Kultura

Suvremenim je ljudima približio ishodište europske kulture

Prva nagrada Fra Martin Nedić Odiseju Tomislava Marijana Bilosnića

Prva nagrada Fra Martin Nedić Odiseju Tomislava Marijana Bilosnića

Na posebnoj svečanosti obilježavanja Dana općine Orašje, pred prepunom dvoranom uzvanika, gostiju i posjetitelja, hrvatskom književniku Tomislavu Marijanu Bilosniću na svečan je način uručena međunarodna Književna nagrada "fra Martin Nedić".

Ova ugledna književna nagrada nosi ime prvog ilirca u Bosni, fra Martina Nedića, a dodjeljuje je Zaklada "Terra Tolis". Bilosnić je nagradu dobio za svoju zbirku pjesama Odisej u izdanju izdavačke kuće 3000 godina Za dar, iz Zadra, već ranije je ocijenjene visokim ocjenama uglednih hrvatskih kritičarskih pera.

Bilosnićev  Odisej izdvojen između tridesetak nominiranih djela književnika iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Makedonije i Australije.

Na svečanosti u Orašju nagradu mu je uručio predsjednik Upravnog odbora Zaklade "Terra Tolis" profesor Mario Oršolić. Obrazloženje povjerenstva pročitao je Predsjednik Prosudbenog povjerenstva književnik Mato Nedić.

Mato Nedić između ostalog je kazao:

 

"Tomislav Marijan Bilosnić zbirkom pjesama naslovljenom Odisej otputio se na plov k ishodištima europske kulture, ususret Homeru i antičkoj Troji.

Pjesnik se u stihovima poistovjetio s Odisejem, a to poistovjećivanje obećava put, ne samo put u središte antičkoga svijeta, već i put u značenjima i smislom bogatu, sjajnu, uglađenu poeziju, kakvu je u ovome djelu donio Bilosnić.

Izraz Bilosnićeve poezije je jednostavan, omiljeno njegovo stilsko sredstvo je, uz metaforu, poredba; stih je slobodan. . Ipak, u zbirci Odisej, autor je posegnuo i za dodatnim sredstvima koja stoje na raspolaganju u okvirima postmodernističke poetike, kao što su primjerice citatnost i sentencija.

Kada je riječ o citatnosti, pjesnik se oslanja na Homerove stihove jer Homer mu je sa svojim neprolaznim djelom ishodište i cilj, njime je krug stvaranja otvoren i zatvoren, a Bilosnić se u ovome povijesnom trenutku našao unutar toga kruga te pjeva glasom suverenosti o prošlosti koja se pretače u naše vrijeme i potvrđuje da je, uz to što je sve na svijetu različito, i sve opet isto, zavisi samo kako na pojavnost svijeta gledamo i kako ih shvaćamo.

Pojedinim stihovima objavljenim u ovoj zbirci pjesnik, kao usput, ali smišljeno i mudro, izriče takve misli koje mogu podsjetiti na one životne istine koje su nabijene znanjem i iskustvom mnogih generacija i koje u Bilosnićevoj poeziji prerastaju u sentenciju. Takvi su,  primjerice, stihovi: Osvojeno je samo ono što je u srcu zatočeno ili Sve što umire rađa se drukčije.

Zbirka pjesama naslovljena Odisej zasigurno po kvaliteti pjesama koje su u nju uvrštene ide u red najboljih Bilosnićevih ostvarenja.

Dotaknuvši svijet antike nenadmašno prikazan u velikim Homerovim epovima, Tomislav Marijan Bilosnić je obogatio svoj pjesnički svijet, a suvremenim je ljudima približio ishodište europske kulture i civilizacije te je pokazao da i staro može postati novo, i prošlo može biti sadašnje, a budućnost je u svemu i svima u vječnosti.

U Odiseja zagledan, poistovjećen s njime, Tomislav Marijan Bilosnić je novom stihozbirkom zakoračio u novu dionicu potvrđivanja sebe kao velikoga umjetnika, na novi put koji ga vodi u središte ne samo hrvatske književnosti u koju je riječju utkan, već prije svega, a što i jest najvažnije, u središte vlastitoga bića, u otkrivanje sebe samoga."

 

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.