Matthew McVarnish
Škotski glumac i spisatelj u kampanji "Stop the silence" protiv seksualnog zlostavljanja djece
Pod geslom "Stop the silence", škotski glumac i pisac Matthew McVarnish danas je u Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba promovirao kampanju o važnosti sprječavanja seksualnog zlostavljanja djece i uspostavi boljeg zakonodavnog okvira radi zaštite djece, a tijekom dvogodišnje kampanje pješice će obići 28 glavnih gradova u Europskoj uniji.
"U Europi je jedna od četiri djevojčice i jedan od šestero dječaka žrtva seksualnog zlostavljanja do 18. godine života", rekao je McVarnish, koji je i sam kao dijete bio žrtva seksualnog nasilja, ali je odlučio "prekinuti šutnju" i progovoriti o tome da ne bi, kako kaže, "ostao žrtva već jedan od preživjelih".
"Takvo zlostavljanje ostavlja duboke psihičke traume i utječe na budućnost svakog čovjeka, pogotovo ako o tome šuti", ustvrdio je McVarnish i dodao kako su i njegova braća bila seksualno zlostavljana, no o tome dugo nisu željela pričati pa su kao odrasli pribjegavali uzimanju antidepresiva.
Da bih im se približio i pomogao im, kao i drugim seksualno zlostavljanima, napravio je dječju predstavu koja na poseban način progovara o toj tematici. Nakon predstave, publika ima priliku razgovarati pa nerijetko iznose i svoja osobna iskustva iz djetinjstva. "Nikad nije kasno izliječiti rane", poručuje McVarnish.
Također upozorava da bi zakonodavstvo u većini zemalja, uključujući i Veliku Britaniju, tom problemu trebalo kvalitetnije pristupiti kako bi žrtve bile oslobođene dodatne traume, a počinitelji završili u zatvoru, što je slučaj i s njegovim zlostavljačem.
Zamjenik ravnateljice u Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba, dječji psihijatar Domagoj Štimac naveo je da zadnja istraživanja vezana za seksualno zlostavljanje u Hrvatskoj pokazuju iste rezultate kao i u EU.
O tome treba više govoriti, rekao je Štimac, napominjući da su u zadnjih 10-ak godina i mediji unas puno napravili za osvještavanje populacije.
No, dodaje, još uvijek je problem što nemamo dovoljno stručnjaka metalnog zdravlja koji se bave djecom, a posebice tom tematikom, bez obzira radi li se dijagnostičkom ili terapijskom procesu. Osim toga, profesionalci i stručnjaci mentalnog zdravlja kao problem ističu da se djecu još uvijek ispituje u nekoliko navrata, po tri četiri puta, i tako se dodatno institucionalno traumatiziraju.
Štimac navodi i da od ukupnog broja djece koja otkriju nekome u školi ili roditeljima da su zlostavljana, a posebice spolno zlostavljana, 30-ak posto stigne u Polikliniku preko Centara za socijalnu skrb, 30-ak posto dođe s roditeljima, a ostali putem liječnika, policije i Državnog odvjetništva.
U kampanji "Road to Change -Walk to Stop the Silence: Stop Sexual Abuse", Matthew McVarnish je od od 31. svibnja 2013. do 7. veljače 2015. odlučio proći kroz 28 zemalja EU i prehodati 10.000 milja ili 16.000 kilometara te kontaktirati s predstavnicima vladinih i nevladinih organizacija kako bi zajednički dali svoj doprinos u podizanju svijesti u javnosti o sprječavanju zlostavljanja djece.
U Zagrebu gdje boravi od 6. do 12. kolovoza posjetit će i udrugu Hrabri telefon, a danas mu je podršku došla dati i zamjenica britansko veleposlanika Nicole April Davidson.
Vezane vijesti
-
-
-
Seksualno nasilje najčešće se ne prijavljuje iz osobnih razloga
-
I arsenal oružja koji je pronađen kod pedofilske skupine je zaista impresivan
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.