Kultura

Najavljujemo

Izložba posvećena Ani Roje

Izložba posvećena Ani Roje

U Gradskoj knjižnici Zadar od četvrtka pogledajte izložbu posvećenu plesnoj umjetnici koja je ostavila veliki trag u Zadru

U Gradskoj knjižnici Zadar će u četvrtak, 6. ožujka sa početkom u 18 sati biti otvorena izložba fotografija Ane Roje velike hrvatske primabalerine, pedagoga i koreografa.

Ova izložba prvi put je postavljena uoči njezina rođendana u Primoštenu 16. studenog 2009. za njezinu 100-godišnjicu rođenja. Obišla je Zadar (Muzej antičkog stakla), Slavonski Brod, a ove fotografije vise u baletnom studiju HNK Split.

Izložba je presijek njezinog umjetničkog, pedagoškog i privatnog života. Kod nje se privatno ne može odijeliti od profesionalnog jer je doista živjela za svoj rad i svoju umjetnost. Na mnoštvu fotografija je i njezin životni pratilac, čovjek s kojim je podijelila sve najveće uspijehe svog dugogodišnjeg plodnog rada - Oskar Harmoš.

Ana je održavala vezu sa čitavim svijetom pa tako i sa Zadrom. Njezin učenik i kolega Kuzma Beović osnovao je i vodio Baletni studio u Zadru od 1956. do 1971. godine.

Njena učenica Sanja (tada Vidović) Petrovski je došla kao nastavnik klasičnog baleta na Odjel za ritmiku i ples Glazbene škole B. Bersa 1976. Učenici i nastavnici ritmike i plesa iz Zadra dolazili su godinama na klasičnu plesnu poduku u Intertnacionalnu baletnu školu u Primošten (Ludija Fabulić, Ana Tomić, Sonja Jakšić, Sonja Klarić i drugi)

Autor izložbe su Sanja Petrovski i Anita Vidović. Fotografije su ustuipili Irena Roje, Davor Schopf i Mladen Mordelj, a Srđan Babić im je dao vizualni identitet.

Izložbu će u četvrtak, 6. ožujka, u 18 sati, otvoriti Sanja Petrovski, dugogodišnja Anina učenica, i Odjel za klasični balet Glazbene škole B. Bersa Zadar.

- Ljubav učitelja vrlo je slična roditeljskoj ljiubavi. Učitelj uvijek mora biti spreman davati i ne očekivati ništa zauzvrat, osim radosti promatranja kako njegov učenik napreduje i dolazi do vrha - rekla je Ana Roje, poznata učiteljica poznatih svjetskih plesača, objašnjavajući zašto je podučavanje toliko usrećuje.

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.