Najbolji američki urednik
Umro legendarni urednik Washington Posta Ben Bradlee
Ben Bradlee, koji je "vodio preobrazbu Posta kako bi od njega napravio jedan od glavnih dnevnika na svijetu, umro je 21. listopada u 93. godini u svojem domu u Washingtonu prirodnom smrću", objavio je Post na svojoj internetskoj stranici.
Donald E. Graham, bivši direktor Posta, ocijenio je da je Bradlee "bio najbolji američki glavni urednik svojeg doba".
Bradlee je zadužio, vodio i dao otvorene ruke svojim mladim reporterima Bobu Woodwardu i Carlu Bernsteinu u istraživanju afere Watergate, provale u stožer Demokratske stranke u vrijeme izborne kampanje, koji je na koncu otkrio širu korupciju u američkoj administraciji i rezultirao ostavkom predsjednika Richarda Nixona. Godine 1974., nakon 400 članaka i 28 mjeseci praćenja afere, Post je za to dobio Pulitzerovu nagradu i potaknuo novi naraštaj istraživačkog novinarstva.
Svi predsjednikovi ljudi
Samo su Woodward, Bernstein i Bradlee znali identitet "Dubokog grla", glavnog informatora o toj aferi, s tim da je Bradlee, pun povjerenja u svoje novinare, pitao tko je on tek kada je Nixon dao ostavku. Godine 2005. Mark Felt, u doba tog skandala drugi čovjek FBI-ja, priznao je da je on "Duboko grlo".
Glumac Jason Robards dobio je Oscara za portretiranje Bradleeja u filmu "Svi predsjednikovi ljudi" Alana J. Pakule koji je bio posvećen Watergateu. Bernstein se u razgovoru za CNN prisjetio kako se tijekom snimanja žalio da njegov lik ne radi ništa osim što hoda po redakciji i zapitkuje "Gdje je j.... priča?". Odgovorili smo Robardsu: "To je ono što on radi".
Bradlee je bio na čelu Posta od 1968. do umirovljenja 1991. godine. Tiražu lista podigao je 446.000 na 802.000 primjeraka.
Predsjednik Barack Obama lani mu je uručio Predsjedničku medalju slobode, najviše američko civilno odličje. "Za Benjamina Bradleeja, novinarstvo je bilo više od profesije - bilo je to javno dobro vitalno za našu demokraciju", rekao je Obama.
Bernstein se s time slaže. "Bradlee je shvaćao koja je uloga novina u demokraciji".
Vezane vijesti
-
-
Pulitzerova se nagrada počela dodjeljivati 1917. godine
-
Konkurentski The New York Times dobio je dvije nagrade Pulitzer
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.