpotid. U okviru izložbe će se održati DVD projekcija glazbeno-scenskog performansa ONA KOJA NOSI (priredio Boris Zubčić) autorice Ive Burčul, koji je održan u Gradskoj loži, inspiriran izložbom Ivana Meštrovića.
DVD-projekciju fotografija u privatnom vlasništvu i iz fototeke Narodnog muzeja Zadar pod nazivom Dokumenti s izložbe Ivana Meštrovića koja prikazuje nastanak izložbe od dolaska skulptura, postava, otvorenja, vodstava, radionica.... priredila je Nevena Štokić.
18 - 01, 5. dvorana Galerije umjetnina, DVD projekcija PEDESETE GODINE U OBJEKTIVU ANTE BRKANA
Četvrtu godinu zaredom Galerija umjetnina u Noći muzeja priređuje DVD projekciju iz zbirke negativa Ante Brkana. Riječ je o digitaliziranim negativima, a ovogodišnja tema projekcije su Pedesete godine u objektivu Ante Brkana.
Riječ je dakako, o pedesetim godinama prošlog stoljeda, točnije periodu između 1953. - 1959. godine kada Brkan počinje objavljivati fotografije u tjedniku Glas Zadra (kasnije Narodnom listu). Projekcija prikazuje fotografije poslijeratnog Zadra i okolice koji još uvijek nose duboke ožiljke masovnog razaranja i početke uspostave mirnodopskog života.
Zbirka negativa Ante Brkana broji preko 30 000 negativa i ovim načinom prezentacije želimo upoznati publiku s vrijednim umjetničkim i dokumentarnim naslijeđem s obzirom na to da je čitavu zbirku nemogude predstaviti klasičnim muzeološkim metodama.
Gotovo da i nema društvenog događaja ili prirodnog fenomena koji Brkan nije zabilježio u periodu od 1953. do 1983. kad odlazi u mirovinu. Biti će predstavljeno 45 negativa, a projekcija traje deset minuta. Koncepcija: Nevena Štokić
18 - 01, 4. dvorana Galerije umjetnina, Izložba PRIMJERI DOKUMENTIRANJA MUZEJSKE GRAĐE I DOKUMENTACIJE U NMZ
Na izložbi će se prezentirati izbor građe na kojoj se temelji primarna i sekundarna dokumentacija svih odjela muzeja kao i Dokumentacijske službe od najranijih vremena do danas. Biti će izložene stare inventarne knjige i kataloški listidi muzejske građe, te primjeri iz sekundarnih fondova kao što su fototeka, negativoteka, filmoteka. To su predmeti s kojima se susreću isključivo stručnjaci u muzeju i kojih šira javnost nema prilike vidjeti. Ambijentalno će se izložit i dijelovi sobe kustosa prirodoslovca s kraja 19. st. i početka 20. st. s originalnim namještajem i sredstvima za rad. Putem računalne prezentacije prikazat de se suvremeni načini organiziranja i vođenja muzejske dokumentacije i komparacija sa starijim metodama dokumentiranja. Koncepcija i likovni postav: Natali Čop
ULAZ NA SVE PROGRAME U NOĆI MUZEJA 2014. JE SLOBODAN!
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
-
Atmosfera na Trgu Petra Krešimira IV bila je ispunjena toplinom, zajedništvom i radošću, a doček Svete Lucije postao je još jedan nezaboravan trenutak u adventskom kalendaru Paga
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.