Kultura

Dođite, pogledajte i umrite! (... od smijeha, naravno)

(m)Adam i (š)Eva otkrivaju: Kako istovremeno biti brakom zadovoljen i zadavljen

(m)Adam i (š)Eva otkrivaju: Kako istovremeno biti brakom zadovoljen i zadavljen

Nova komedija Lane Bitenc donosi nam odgovore na pitanja: kakvo je ratno stanje u krevetu, radno stanje u kuhinji te koje žrtve i gubitke (ne) podnose zaraćene strane

U Zadar nam uskoro dolazi još jedna doza uvijek dobrodošlog smijeha. Riječ je o urnebesnoj komediji u režiji Lane Bitenc (Teatar Don Hihot) i dramaturgiji Marija Kovača, nastaloj prema motivima "Kod kuće je najgore" Ephraima Kishona. U predstavi se i pleše, a koreografiju je na taktove grupe Magazin osmislila je Tihana Strmečki, dok je za kostimografiju zaslužna Iva Šimunović.


Predstava "(m)Adam i (š)Eva pred vratima pakla" premijerno je izvedena u Vidri 12. svibnja 2013., a u zadarskom Arsenalu gostuju 13. veljače 2014. uoči Valentinova s početkom u 20:00 sati

Protagonisti ove zanimljive i intrigantne priče (m)Adam i muž - Zlatan Zuhrić Zuhra, (š)Eva i žena Vesna Ravenšćak te terapeutkinja Ljilja odnosno Jasna Jozić ispričat će nam o tipičnim bračnim nesuglasicama i muško-ženskim previranjima.

U svakoj šali ima pola istine

Režiserka Lana Bitenc kaže kako je predstava e napravljena kao pučka komedija u kojoj se prepoznaje i muški i ženski dio publike, stoga i jest toliko uspješna.

Zanimalo nas je - zašto naslov (m)Adam i (š)Eva pred vratima pakla? "Pa malo smo htjeli  zaintrigirati publiku, a i predstava obrađuje, između ostalog, seks i s muške i sa ženske strane, te dokazuje da je seks danas na svakom ćošku, ali i da nije konačno rješenje", rekla nam je režiserka "Radili smo dramatizaciju prema Kishonovom romanu poznatom pod nazivom Kod kuće je najgore - gdje se obrađuju muško-ženski odnosi, od početnog zaljubljivanja, preko braka ili rastave, pa sve do staračkog doma."

Predstava je, kaže Lana, namijenjena i onima koji još nisu u braku, a planiraju ući u njega, i vjeruju da je brak super, dobar i zanimljiv, ali ne znaju da je i zagonetan. "Naš par Evu i Adama prati i terapeutkinja Ljilja koja je puna savjeta, nešto u stilu Žuži Jelinek, ali na kraju i ona ipak poklekne i donosi najvažniju poruku u životu."

U predstavu smo ušli s ciljem da u ova teška vremena, kada smo svi zaokupljeni kreditima i negativnom situacijom u državi te politikom, opustimo i nasmijemo publiku na 1 sat i 10 minuta, kako bi uvidjela da je život uza sve probleme i nedaće ipak lijep i zanimljiv, samo treba naći pravi put do toga.

Glumačka postava - kao stvorena za (m)Adama i (š)Evu

Glumačka postava je ispala sjajna, međutim put do njih bio je dosta trnovit, kaže nam režiserka. "Imali smo poteškoća u pronalasku pravih glumaca za predstavu jer dosta njih koji glume u sapunicama ili su pak medijski poznati, nisu imali tu karakternu crtu koja je trebala da budu i prirodni, i spontani, i prilagodljivi,... tako da je i tekst nastao djelomično od samih glumaca. Na kraju je odabir pao trio fantastikus, ali to ćete zaključiti sami."

Glavnu ulogu igra Zlatan Zuhrić Zuhra, koji je, što se tiče teksta, podosta pridonio, što zbog dosadašnjeg bogatog iskustva u stand up komediji, humorističnim serijama i show-ovima, što zbog svog nevjerojatnog talenta da bez puno filozofije nasmije publiku do suza.

"Predstava ima potencijala svidjeti se jednom širokom sloju ljudi, ponajprije iz razloga što se bavi uvijek zanimljivim temama: rat između spolova, rat u kojem svatko od nas u životu sudjeluje  i u kojem i gubi i dobiva. No u konačnici, različiti smo i upravo se te suprotnosti privlače i da nema tih razloga i tih ratova ne bi nam bilo tako zanimljivo", kazao je Zuhra.

"Kako se mijenjaju životne scene (brak, seks, djetinjstvo, starost,...), tako se mijenjaju i likovi. Ja sam i malo dijete i baka i nekoliko vrsta muškaraca, a kroz slične karaktere prolaze i moje kolegice. Predstava pokazuje kako su žene ipak superirona bića i da u tome jako napreduju te da nama muškima ne preostaje ništa drugo nego da se tome dobro prilagodimo", kaže Zuhra kroz smijeh.

Jedan od stereotipa s kojima se glumci susreću u predstavi je i onaj vrlo dobro poznat našem mentalitetu - mamin sin, u kojem djeca s roditeljima žive do svoje duboke zrelosti.

Scenografkinja predstave je diplomirana dizajnerica Nikolina Pišek  kojoj ovo nije prvi scenografski angažman. Scenografija je bazirana na videoprojekcijama budući da bi višak predmeta na sceni samo smetao glumcima. A i sama bit i esencija predstave jesu sami glumci koji iz scene u scenu uskaču u drugi karakter, tako da su zapravo oni sami po sebi scenografija i ništa drugo nije potrebno, otkrila je Nikolina medijima još na samoj premijeri u Vidri 12. svibnja 2013.

Sigurni smo da se 13. veljače zadarskim Arsenalom  neće prestajati oriti smijeh, kojeg će na pozornici iz minute u minutu izazivati glumci Zlatan Zuhrić Zuhra, Vesna Ravenšćak i Jasna Jozić. To nam je za kraj potvrdila i sama Lana Bitenc.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.