Kultura

Bogat program

Muzej antičkog stakla proslavio peti rođendan

Muzej antičkog stakla proslavio peti rođendan

Proslava petog rođendana Muzeja antičko stakla protekla je u znaku otvorenja dvije nove izložbe, radionica i koncerta - tijekom cijelog dana izmjenjivao se program kojim je najmlađi zadarski muzej obilježio svoj dan.

MAS je svoj rođendan započeo već od 9 sati radionicama puhanja stakla i izradom staklenih perli. U 12 sati održano je predstavljanje knjige ''Muzej antičkog stakla za djecu", autora Tamare Kisovar-Ivanda i Anamarije Eterović Borzić.

Navečer je upriličeno otvorenje izložbi bračnog para Željke i Borisa Rogića, "Svjetlost glagoljice", te "Staklo i kamen" Mihaela Štebiha. Program je upotpunio koncert Dine e Mel.

Akademkinja Anica Nazor o umjetnicima Željki i Borisu Rogiću piše: ''Umjetnici - supružnici Željka i Boris Rogić - žive i stvaraju u Rijeci, gradu u kojem glagoljsko pismo ima duboke i čvrste korijene. Njihovo staklo potječe iz najboljih manufakturnih topionica u Americi, a u obradi zahtijeva istančana zanatska i tehnička znanja i umijeća, specijalne tople tehnike rezanja i pečenja u pećima. Obrađena slova oni postavljaju na instalacije, plastike, pa i na svakodnevne uporabne predmete.

U središtu izložbe četverostrana je piramida. Na svakoj strani piramide utisnut je azbučni niz glagoljskih slova u više boja. Dva božićna drvca izradili su kombinirajući polihroni čelik i staklo. Jedno je drvce ukrašeno crvenim glagoljskim slovima poput kuglica na boru. Drugo drvce ima jedanaest grana, listova u koja su utisnuta glagoljska slova: na svaku granu po tri slova različitih veličina. Postavljene su instalacije sa slovima, koja u skupinama vise u elementima muzejskih ormara, a svojim odsjajima i vrtnjom daju privid gibanja. Posebnim bojama presijavaju se slova dviju glagoljskih azbuka različitih veličina izrađena od iridiscentnoga stakla, to jest od stakla koje se prelijeva u različitim bojama, a montirane su u kvarcnome pijesku (što pokazuje vezu pijeska i stakla). Sa stropa visi trokut od poliranoga čelika, a na trokutu na raznim visinama obješena su glagoljska slova''.

U manjoj dvorani Muzeja antičkog stakla staklene skulpture predstavio je Mihael Štebih.

S obzirom na dugogodišnji rad sa staklom kao medijem osebujnog umjetničkog izričaja, Mihael Štebih nakon iznimno uspješne izložbe u Muzeju antičkog stakla „In vitrum: ledena misao oblikovana u vatri" izlaže novije radove u kojima staklo kombinira sa kamenom, bilo da je kamen samo solidan postament ili sastavni dio kiparskog izraza. Sudar tih dviju suprotnosti, kamena hladnoća i silna razigranost u boji i transparentnosti stakla, rezultira atraktivnim kiparskim izričajem, koji je ujedno i vrlo sugestivan.

Jednostavnost pristupa oblikovanju skulptura i disciplina pri finalizaciji, uz bliski princip poetskog doživljaja čini skulpture razumljivim i prepoznatljivim autorskim djelima u konstelaciji novije hrvatske umjetnosti.

Noviji radovi Mihaela Štebiha izdvajaju se kao posebnost pristupa u oblikovanju stakla i kamena, što predstavlja izazov i intrigantnu novinu u programu izložbi Muzeja antičkog stakla za 2014. godinu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.