Kultura

Vrijeme je

Touch Me Festival: izložba o vremenu u Klovićevim dvorima

Touch Me Festival: izložba o vremenu u Klovićevim dvorima

U okviru četvrtog Touch Me Festivala, međunarodnog trijenalnog projekta koji se ove godine u Zagrebu održava na temu "Vrijeme je!", 15. studenoga u Galeriji Klovićevih dvora otvara se izložba s više od 30 radova i instalacija inozemnih i domaćih umjetnika suvremene i novomedijske scene.

 

Kustosice su Olga Majcen Linn i Sunčica Ostoić, koje su temu osmislile s portugalskom umjetnicom i kustosicom Martom de Menezes, želeći objediniti različite pristupe subjektivnog poimanja vremena i prikazati progresivna umjetnička strujanja na raskrižju sa znanošću i tehnologijom, najavljeno je u četvrtak na konferenciji za novinare.

"Ono što ljudi podrazumijevaju pod vremenom čini se dosadnim, što se tu ima reći o svim tim sekundama, minutama, danima, tjednima, no postoje nova istraživanja koja su došla nakon newtonovskog poimanja vremena kao vremenske strijele, kretanja od prošlosti prema sadašnjosti i budućnosti i einsteinovskih poimanja koji je shvatio da je gravitacija nešto što izrazito utječe na vrijeme i da ono ne postoji izvan naše atmosfere u smislu kako ga mi poimamo", rekla je Olga Majcen Linn, jedna od kustosica.

Još od Aristotela, Augustina, Kanta, Heideggera, Newtona, Einsteina i mnogih drugih filozofa i znanstvenika, vrijeme je do danas jedan od najintrigantnijih koncepata. Biološko vrijeme, linearno i cikličko vrijeme, kvantno vrijeme, astronomsko vrijeme, prostorno-vremenski kontinuum, vremenska strijela, geološko vrijeme, sinkronicitet, vječnost, crvotočine (prečaci kroz vremensko-prostorni kontinuum), percepcija vremena samo su neke od podtema koje naznačuju opsežnost vremenske mnogolikosti.

Što je vrijeme

Zapitate li se što je vrijeme, nećete naći jedinstven odgovor, ono se definira na različite načine i premda izgleda kao da je mnoštvo tih definicija, postoje određene strukture vremena kao psihološkog, biološkog i fizikalnog, ustvrdila je Sunčica Ostojić. Festival će dati samo neke odgovore na pitanje što je to vrijeme, ali zasigurno nove i intrigantne perspektive o tome što ono može biti, dodala je.

Po riječima Marte de Menezes, iako ima vrlo malo umjetničkih djela kojima je primarna tema vrijeme u bilo kojoj od svojih varijacija, mnogo ih je koja su snažno vezana uz različite aspekte samog poimanja vremena. "Izabrani skup djela ne prati regularni linearni pristup određenoj temi, vrlo je kohezivan u svojoj koncepciji, ali i heterogen u formalizaciji same izložbe. Kao i samo vrijeme on je neuhvatljiva i intrigantna prezentacija ideja i refleksija o vremenu koja će promatrača navesti da misli i zapita se o krovnoj temi izložbe", ocijenila je.

Diskurzivni dio festivalskog programa počeo je 10. studenoga predavanjima na Institutu za fiziku, Institutu Ruđer Bošković i u KSET-u, gdje će se do četvrtka govoriti o umjetnosti i biologiji, umjetničkom stvaranju u znanstvenim laboratorijima te kvantnim svjetovima. Izložbeni program u Klovićevim dvorima trajat će do 7. prosinca.

Različite perspektive

Izloženi umjetnički i znanstveni radovi autora iz Nizozemske, Portugala, Velike Britanije, Slovenije i Hrvatske vrijeme razmatraju iz različitih perspektiva, putem svakodnevnih i znanstvenih fenomena naglašavajući kako mnogo fizikalnih, astrofizikalnih i bioloških pojava ili teorijskih koncepata ukazujući da vrijeme nije fiksna i nepromjenjiva kategorija.

Na otvorenju će se izvesti performans "10 000 paunovih pera u pjenušavoj kiselini" Eveline Domnitch i Dmitrija Gelfanda iz Nizozemske, koji su uz pomoć laserskog svjetla za skeniranje površina nakupina mjehurića od sapunice napravili senzoričke ambijente u kojima se fizika, kemija i informatika stapaju s filozofskim praksama.

Izložit će se, među ostalim, instalacija "Besmrtnost za dvoje" Marte de Menezes i Luisa Grace koja prikazuje nastanak besmrtnih staničnih linija koje kao takve mogu opstati jedino u izolaciji, austrijski umjetnik s finskom adresom Erich Berger svojom instalacijom "Polsprung" upozorava na prijeteće scenarije, izvanredna stanja i kataklizmičke posljedice preokreta Zemljinog magnetskog polja, dok portugalski umjetnik Antonio Caramelo uvodi posjetitelje u interaktivni svijet oblaka, omogućujući da ubrzamo ili usporimo ritmove prirode prema vlastitim željama. Velika tema unutar izložbe je percepcija vremena, među kojima se ističu četiri rada Ivana Ladislava Galete u kojima je percepcija vremena, odnosno prostorno-vremenski kontinuum, pomaknuta.

Organizator festivala je zagrebački Kontejner, a ulaz je besplatan.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.