Kultura

Dizajn u staklu

Slikarski nemir Radovana Rajića

Slikarski nemir Radovana Rajića

Na staklenim pločicama Radovan iscrtava bilješke svojih sjećanja, misli, nadanja i osjećanja. Uporabni predmeti u njegovim rukama postaju slike fragilne strukture ali snažnog izričaja...

U Muzeju antičkog stakla otvorena je izložba "Dizajn u staklu" autora Radovana Rajića.

Izložba Dizajn u staklu prvo je javno predstavljanje autorskih radova Radovana Rajić u tehnici stakla. Staklo je materijal kaže nam autor, koji daje široku mogućnost umjetničkog djelovanja i Radovan Rajić u tom smislu razvija i propituje i materijal i svoj umjetnički potencijal.
No ova izložba obuhvaća tek jedan dio njegovih stvaralačkih interesa: u cijelosti je usmjerena na dizajn predmeta,eta za svakodnevnu upotrebu (tanjuri, zdjele, pladnjevi, satovi,...) napravljenih od Murano i Float stakla.

Iako je riječ o upotrebnim predmetima izrađenima u serijama, zbog njihove maštovitosti i originalnosti gledateljskom oku nameću se prije svega kao umjetnički doživljaj. Autor predmete klasične forme oblikuje pomoću kalupa fuzijom stakla te oslikava keramičkim bojama., dok slobodne forme oblikuje termoformiranjem stakla u reljefne kalupe.

Radovan Rajić se u svom radu oslanja na iskustva talijanskog dizajnera i edukatora Bruna Munaria, dok inspiraciju crpi iz svakodnevnog života koristeći prirodne i umjetne materijale za oblikovanje tekstura.

Osim prirodnih printeva koji čine reljefnu teksturu, ovaj domišljati umjetnik upotrebljava i aplicira printeve, abecedu i brojke stvarajući pritom dinamičnu grafičku igru ili potpuno samostalnu slikarsku cjelinu.

Najšire polje Radovanovog djelovanja je upravo slikanje na staklu.
Izloženo je oko 100 tinjak eksponata uglavnom u staklu, klasičnom najobičnije i Murano staklu. Uz još nekoliko vrsta puhanog stakla.
Izložba je nastala u vrlo kratkom periodu svega 2 mjeseca, ali predmeti koji se mogu vidjeti na izložbi plod su četverogodišnjeg truda, rada i učenja konstantnog.

Što ga je privuklo tehnici oslikavanja stakla, upitali smo ga....

"Sasvim slučajno sam došao do toga da krenem s ovom pričom. Prijatelj me zamolio da mu oslikam staklo, konkretno vitraj u stropu. I tu mise otvorio novi vidik - upotreba novog medija, termička obrada, sasvim drugi procesi kao inspiracija za nova djela. Činjenica da nakon sve te obrade djelo postaje vječno možda me najviše od svega privukla jer boja koja se zapeče u peći je neuništiva."

Pohvalio nam se i velikim uspjehom na koji je psoebno ponosan. "S prijateljem u Bologni radio sam tanjure za najbolji restoran na svijetu - ukupno 1000 tanjura. Bili su to tanjuri s pismom, odnosno kaligrafijom. To je moj dizajn i ponosan sam što mogu reći da upravo moji tanjuri krase najpoznatiji restoran u svijetu. Radili smo za još dva tri restorana u Bologni i oko Bologne, a počeo sam surađivati s restoranima u Istri. U svakom slučaju, od kada sam krenuo u priču o staklu, otvara mi se nevjerojatno puno novih prilika. Ali to se još svakako mora malo više razviti."

Na staklenim pločicama Radovan iscrtava bilješke svojih sjećanja, misli, nadanja i osjećanja. Uporabni predmeti u njegovim rukama postaju slike fragilne strukture ali snažnog izričaja. Neodoljiva magija transparentne materije u Radovanovu duhu pobuđuje znatiželju i inspiraciju pa se on sa staklom poigrava istražujući ga, bilo da ga oblikuje samog ili da ga spaja s drugim materijalima.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.