Kultura

Dođite, razgledajte,...

Otočanje 2014: Oplemenjivanje zapuštenih prostora i predmeta

Otočanje 2014: Oplemenjivanje zapuštenih prostora i predmeta

Oko ovog projekta se kontinuirano od 2006. do danas okuplja grupa autora, većinom akademskih slikara, kipara i grafičara

Jučer je u Kapetanovoj kuli u Zadru otvorena deveta po redu skupna izložba Likovne družine pod već tradicionalnim nazivom Otočanje. Na izložbi, koja će u Kapetanovoj kuli ostati otvorena još dva tjedna, izlaže 21 autor.

"Većina radova s izložbe nastala je na prošlogodišnjoj koloniji 2013., međutim sada su autori odlučili promijeniti redoslijed. Uvijek bi prvo startala kolonija pa izložba no s obzirom na obveze u privatnom životu, ove godine su se odlučili obrnuti redoslijed - izložba lanjskih radova kao početak ovogodišnje kolonije. Sutra se autori izložbe sele na Pag, gdje su nastali radovi izloženi u Kapetanovoj kuli, i gdje će nastati radovi kolonije 2014.", rekla nam je Ane Kaćunić, jedna od autorica na izložbi, a kako je njeni kolege nazivaju "srce i duša Čička".

Dakle, ovim projektom ujedno započinje likovna kolonija istoimenog naziva. Oko ovog projekta se kontinuirano od 2006. do danas okuplja grupa autora, većinom akademskih slikara, kipara i grafičara, uvijek s jednakim ciljem - stvarati u gotovo netaknutoj prirodi i izvornom ruralnom okolišu, i naposljetku stvoriti radove koji svojom tematikom itekako ostavljaju traga i prizivaju autentičnost, ruralnost, prirodu i krajolik misterioznog Paga.

Likovna kolonija „Otočanje" na dobrom je putu da i postane tradicija jer, okupljajući već devetu godinu zaredom mlade autore iz različitih dijelova Hrvatske i BiH , ona nam daje uvid u presjek stvaralaštva jedne nove generacije umjetnika. Riječ je o mladim umjetničkim nadam, punima života i inspiracije koji se, tragajući za vlastitim izričajem, pokušavaju afirmirati na domaćoj likovnoj sceni....

Tematika se ne može svesti na konkretnu jer kako nam kaže Ane, svaki od autora uvijek ima potpunu slobodu po pitanju što će i na koji način naslikati i izraziti. Tako da se tu može vidjeti od gotovo naivnog dječjeg crteža pa sve do pop arta, ili npr. snažnih kolorističkih kontrasta, a s druge strane do potpunog izbacivanja boje i uvođenja linije kao dominantnog likovnog elementa, .... Sve ovisi o tome kako je je pojedini autor u tom trenutku na danom mjestu doživio svijet oko sebe i u kojem je smjeru odlučio rasplamsati svoju maštu.

No, jedno jest svim radovima zajedničko. A to je - skretanje pozornosti na položaj čovjeka u modernom društvu te nužnost njegove harmonizacije s okolišem, kažu skupno autori, a piše u predgovoru knjižice Otočanje 2014., jedna od njih - Tamara Grbavac.

Poseban je naglasak stavljen na reciklažu u umjetnosti i oplemenjivanje zapuštenih prostora i predmeta. To su ideje koje se namjeravaju prenijeti publici u nadi da će se one uhvatiti, zadržati i same nadalje razvijati u svijesti promatrača.

U konačnici, stvorio se opus radova koji, osim razrađene likovne problematike, prije svega zrače svježinom i životnom energijom. I upravo život, niz aktivnosti unutar prostorno-vremenskih koordinata, koji se sastoji od međuljudskih odnosa, propitivanja sebe u korelaciji s drugima, doživljaja, pejzaža, stalnih mijena, propadljivosti uz koju smo kroz našu tjelesnu tvorbu neminovno povezani, postaje njihova glavna odrednica, zaključuje Tamara.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.