Izložba Alberta Giacomettija u Leopold muzeju u Beču
Izložba "Alberto Giacometti - pionir moderne" otvara se večeras u Leopold muzeju u Beču, a obuhvaća oko 150 umjetničkih radova tog velikog švicarskog umjetnika i njegovih suvremenika.
"Izložba daje sveobuhvatni uvid u iznimno umjetničko stvaralaštvo najpoznatijeg švicarskog umjetnika 20. stoljeća, a nadopunjena je djelima njegovih suvremenika i prijatelja, među kojima su Pablo Picasso, Joan Miro, Rene Magritte i Max Ernst", rekao je direktor muzeja Leopold i kustos izložbe Franz Smola.
"Ta pojedinačna djela postavljena su nasuprot Giacomettijevim što izložbi daje posebnost", dodao je Smola.
Izložba obuhvaća 150 eksponata - ulja na platnu, crteža, fotografija te 36 Giacomettijevih monumentalnih skulptura koje su u središtu postava i po kojima je on stekao međunarodno priznanje.
Za vrijeme trajanja izložbe, do 26. siječnja 2015., prikazivat će se dva filmska ostvarenja o Giacomettiju i njegovu stvaralačkom opusu.
Njegove skulpture i danas na međunarodnom umjetničkom tržištu postižu rekordne cijene pa je primjerice njegova skulptura "L'homme qui marche" ("Čovjek koji hoda") na dražbi u Sothebysu 2010. godine prodana za 74 milijuna eura što je, kako je rečeno, rekordna cijena za skulpturu.
Sama izložba podijeljena je u nekoliko cjelina: rani radovi, Giacomettijevo apstraktno slikarstvo, Pariz Montparnasse, kubistička faza, nadrealističko razdoblje nakon raskida s nadrealistima nastaje kreativna kriza, zatim kasne skulpture i kasni radovi posljednju litografiju napravio je nekoliko dana pred smrt.
Alberto Giacometti (1901.-1966.) potječe iz talijanskoga govornog područja Švicarske. Školovao se u Ženevi i Parizu, gdje radi i stvara u krugu nadrealista oko Andre Bretona i upoznaje Picassa.
Nakon 1935. napušta nadrealiste i od 1940. razvija svoj nezamjenjiv put umjetničkoga izražaja s jednostavnim motivima ljudskoga lika izduženih mršavih i velikih proporcija te uspostavlja znak epohe, tjeskobe, strepnje, globalne izmučenosti 20 stoljeća.
Iako je pripadao različitim stilskim pokretima s početka 20. stoljeća nemoguće ga je svesti pod neki ograničeni stilski izraz.
Njegovom karakterističnom stilizacijom figure koju svodi gotovo na antivolumen i na crtu, Giacometti postiže potpuno individualnu i svojstvenu ekspresiju. Mnoga njegova djela imaju snažno prostorno djelovanje što na izložbi kroz specifičnu postavu i insceniranost posebno dolazi do izražaja.
Giacomettijeve skulpture, ulja na platnu i crteži postavljeni su nasuprot djela umjetnika svjetske moderne poput Francisa Bacona, Jacksona Pollocka ili Cya Twomblyja.
Izložena djela posuđena su iz mnogih austrijskih i europskih privatnih galerija, umjetničkih zbirki i muzeja, a najviše iz partnerskog muzeja Kunsthaus Zuerich.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.