Kultura

Trenutačni dug 4,3 milijuna kuna

Goran Golovko: Državna revizija posjećivala splitski HNK

Goran Golovko: Državna revizija posjećivala splitski HNK

"Ja ću inzistrirati da ubuduće ne bude prelijevanja novca iz konta HNK u konto Splitskog ljeta", poručio je Golovko

Trenutačni dug Hrvatskoga narodnog kazališta (HNK) u Splitu je 4,3 milijuna kuna, a Državna revizija bila je u toj kazališnoj kući te se do kraja godine očekuje njezin nalaz, izvijestio je u srijedu na prvoj konferenciji za novinare pošto je nedavno i službeno preuzeo dužnost intendanta Goran Golovko.

 

"Državna revizija boravila je u splitskome HNK tijekom cijelog listopada ove godine i u potpunosti je skenirala stanje, a nakon njezina nalaza, koji očekujemo do kraja godine, vidjet ćemo što se, sukladno nalazu, u pravnom smislu može poduzeti", rekao je Golovko.

Istaknuo je kako je, po najnovijim podatcima koje je uočio prije dva dana, kad je i službeno preuzeo dužnost intendanta, ove godine manjak prihoda u odnosu prema rashodima 2,8 milijuna kuna, a preneseni dug iz 2013. i 2012. godine 1,5 milijuna kuna.

Golovko očekuje da će do kraja godine taj dug biti manji jer pretpostavlja da će Ministarstvo kulture splitskome HNK doznačiti 330.000 kuna, a Splitsko-dalmatinska županija oko 600.000 kuna ugovornih obveza za potrebe ovogodišnjega Splitskog ljeta.

Na pitanje kako će se riješiti odnos između Splitskog ljeta i HNK s obzirom na to da je za ravnatelja Splitskog ljeta imenovan bivši intendant Tonči Bilić, Golovko je odgovorio kako je Bilića na dužnost ravnatelja u iduće dvije godine imenovala ministrica kulture Andrea Zlatar-Violić.

"Osnivač festivala je grad Split, koji pregovara s Ministarstvom kulture o organizaciji, financiranju i ustroju Splitskog ljeta", rekao je, dodajući kako je, koliko zna, pravno nemoguće razdvojiti račune splitskoga HNK i Splitskog ljeta premda se Splitsko ljeto vodi na "posebnom kontu".

Na zamolbu novinara da objasni što znači "poseban konto", Golovko je rekao kako to nije poseban račun, nego "poseban konto unutar računa splitskoga HNK" jer bi bilo nezakonito imati dva računa.

"Ja ću inzistrirati da ubuduće ne bude prelijevanja novca iz konta HNK u konto Splitskog ljeta", poručio je Golovko.

Na pitanje hoće li HNK i ubuduće pomagati, primjerice u tehnici, Splitsko ljeto, Golovko je odgovorio kako to ovisi o tome kakvu će poziciju zauzeti grad Split. Nama je u opisu radnog mjesta i kriterijima grada određeno da imamo obavljati poslove vezane za Splitsko ljeto, dodao je.

Odgovarajući na pitanja o troškovima u splitskome HNK, najavio je 'rezanje' svih troškova koji su ove godine 'bubrili i rasli' u odnosu preme prošlogodišnjima ili prema troškovima zadnjih nekoliko godina, ali se neće dirati prava zaposlenika ni njihove plaće.

"Troškovi, primjerice, hotelskih smještaja, iznajmljivanja stanova, goriva, studentskog servisa i razni drugi sada su pod velikim povećalom i rezat ćemo sve što je višak, a u tomu imam podršku naše službe računovodstva te članova Kazališnog vijeća", poručio je Golovko.

Potvrdio je da je za obnašatelja dužnosti ravnatelja Opere splitskoga HNK-a imenovan maestro Ivo Lipanović, Drame glumac Trpimir Jurkić i Baleta Dinko Bogdanić.

Na pitanje zašto njih trojica nisu imenovani ravnateljima, Golovko je odgovorio kako je to zato što "ne ispunjavaju formalne uvjete".

Objasnio je da bi po statutu splitskoga HNK-a na čelu Opere i Drame trebali biti istaknuti umjetnici s visokom stručnom spremom, a na čelu Baleta netko sa srednjom stručnom spremom jer u Hrvatskoj nema visoke izobrazbe za plesače.

"Zakon o kazalištu, koji je promijenjen u veljači ove godine, nigdje izričito ne navodi koju vrstu kvalifikacije netko mora imati za ravnatelja, to ne piše u zakonu", dodao je Golovko, objašnjavajući imenovanja za obnašatelje dužnosti ravnatelja Opere, Drame i Baleta u splitskome HNK, a ne za ravnatelje.

Također je rekao kako je splitski HNK u srpnju ove godine Gradskome vijeću poslao zahtjev za izmjene statuta HNK radi usklađivanja sa Zakonom o kazalištu.

"Tražili smo da se to usklađivanje obavi vezano za registraciju obavljanja djelatnosti kazališta jer je ona do sada bila registrirana sukladno nacionalnoj kvalifikaciji djelatnosti koja je prestala vrijediti 2007. godine i nisu nam poznati razlozi zašto takva točka dnevnog reda do sada nije uvrštena na sjednice Gradskog vijeća", rekao je Golovko.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.