Kultura

Inspiracija Japanom

Tekstil kao medij stvaranja origami motiva

Tekstil kao medij stvaranja origami motiva

U Gradsko loži danas je otvorena izložba u okviru projekta ''Origami - od tradicije do futurizma'' čiji je autor Škola za primijenjenu umjetnost i dizajn iz Zadra.

Izložbu su pripremile talentirane učenice završnih razreda Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, smjera dizajn odjeće, 4 A i 4 C razredi:

Marika Šarin, Angela Perković, Loreta Torić, Mihaela Bajlo, Andrea Žugić, Ana-Marija Buljat, Tina Sorić, Tereza Maračin, Valentina Barić i Mirna Kabić, a pod vodstvom mentorica Sandre Bačić, Ivane Vitlov i Marijane Vukić Perović.

Ova izložba rezultat je dugogodišnje suradnje između Škole primijenjene umjetnosti i dizajna i Narodnog muzeja, koja se do sada očitovala u brojnim događanjima, u kojima između ostalog izdvajamo Županijsku smotru Art dizajn koja se i ove godine održava u Kneževoj palači za nekoliko dana.

"Ova izložba posebna je po tome što rad učenika pokazuje njihove kreacije, oblike odjeće karakteristične za japansku kulturu, a prilagođene njihovom viđenju i radu. Posebnost izložbe je veliki trud koji se vidi u svakom modelu, u težnji da se predstave u najboljem izdanju i želji da javnost vidi njihove ideje u kojima nalaze svoju budućnost", kazala je ravnateljica NMZ-a Renata Peroš.

Posebna zahvala upućena je Marinu Gospiću čije su fotografije upotpunile ovu predivnu izložbu

Uz pomoć tradicionalne Japanske tehnike slaganja papira - origami, učenice su uspjele složiti kreativne oblike prilagođene formi ljudskog tijela, koristeći predivne, a najčešće korištene japanske motive u origami tehnici poput ljiljana, lopoča, ždrala i leptira, a njihov oblik dodatno su naglasile kombinacijama žarkih boja (žuta, crvena, zelena, plava).

Sam tekstil kao medij stvaranja pokazao se kao zahtjevan izazov. Učenice su u kreiranju modela koristile formu tradicionalnih odjevnih predmeta karakterističnih za Japansku kulturu -kimono, obi i sl.

Mentorica Ivana Vitlov rekla nam je nešto više o samoj izložbi:

"Svake godine za projekt odaberemo jednu od tema znanstvenih programa završnih razreda. Ove godine smo se odlučile da nam tema inspiracije bude Japan, odnosno prepoznatljiva japanska tradicija-tehnika slaganja papira zvana origami."

"U želji da povežemo tradicionalne japanske odjevne predmete, tehniku origami i tekstil kao medij stvaranja, pred učenike smo stavili zahtjevan izazov. Izrada origami motiva u tekstilu i prilagodba istih formi ljudskog tijela, pokazala se kao opsežan i dugotrajan projekt. No, unatoč zahtjevnosti, rezultati projekta pokazali su da su učenice dorasle izazovu zbog čega su od strane mentorica dobile same riječi pohvale."

 

Haljine su napravljene od pamuka odnosno kepera. Mentorice i učenice bile su srezanih financijskih sredstava pa su išle na prirodne materijale. Za izraditi haljine, ovisno o modelu i njegovoj složenosti, trebalo im je od 2 do 3 mjeseca, sve se radilo u sklopu nastavnih sati predmeta Kreiranje odjeće i predmeta Izrada odjeće.

Proces izrade:

Isto kao što sam rezultat izgleda dosta složen, tako je i izgledao i sam proces nastajanja modela, saznajemo od Ivane Vitlov.

"Isprva se radilo manje modele, u manjim dimenzijama i to u papiru. Nakon toga se povećavala dimenzija papira, i izrađivale se različite forme poput leptira, lopoča, ždrala,..., potom bi se taj papir pretočio u tkaninu i slagale bismo je s glačalom kako bi se finalno dobile ravne i uredne linije, a u konačnici jedna ovako lijepa i zaista posebna haljina."

Modeli:

Antonela Pastuović

Paola Zubčić

Monika Dabo

Paola Čustić

Ana Marija Buljat

Za frizure je zaslužna Majda Gobin, frizerski salon Kolur

Izložba je otvorena do 3. travnja.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.